کتاب جای خالی سلوچ اثر به یاد ماندنی محمود دولت آبادی

کتاب جای خالی سلوچ درباره قصه زنی به نام مرگان است که با مفقود شدن ناگهانی همسرش سلوچ، به یکباره خود را با دنیایی از فقر و درد و ناملایمات تنها می یابد. زندگی در روستای دور افتاده و محروم زمینج، که زمستان و تابستان آن آمیخته با گرسنگی و رنج است به قلم قدرتمند و استادانه محمود دولت آبادی، شکل تازه ای از مبارزه مذبوحانه زنی را به ما نشان می دهد که گاه به گاه از شدت درد و اندوه و نا امیدی به خود می پیچد اما کوتاه نمی آید. سه فرزند او عباس و ابراو و هاجر در این منجلاب تهیدستی هر یک به گونه ای به همراه او رنج می برند و با انبوهی از سردرگمی و انحراف از انسانیت دست به گریبانند و در انتها…. باید خواند و دید به کجا ختم خواهد شد. محمود دولت آبادی در کتاب جای خالی سلوچ با چنان استادی و تسلطی بر واژه ها پیش می راند که خواننده به همراه مرگان و فرزندانش، سوزش ناجوانمردانه تازیانه درد و فقر را بر شانه های خود احساس می کند. مجله پزشکی آسان طب خواندن کتاب جای خالی سلوچ، این شاهکار محمود دولت آبادی را که همچنین به زبان های هلندی، ایتالیایی، آلمانی، کردی، و فرانسوی ترجمه شده، به همگان توصیه می کند.

کتاب جای خالی سلوچ

از متن کتاب جای خالی سلوچ

زخمی اگر بر قلب بنشیند، تو نه می توانی زخم را از قلبت وابکنی و نه می توانی قلبت را دور بیندازی. زخم تکه ای از قلب توست. زخم اگر نباشد، قلبت هم نیست. زخم اگر نخواهی باشد، قلبت را باید بتوانی دور بیندازی. قلبت را چگونه دور می اندازی؟ زخم و قلبت یکی هستند.

درباره نویسنده

محمود دولت آبادی، خالق رمان بلند کلیدر، زاده 10 مرداد 1319 در دولت آباد سبزوار است. او نویسنده، نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس ایرانی ست که در کارنامه هنری خود آثاری بسیار ارزنده را به دنیا تقدیم کرده و موفق به کسب جوایز ادبی بسیاری شده است. در دهه چهل با دنیای تئاتر آشنا شده و پس از تحصیل یک ساله در این رشته، در چندین فیلم و تئاتر به ایفای نقش می پردازد. او صاحب سه فرزند به نام های، سیاوش، فرهاد و سارا است. از آثار دیگر او می توان به سفر، لایه های بیابانی، کلیدر، ققنوس، روزگار سپری شده مردم سالخورده، زوال کلنل، سلوک، بنی آدم و … اشاره نمود.

مشخصات کتاب  

جای خالی سلوچ

نویسنده: محمود دولت آبادی

تعداد صفحات: 405 صفحه

انتشارات: چشمه  

منبع: https://mag.asanteb.com 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا