روش های تعیین جنسیت غاز های نر و ماده

همانند اغلب پرندگان ، غاز ماده دارای یک سیستم تولید مثلی منحصر به فرد در قسمت چپ ناحیه ی شکمی می باشد که وظیفه ی این سیستم ، تولید ، باروری و بلوغ می باشد. برای بسیاری از افراد تشخیص جنسیت غازهایشان اهمیت دارد، مخصوصا اگر قصد پرورش غاز را نداشته باشند. بنابر این در ادامه مطلب به روش های تعیین جنسیت غاز خواهیم پرداخت.

تعیین جنسیت غاز

دستگاه تناسلی غاز ماده و تعیین جنسیت غاز ماده

هنگامی که اووسیت بالغ می گردد ،رها شده و جسم زرد تولید می شود. اووسیت بالغ به وسیله ی شیپور فالوپ گرفته می شود و به جایی انتقال می یابد که لقاح در آن انجام می شود .سفیده ی تخم  یا آلبومین اولین ماده ای می باشد که در ماگنوم ترشح می گردد. سپس به ایستموس می رود و در آنجا غشای پوسته تولید می شود و به تخم فرم می دهد .در اوتروس یا عضو تولید پوسته،آلبومین و محتویات تخم جمع می شود و به وسیله پوسته شکل می گیرد . واژن دارای عضوی عضلاتی می باشد که با حرکات خود به خروج تخم از کلوآک کمک خواهد کرد.

تعیین جنسیت غاز

روش تعیین جنسیت غاز ها

جهت آمیزش و جفت گیری باید جنسیت غاز هایی انتخاب می گردند، مشخص باشند . به طور مثال، در نژادهایی از نظیر پلیگریم ،جنسیت از روی رنگ آن ها تعیین می شود، رنگ پلیگریم های نر سفید و ماده ها خاکستری است.

در نژاد غازهای چینی ، تعیین جنسیت غاز از روی برجستگی انتهای نوک انجام می شود، در نر های بالغ برجستگی بزرگ تر می گردد و به سر می چسبد . در نژادهای امبدن و سفید ایتالیایی ،تعیین جنسیت از روی گرگ جوجه غازها انجام می گردد. بدین صورت که رنگ جوجه غازها نر نسبت به ماده ها روشن تر می باشد و پس از چند هفته این تفاوت در رنگ جوجه غازها ناپدید خواهد شد.

در اغلب موارد ، تعیین جنسیت غاز از روی صفات ثانویه امکان پذیر نمی باشد. بنابراین در تعیین جنسیت غازها ضروری است که اندام تناسلی آن ها مورد بازدید قرار بگیرد. اگر چه برای جوجه غازها لازم است که از روی اندام تناسلی شان تعیین جنسیت گردند، اما پیشنهاد می شود این کار بعد از هچ (جوجه درآوری) انجام گیرد. برای این منظور به یک سیستم خوب و مناسب جهت تعیین هویت نیاز خواهد بود.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ توصیه می شود که در فصل تولید مثل در گته ی مادر هر 3 غاز 1 غاز نر نگهداری گردد با این میزان باروری در گله افزایش می یابد و درصد اطمینان از باروری در مقایسه با گله ای با نسبت یک نر با 4 یا 5 ماده بیشتر می باشد . به همین علت، تعیین جنسیت جوجه در غاز ها این اجازه را به پرورش دهندگان می دهد که نرهای مازاد را برای تولید مثل در گله های مادر نگهداری نکنند و تنها تا سن عرضه به بازار پرورش داده و پروار نمایند.

تعیین جنسیت غاز از روی منفذ جنسی در جوجه غازهای یک روزه کار دشواری نمی باشد و با کمی تمرین می توانید این کار را انجام دهید. برای تعیین جنسیت غازها در سنین بالا، ابتدا باید آنها را از گردن بگیرید و به پشت بر روی پا یا بر روی میز بخوابانید و سپس دم پرنده را به جهت این که قادر به خم شدن باشد، خارج از میز قرار دهید.

تعیین جنسیت غاز

شخص اپراتور انگشت اشاره ی خود را به اندازه یک تا 1.5 سانتی متر وارد کلوآک کرده و برای مدتی کوتاهی به اطراف می چرخاند و حرکت می دهد تا عضله اسفنگتر از حالت بسته به صورت باز در بیاید. پس از آن با فشاری که به سمت پایین و مستقیم و گوشه به مخرج وارد می کند، اندام تناسلی ظاهر می شود.

در سایر پرندگان، اندام تناسلی نر تا حدی مشکل از غلاف در می آید، مخصوصا هنگامی که پرنده نابالغ باشد و یا تولید اسپرم نداشته باشد. به همین علت است که فرد تعیین جنسیت کننده در صورت بی تجربه بودن به راحتی قادر به تشخیص جنس نر و ماده از همدیگر نخواهد بود. در صورتی که بعد از کمی فشار اندام تناسلی مشخص نگردد، برآمدگی اندام تناسلی ماده مشخص کننده ی ماده بودن غاز می باشد.

 

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫4/5 ‫(10 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا