قرص لوزارتان Losartan کاهنده فشارخون بالا

میدانیم که فشار خون طبیعی 120/80 میلی متر جیوه است و در صورتی که این ارقام پایین تر از حد مجاز بوده به آن فشار خون پایین گفته میشود که جزو بیماری ها محسوب نخواهد شد و از عواملی مثل برنامه غذایی نا مناسب و کم خوابی و فشارهای روانی نشات می گیرد اما اگر مقدار ارقام در فشار خون از حد طبیعی بالاتر باشد ما به این عارضه به چشم یک بیماری نگاه خواهیم کرد. فشار خون بالا را به دلیل ایجاد بیماری های قلبی و عروقی و کلیوی نباید دست کم گرفت و باید سریعا شروع به درمان آن کرد. قرص لوزارتان یکی از پرکاربرد ترین داروها برای کنترل فشار خون در افراد به حساب می آید. در این مطلب ما سعی بر این داریم که به سوالات ذهن مخاطب خود در خصوص قرص لوزارتان و چگونگی تاثیر آن بر بدن پاسخگو باشیم.

مشخصات قرص لوزارتان

قرص لوزارتانقرص لوزارتان (Losartan) با نام تجارتی و اختصاری Cozaar  جزو طبقه بندی دارویی ضد فشار خون بالا در داروخانه ها و بازار موجود و قابل تهیه می باشد. بنا بر گفته پزشکان و متخصصان میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  نسبتا زیاد و همچنین میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم اعلام شده است و توجه داشته باشید که برای تهیه قرص لوزارتان نمی توان به صورت خودکار عمل کرد و حتما نیاز به نسخه پزشک است. استفاده از این قرص برای عموم آزاد نیست!

همراهان عزیز آسان طب: این دارو موجب آرامش بخشیدن به عضلات دیواره رگ های خونی شده و در نتیجه سبب گشادی رگ ها و تسهیل امر جریان خون می گردد و بدین ترتیب میزان فشار خون را پایین خواهد آورد ضمنا از قرص لوزارتان برای درمان نارسایی قلبی نیز کمک گرفته می شود. بسیاری از پزشکان از قرص لوزارتان برای محافظت از کلیه ها در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نیز مدد می جویند. طبق نظر پزشکان بهترین زمان مصرف دارو روزی یک بار و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در روز تایید شده است. ضمنا افرادی که بالای ۷۵ سال و افراد دارای حساسیت به دارو بایستی در آغاز درمان با دارو، مقدار ۲۵ میلی گرم مصرف نمایند.

چگونگی تأثیر قرص لوزارتان

قرص لوزارتاناثرات دارو در درمان فشار خون، ظرف ۲ هفته پس از شروع درمان  و اثرات آن در درمان نارسایی قلبی ظرف 1 ساعت ظاهر می شوند. اثرات این دارو مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت. جذب این دارو بسیار آسان و دفع آن عمدتا از طریق مدفوع بوده و مقدار کمی از آن نیز با ادرار از بدن خارج می شود. مانن بسیاری از داروهای دیگر این دارو نیز باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس اطفال نگهداری شود. نکته مهم اینجاست که هرگز مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید زیرا قطع ناگهانی مصرف دارو، ممکن است به بدتر شدن بیماری منجر گردد. اما دچار عوارض شدیدی مانند تورم بدن و تنگی نفس گشتید، مصرف دارو را قطع کرده و سریعا تحت نظر پزشک قرار بگیرید.

عوارض جانبی مصرف قرص لوزارتان

قرص لوزارتانقرص لوزارتان نیز یک نوع داروی شیمیایی بوده و دارای عوارضی خاص به خود است. سرگیجه و خستگی و کوفتگی از عوارض معمول مصرف دارو می باشند. ضمنا ممکن است عوارضی هم چون اسهال، میگرن، اختلال در حس چشایی، ظاهر شدن جوش و خارش بدن، نیز حادث شوند. حالت غش و ضعف و بی حالی نیز از عوارض مصرف دارو می باشد که در نتیجه پایین آمدن بیش از حد فشار خون بوجود خواهد آمد. البته میدانیم که ممکن است فردی به هیچ یک از این عوارض نیز دچار نشود و پیشنهاد ما به شما این است که اگر به مختصر عوارض آن دچار گشتید صبر کنید تا با گذشت زمان بدنتان به مصرف قرص لوزارتان عادت کند و عوارض نیز از بین بروند.

نکات احتیاطی مهم در مصرف قرص لوزارتان

قرص لوزارتاناگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید:

اگر مشکلات کبدی یا کلیوی دارید و یا دچار نارسایی مادرزادی قلبی هستید. 

اگر دچار خونریزی پوستی می باشید و با داروهای دیگری را مصرف می کنید.

مصرف دارو برای زنان حامله مجاز نمی باشد. زیرا ممکن است موجب بوجود آمدن ناهنجاری در رشد نوزاد گردد.

مصرف دارو برای زنان شیرده مجاز نمی باشد.

مصرف دارو برای بچه ها واطفال مجاز نمی باشد و توصیه نمی گردد.

مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال با کاهش دوز مصرفی مجاز دارو، ضروری می باشد و چون این دارو می تواند موجب سرگیجه و حالت غش، شود لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای مخاطره آمیز انجام می دهند، هنگام مصرف این دارو باید از فعالیتهای مربوطه دست بکشند.

 کنترل منظم فشار خون و همچنین کنترل میزان پتاسیم خون و کارکرد کلیه ها، در طی درمان با این دارو، ضروری می باشد.

در صورت استفاده بیش از حد مجاز تجویز شده بیمار را به بیمارستان ببرید.

از مصرف الکل در طی درمان با این دارو خودداری کنید زیرا الکل باعث از بین رفتن آب بدن خواهد شد.

قرص لوزارتان را میتوان با غذا یا با شکم خالی مصرف کرد.

در طول مدت درمان با این دارو از مصرف نمک های پتاسیم دار خودداری کنید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا