معرفی و بررسی رژیم غذایی تخم‌مرغ

در سراسر جهان افراد زیادی از رژیم‌های غذایی متنوعی استفاده می‌کنند و یکی از آن‌ها رژیم غذایی تخم‌مرغ بوده که دارای پروتئین بالا، کربوهیدرات و کالری کم می‌باشد. همانطور که از نام این رژیم غذایی پیداست، تخم‌مرغ‌ها بخش بزرگی از آن را تشکیل داده و یکی از منابع اصلی پروتئین محسوب می‌شوند.

رژیم غذایی تخم‌مرغ و بررسی آن

باید بدانید که تمامی رژیم‌های غذایی موجود در سراسر جهان دارای ارزش خود هستند اما برخی رژیم‌ها همانند رژیم غذایی تخم‌مرغ مزایای زیادی دارند که در اینجا موارد متعددی از آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهیم داد.
رژیم غذایی تخم‌مرغ

مطالب این مقاله شامل موارد زیر خواهد بود:

طرح رژیم غذایی تخم‌مرغ

آیا این رژیم غذایی موثر است؟

آیا این رژیم غذایی ایمن است؟

نگاهی اجمالی

طرح رژیم غذایی تخم‌مرغ

این رژیم غذایی در چندین نوع مختلف موجود است، اما در همه آن‌ها تخم‌مرغ منبع اصلی پروتئین می‌باشد. کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی، برنج و نان مجاز نبوده و شیرینی و غذاهای قند‌دار نیز باید از این رژیم غذایی حذف گردند، همچنین مقدار مصرفی آب نیز در این رژیم مجاز می‌باشد.

افراد باید برای تقویت و سم‌زدایی راحت‌تر، حداقل 8 لیوان در روز آب میل نمایند، همچنین اکثر افراد به دلیل کمبود آب همیشه احساس گرسنگی می‌کنند، اما به غیر از مبحث گرسنگی، نوشیدن آب زیاد به بهبودی تناسب اندام و افزایش انرژی فرد کمک شایانی خواهد کرد.

مقدار دقیق کالری که در رژیم غذایی تخم‌مرغ توصیه می‌شود، بسته به جنس، قد و سطح فعالیت افراد متفاوت است. مصرف تخم‌مرغ‌های آب‌پز، سرخ شده و یا املت مجاز می‌باشد، اما باید بدون روغن یا کره تهیه شوند.

نسخه اصلی رژیم غذایی تخم‌مرغ عبارتند از:

رژیم غذایی سنتی تخم‌مرغ

در این رژیم غذایی، پروتئین مجاز می‌باشد. رژیم تخم‌مرغ سنتی محبوب‌ترین نسخه بوده و مشابه رژیم‌های دیگر با پروتئین بالا و کربوهیدرات کم است. در این رژیم غذایی سبزیجات کم کربوهیدرات مانند کلم، کلم بروکلی و اسفناج مجاز بوده و میوه معمولا به یک یا دو وعده در روز محدود می‌شود. کربوهیدرات‌هایی مانند ماکارونی، نان و برنج نیز محدودیت‌هایی دارند.

یک مثال از برنامه غذایی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

صبحانه: 2 عدد تخم‌مرغ و یک نوع سبزیجات با کربوهیدرات کم.

ناهار: پروتئین کم با سالاد سبز.

شام: تخم مرغ یا پروتئین کم و سبزیجات کم کالری.

رژیم غذایی تخم‌مرغ و گریپ فروت

در این نمونه از رژیم غذایی، فرد از همان دستورالعمل‌های کم کربوهیدرات فوق استفاده می‌نماید، منتهی آن‌ها باید در هر وعده غذا نصف یک گریپ فروت را میل نمایند.

یک مثال از برنامه غذایی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

صبحانه: 2 عدد تخم‌مرغ و نصف گریپ فروت.

رژیم غذایی تخم‌مرغ

ناهار: یک سرو مواد غذایی پروتئین‌دار با اسفناج و نصف گریپ فروت.

شام: ماهی یا تخم‌مرغ به همراه نصف گریپ فروت.

رژیم غذایی مفرط تخم‌مرغ

در این رژیم غذایی تنها می‌توان از تخم‌مرغ و آب استفاده کرد. این رژیم به مدت طولانی برای بسیاری از افراد سخت و بسیار دشوار خواهد بود. خوردن یک نوع از مواد غذایی برای از دست دادن وزن روش مناسبی نیست، در نتیجه رژیم غذایی تخم‌مرغ مفرط توصیه نمی‌شود.

آیا این رژیم غذایی موثر است؟

تمام نسخه‌های رژیم غذایی تخم‌مرغ باعث کاهش کالری می‌شوند، بنابراین ممکن است در کوتاه مدت برای کاهش وزن مفید باشند. این رژیم دارای پروتئین بالا بوده که طبق تحقیقات به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

طبق یک مطالعه در مجله آمریکایی تغذیه بالینی، تحقیقات نشان داد که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا باعث کاهش وزن می‌شود. تخم‌مرغ نیز منبع خوبی از پروتئین بوده و حاوی ویتامین‎‌ها و مواد معدنی مهمی از جمله ویتامین B12، ویتامین D و آهن می‌باشد.

تخم‌مرغ اگرچه حاوی مواد مغذی ضروری بوده اما می‌تواند بهترین روش برای از دست دادن وزن و حفظ آن باشد. از طرفی حتی اگر فردی وزن کم کند، بعید است که چنین رژیم سحتی را در دراز مدت حفظ نماید، همچنین این رژیم غذایی ممکن است برخی افراد را در طول روز به دلیل محدودیت‌های کربوهیدرات خسته و مظطرب کند.

آیا این رژیم غذایی ایمن است؟

تخم‌مرغ می‌تواند یک منبع پروتئین سالم باشد، اما میزان کلسترول بالایی دارد.

همراهان آسان طب؛ برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف تخم‌مرغ در مقادیر زیاد ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری‌های خاص را افزایش دهد. یک مطالعه نیز نشان داد که خوردن بیش از شش تخم‌مرغ در هفته، خطر ابتلا به نارسایی قلبی را در مردان 30 درصد افزایش خواهد داد. همان مطالعه همچنین گزارش کرد زنان و مردانی که شش تخم‌مرغ یا کمتر در هفته خوردند، خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته، خونریزی یا نارسایی قلبی در آنان کاهش یافت.

ایمنی رژیم غذایی تخم‌مرغ نیز به نسخه‌ای که از آن پیروی می‌شود، بستگی دارد. خوردن تخم‌مرغ به تنهایی در هر وعده غذایی یک رژیم متعادل نبوده و قطعا ناامن است، زیرا این کار می‌تواند فرد را به کمبود تغذیه‌ای منجر سازد. تخم‌مرغ حاوی فیبر نبوده و مصرف تخم‌مرغ به تنهایی ممکن است عملکرد گوارشی مناسب را مختل کرده و منجر به یبوست شود.

رژیم‌های کم پروتئین و کم کربوهیدرات همچنین ممکن است عوارض ناخواسته ای مانند خستگی، سردرد و حالت تهوع در فرد ایجاد کنند. سایر عوامل می‌توانند شامل تنگی نفس، گرفتگی عضلات و مشکلات گوارشی باشند.

نگاهی اجمالی بر روی این رژیم غذایی

رژیم غذایی تخم‌مرغ به تنهایی ممکن است یک رژیم غذایی نامناسب باشد. اگرچه تخم‌مرغ می‌تواند یک منبع سالم از پروتئین باشد، اما نباید فقط از آن مصرف شود و تنها غذایی باشد که فرد می‌خورد.

در حالی که افراد ممکن است با این رژیم غذایی در ابتدا وزن کم کنند، اما رژیم تخم‌مرغ نه یک رژیم متعادل بوده و نه یک برنامه کاهش وزن ایمن در طولانی مدت می‌باشد.

امکان خسته شدن افراد در طول رژیم

رژیم غذایی تخم‌مرغ

گرچه رژیم سنتی تخم‌مرغ اجازه می‌دهد منابع دیگری از پروتئین و سبزیجات کم در آن قرار بگیرد، اما همچنان محدودکننده بوده و ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخواسته‌ای در فرد شود. این رژیم غذایی قطعا در مدت زمان طولانی برای فرد خسته‌کننده بوده و وی را مضطرب خواهد کرد.

برای اکثر افراد، ممکن است رژیم غذایی تخم‌مرغ سخت باشد، بنابراین هنگامی که افراد به عادات غذا خوردن گذشته خود بازمی‌گردند، ممکن است وزن خود را از دست بدهند.

راه‌های بهتری به غیر از رژیم غذایی تخم‌مرغ برای کاهش وزن وجود دارد. تغییرات پایداری مانند حذف غذاهای فرآوری شده، کاهش مصرف گوشت و لبنیات و خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌تواند به فرد کمک کند تا به مرور زمان وزن سالم خود را حفظ نماید.

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا