جلوگیری از خراب شدن غذا و مواد غذایی در یخچال

گذاشتن مواد غذایی در یخچال سرعت تخریب آنها را به تعویق می اندازد. اما در یخچال هم مواد غذایی به مرور فاسد می شوند. برای جلوگیری از خراب شدن غذا و مواد غذایی در یخچال روشهایی وجود دارد که ما در این بخش به برخی از آنها اشاره می کنیم. به عنوان مثال شما هیچ وقت نباید در یخچال مواد خام و پخته را کنار هم بگذارید. همچنین درب یخچال را زیاد باز و بسته نکنید. برای جلوگیری از خراب شدن کاهو ها آنها را کنار سیب و سایر میوه ها نگذارید.

جلوگیری از خراب شدن غذا
جلوگیری از خراب شدن غذا و مواد غذایی در یخچال

جلوگیری از خراب شدن غذا

+ به گزارش آسان طب برای جلوگیری از خراب شدن غذا و مواد غذایی در یخچال، ۲ بخش متفاوت را به غذاهای خام و غذاهای پخته اختصاص داده و هیچ وقت این دو را کنار هم قرار ندهید. اینکار مانع خراب شدن غذای پخته می شود.

+ یک روش دیگر برای جلوگیری از خراب شدن غذا اینست که سبزی ها را کنار انواع گوشت ها قرار ندهید. این امکان وجود دارد که آلودگی ها و باکتری های موجود در سبزی باعث فاسد شدن گوشت شوند.

+ نکته دیگر اینکه باید گوشت قرمز، مرغ و ماهی را در کیسه پلاستیکی یا بشقاب بگذارید تا آبش روی موادغذایی دیگر نریزد و موجب خراب شدن غذا و مواد غذایی در یخچال نشود.

+ برای خرد کردن سبزی و گوشت از یک تخته استفاده نکنید. چون ممکنست باکتری ها از گوشت به سبزی و برعکس منتقل شده و آنها را هم فاسد کنند.

+ برای جلوگیری از خراب شدن گوشتهای یخ زده برای آب کردن یخ آن، گوشت را از فریزر خارج کرده و اجازه دهید چند ساعت در یخچال بماند تا به مرور یخ آن آب شود.

+ از ظروف پلاستیکی یا بطری های آب معدنی برای نگهداری آبلیمو استفاده نکنید؛ زیرا مواد اسیدی موجود در آبلیمو می‌تواند با دیواره ظروف پلاستیکی فعل و انفعالات نامطلوبی ایجاد کند و سمی و سرطان‌زا شود.

+ به تاریخ تولید و انقضای موادغذایی توجه کنید و آنهایی را بخرید که تازه ترند. در سوپرمارکت ها معمولا مواد غذایی تازه تر در ردیف های پشتی قرار می گیرند.

+ هنگام بسته بندی کردن مواد غذایی حتما دست های تان را بشویید. آلوده بودن دست ها میکروب ها به مواد غذایی منتقل کرده و موجب خراب شدن غذا ها می شوند.

+ برای جلوگیری از خراب شدن تخم مرغ ها، آنها را در جعبه کاغذی و اصلی آن و در محلی خنک نگهداری کنید. پوست تخم مرغ منافذ بسیاری دارد و وقتی تخم مرغ ها را خارج از کارتن اصلی نگهداری می کنید، رطوبت آن از طریق منافذ بسیار زود تبخیر می شود. در نتیجه تخم مرغ تازگی اش را از دست داده و ممکنست خراب شود.

+ برای جلوگیری از فاسد شدن پنیر باید هوای باز اطراف آن در جریان باشد که بسته بندی های پلاستیکی مانع از آن می شوند. برای پیشگیری از این وضعیت، پنیر را در کاغذی نازک و مومی پیچیده و بعد آن را در درون کیسه پلاستیکی بگذارید. درب کیسه پلاستیکی را هم باز نگه دارید.

جلوگیری از خراب شدن غذا
جلوگیری از خراب شدن غذا و مواد غذایی در یخچال

ترفندهای دیگر برای جلوگیری از خراب شدن غذا

+ برای جلوگیری از فاسد شدن شیر در یخچال، آن را در دمای مناسب در عقب ترین قسمت یخچال بگذارید. چون درب یخچال طی روز زیاد باز و بسته می شود. وقتی در باز می شود هوای گرم به شیر می خورد، دوباره که بسته می شود هوای سرد به آن می خورد. این گرم و سرد شدن به رشد باکتری ها کمک می کند و باعث می شود شیر زودتر فاسد شود.

+ باقی مانده غذا را باید سریع سرد کنید. اگر بخواهید حجم زیادی از غذا را یکجا نگهداری کنید، بهتر است غذا را در داخل چند ظرف با عمق کم نگهداری کنید تا غذا زودتر سرد شود. در غیر این صورت ممکنست وسط آن سرد نشود و باکتری ها در آن رشد کنند.

+ سیب باعث فساد کاهو می شود. میوه ها و سبزی جات را در کشوهایی جداگانه در یخچال نگهداری کنید. حتی سالادهایی که حاوی سیب و کاهو هستند را باید جداسازی کرده و بعد داخل یخچال بگذارید.

+ هنگام خرید موادغذایی فاسدشدنی از ساک های ایزوترمیک استفاده کنید. این نوع ساک ها سرما را در خود نگه می دارند و احتمال فساد را کمتر می کنند.

+ گوشت را از قصابی های مجاز که دارای یخچال هستند خریداری کنید. از خرید گوشت درکنارجاده ها که لاشه ها را درهوای آزاد آویزان کرده‌اند،خودداری کنید.

+ نگهداری سیب در جای خنک و تاریک آن ها را ترد و تازه نگه می دارد. بهترین جا برای نگهداری سیب ها در کشوهای خشک یخچال و در پلاستیک های جداگانه است.

+ وقتی سیب ها را جداگانه در پلاستیک یا روزنامه بپیچید اگر یکی از آن ها خراب باشد باعث خراب شدن سیب های اطرافش نمی شود.

+ وقتی سیب را نصف کنید زود سیاه می شود. اگر می خواهید از سیاه شدن سیب جلوگیری کنید کمی روی آن آب لیمو بزنید تا میوه دیرتر تغییر رنگ بدهد.

+ وقتی برق می رود تا جایی که امکان دارد در یخچال یا فریزر باز نکنید. غذاها به این ترتیب برای مدت های طولانی تری سالم باقی خواهد ماند.

+ برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبغوره در منزل، پس از این که آبلیمو و آبغوره را داخل شیشه ریختید، بهتر است شیشه را داخل آب جوش قرار دهید تا آنزیم و باکتری های موجود در آن، از بین برود.

خراب شدن غذا
جلوگیری از خراب شدن غذا و مواد غذایی در یخچال

+ هنگام خرید موز، موزهایی را انتخاب کنید که در قسمت های بالایی سبز و در میانه سبز باشند. این موزها ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

+ اگر می خواهید میوه سیب عمر زیادی داشته باشد هنگام خرید دقت کنید که زیاد رسیده نباشد. پس کمی باید سفت تر باشد و روی آن هیچ لکه ای دیده نشود تا دیرتر خراب شود.

+ وقتی سیب ها برسند، از خود گاز اتیلن تولید می کنند که موجب رسیده شدن میوه های اطرافش می شوند. پس آنها را از سبزیجاتی که به این گاز حساس هستند دور نگه دارید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از آسان طب تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا