10 ترفند برای تمیز کردن خانه و وسایل منزل

تمیز کردن خانه یکی از مسائلی است که باید به آن توجه شود. چون باعث سلامت جسم و روح  افراد خواهد شد. ترفندهایی برای تمیز کردن خانه وجود دارد که موجب بهبود کیفیت و سرعت کار شما خواهد شد. در این بخش 10 ترفند مهم و جالب برای تمیز کردن وسایل خانه را به شما آموزش می دهیم.

ترفند های تمیز کردن خانه

ترفندهایی که در این بخش از آسان طب نوشته شده است به کدبانو شدن شما خانم های خانه دار کمک زیادی می کند. به عنوان مثال خیلی از لکه ها با روشهای خاصی پاک می شوند که همه از آن آگاهی ندارند.

1- تمیز کردن لکه لباس‌

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

خیلی وقت ها متوجه شده اید که روی لباس همسرتان لکه گریس ایجاد شده، ولی روش پاک کردن آن را نمی دانید. برای تمیز کردن لکه های گریس از روی لباس از گچ استفاده کنید. برای اینکار کافیست گچ را روی لکه بمالید، بعد از چند ساعت گچ چربی های گریس را به خودش جذب می کند. البته به شرطی که لکه گریس تازه باشد و کامل خشک نشده باشد. اگر لک کامل خشک شده بود آن را با آب داغ و شوینده بشویید.

2- تمیز کردن ماهی تابه

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

برای تمیز کردن ماهی تابه های تفلون میتوانید از نمک استفاده کنید. نمک به جذب چربی و از بین رفتن قطعات غذا کمک می کند. بعد از مدتی ماهیتابه را بشویید و خشک کنید.

3- تمیز کردن لکه فرش

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

برای تمیز کردن لکه فرش یک قسمت سرکه و دو قسمت آب را در یک بطری با سرپوش اسپری ریخته و مخلوط کنید. حالا میتوانید این ترکیب را روی فرش اسپری کنید و بعد آن را با یک پارچه مرطوب بپوشانید. در مرحله بعدی اتو را روشن کرده و آن را روی حالت بخار تنظیم کنید. بعد 30 ثانیه آن را روی پارچه بگذارید.

برای تمیز کردن لکه آدامس از روی فرش باید ابتدا با یک تکه یخ، آدامس را سفت کرده و بعد آن را به کمک یک کاردک یا پشت چاقو به آرامی از روی فرش بتراشید.

برای تمیز کردن نوشیدنی هایی مثل شکلات و قهوه، آبمیوه، شیر و چای هم باید از آب نیمه گرم و صابون یا آب و شامپو و یک اسفنج استفاده کنید.

4- تمیز کردن سینک ظرفشویی

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه
تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

تمیز کردن سینک ظرفشویی روشهای مختلفی دارد. برای اینکار میتوانید سینک را با جوش شیرین و یک مسواک قدیمی تمیز کنید. بعد چند تکه لیمو را مانند شکل در سوراخ سینک گذاشته و کاملا با آب معمولی آن را بشویید.

جوش شیرین برای از بین بردن لک آب و جرم چربی سینک ظرفشویی عالیست. برای تمیز کردن ابتدا باید تمام سطح سینک را مرطوب کنید. حالا با یک اسفنج نرم پودر جوش شیرین را بر روی تمام سطح سینک مالش دهید. جوش شیرین سینک شما را بسیار تمیز کرده و همچنین خط و اسیبی روی آن ایجاد نخواهد کرد.

5- رفع بوی نامطبوع

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

گاهی وقتها در منزل شما بوی بدی پیچیده است. شما برای رفع این بوی بد میتوانید یک قاشق چای خوری عصاره وانیل را در یک ظرف ریخته و بعد آن را حرارت دهید. با این کار، خانه شما بسیار خوشبو شده و بوی نامطبوع منزل تان از بین می رود.

6- تمیز کردن مایکروویو

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

خیلی وقتها متوجه می شویم که ماکروویو ما بسیار کثیف شده است، اما روش خوبی برای تمیز کردن آن را نمی دانیم. برای اینکار باید مقداری صابون را روی یک اسفنج مرطوب زده و بعد با دست روی اسفنجرا بمالید تا کف زیادی ایجاد شود. حالا میتوانید اسفنج را داخل مایکروویو گذاشته و حداقل 30 ثانیه آن را روشن کنید. حالا درب ماکروویو را باز کرده و آن را از داخل پاک کنید. با اینکار هم بوهای بد جذب اسفنج می شوند و هم اینکه ماکروویو تان تمیز خواهد شد.

یک روش دیگر برای تمیز کردن مایکروویو استفاده از لیموست. برای اینکار شما به یک لیمو‌ترش بزرگ و زرد و یک کاسه مخصوص مایکروفر که با یک و یک چهارم فنجان آب پر شده، نیاز دارید. ابتدا لیمو را از وسط نصف کرده و آب هر دو تکه را در آب درون کاسه بریزید. پس از آن کاسه آب و آب لیمو را در مایکروفر گذاشته به مدت 5 تا 10 دقیقه مایکروویو را روشن کنید. بخار آب و آب لیمو باعث پاک شدن لکه ها می شوند. در این بخش کاسه را از مایکروفر خارج کرده و با پارچه یا حوله نرم و تمیزی دیواره های مایکروفر را تمیز و درخشنده کنید.

7- تمیز کردن تشک

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

برای تمیز کردن تشک فقط باید روی آنها پودر جوش شیرین بپاشید و صبر کنید تا چند ساعت در هوای آزاد بماند. با این کار تمام ریزه های خاک و بوهای نامطبوع ناپدید می شوند. برای تمیز کردن مبل های قدیمی هم میتوانید از این روش استفاده کنید.

8- پاک کردن تخته برش

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

برای تمیز کردن تخته های برش چوبی ترکیبی از نمک و لیمو یک ابزار عالی است. برای اینکار کافیست تخته را با نمک پوشانده و بعد آن را با یک برش لیمو پاک کنید. در نهایت هم آن را با آب گرم شست شو دهید. به همین راحتی تخته چوبی شما تمیز می شود.

9- پاک کردن توستر

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

یک روش برای پاک کردن توستر آنست که با کمک یک مسواک قدیمی، همه قسمتهای توستر که دسترسی به آنها سخت است را به سادگی تمیز کنید. مسواک به همه درزها و نرده های داخل آن می رسد و آنها را تمیز می کند.

10- تمیز کردن اتو

تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه
تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه
تمیز کردن خانه
ترفندهای تمیز کردن خانه

خیلی وقتها متوجه شده ایم که کف اتوی مان جرم گرفته است. برای اینکار می توانید یک کاغذ را روی میز اتو گذاشته و کمی نمک روی آن بپاشید. در این مرحله گرمای اتو را روی حداکثر تنظیم کنید. در اتو نباید آبی باشد و همچنین عملکرد “بخار” باید غیر فعال باشد. حالا اتو را بر روی نمک ها بکشید تا اتوی تان برق بیفتد.

یک روش دیگر برای تمیز کردن اتو استفاده از جوش شیرین است. برای اینکار باید به مقدار مساوی آب و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده تا خمیر شود. بعد با استفاده از یک پارچه نرم خمیر به دست آمده را به کف اتو بمالید. وقتیکه خمیر خشک شد با یک تکه پارچه تمیز، خمیر را از روی سطح بردارید. به همین راحتی سطح اتوی تان صاف و براق خواهد شد.

امیدواریم از ترفندهایی که در این بخش از آسان طب تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا