معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

حیوانات خانگی مینیاتوری که با نام حیوانات جیبی نیز معروف شده اند، دارای اندازه‌ای بسیار کوچک هستند، نحوه نگهداری آنها با همنوعان خود که دارای اندازه طبیعی هستند، تفاوتهای زیادی دارد. برای خرید این حیوانات کوچک می بایست نکاتی را در نظر بگیرید که ندانستن آنها ممکن است مشکلاتی را برای شما عزیزان ایجاد کند. در ادامه این مطلب با نحوه نگهداری و خرید 4 حیوان خانگی مینیاتوری آشنا خواهید شد پس در ادامه با ما همراه باشید.
معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

 حیوان خانگی مینیاتوری

شاید بهتر باشد قبل از عنوان هر موضوعی به این نکته اشاره کنم که در حقیقت چیزی به نام حیوان خانگی مینیاتوری وجود ندارد. در واقع اصطلاح مینیاتوری برای حیواناتی به کار می رود که جسه و اندام کوچکی دارند. پس توجه کنید در هیچ نژادی ، چیزی به معنی مینیاتوری ، کوچک و یا هر چیزی از این قبیل نداریم. در واقع این یک اصطلاح غلط است، که مرسوم شده است.

معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

سگ جیبی

سگ مینیاتوری، سگ فنجانی و سگ عروسکی ، نژادی از سگ های خانگی بسیار کوچک است که همگی بسیار زیبا، دوست داشتنی، کوچک و قابل حمل هستند. به راحتی می‌ توانند در محیط‌ های کوچک زندگی کرده و همراهان خوبی برای کسانی باشند که توانایی نگهداری از سگ های بزرگتر را ندارند. همچنین به نسبت نژاد های بزرگ نظافت آنها ساده تر است و همچنین هزینه کمتری دارند. 
یک سگ فنجانی به سگی اطلاق می شود که هنگامی که حداقل یکسال سن داشته باشد، دارای قد حدود 43 سانتی‌ متر باشد و به طور معمول هنگام بلوغ در حدود 1.5 تا 1.8 کیلوگرم وزن داشته باشد. همراهان مجله آسان طب؛ اگر چه لازم به توضیح است، تا کنون هیچ اندازه معین و قطعی برای سگهای مینیاتوری اعلام نگردیده است، زیرا سگ های فنجانی، نژادهای رسمی یا تحت نظارتی نمی باشند. 

 
معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

جوجه تیغی مینیاتوری

این جوجه تیغی ها دارای اندازه ای در حدود 15 الی 25 سانتی متر می باشند و در واقع نژاد ترکیب شده جوجه تیغی های آفریقایی هستند. طول عمر این حیوانات بین 3 تا 8 سال متغیر می باشد. این حیوان حشره خوار بوده اما لازم است برای نگهداری از آن در محیط خانه، از پلتهای غذایی تجاری موجود در بازار استفاده نمایید.

معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

شوگر گلایدر یا بادپر شکری

این حیوان دوست داشتنی کوچک، از دسته پستانداران می باشد و یک صاریغ پرنده‌ و همه‌ چیزخوار محسوب می شود، این جانور در طبیعت بر روی شاخه های درختان زندگی می کند و مانند بسیاری از هم خانواده های خود شبها فعالیت خود را آغاز می کند و از این رو امکان دارد ساعات فعالیت حیوان با شما هماهنگ نباشد. نام این جانور برگرفته از غذا های شکرداری که می‌خورد و توانایی پرواز کردن آن به حالت شناور شدن در هوا است و مثل سنجاب پرنده می باشد. این حیوان شباهت بسیاری و زیستگاه مشابهی با سنجاب پرنده دارد اما دارای رابطه خویشاوندی نزدیکی با سنجاب ها نمی باشد.

معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

مرغ و خروس مینیاتوری

این نژاد از ماکیان از دسته مرغ و خروس های انگلیسی به حساب می آیند و به نژاد سبرایت معروف شده اند. از لحاظ تجاری توجیه اقتصادی ندارند و به عنوان مرغ و خروس زینتی نگهداری می شوند. وزن خروس سبرایت 800 گرم می باشد و مرغ سبرایت در حدود 650 گرم وزن دارد و دارای خصوصیاتی مانند تاج گلسرخی (چهل تاج)، تاج گوشتی است که در جلو پهن بوده و با شیب تندی به عقب باریک می گردد.

معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

چند نکته برای خرید حیوان خانگی مینیاوری

هنگامی که تصمیم به خرید یک حیوان خانگی مینیاتوری، گرفتید، برای بررسی این موضوع زمان کافی صرف نمایید که چه حیوانی برای شما مناسب بوده و بهترین حیوان خانگی برای شما کدام نوع و نژاد می باشد و اینکه اصلا” جای مناسب برای نگهداری از حیوان دلخواه خود را دارید یا خیر.

  • انتخاب یک حیوان خانگی مینیاتوری و کوچک تصمیم بسیار مهمی می باشد، پس باید به خوبی در مورد آن فکر کرد و تمام جوانب کار را در نظر گرفت و بعد تصمیم گیری کرد.
  • با ورود یک حیوان خانگی، سبک و شرایط زندگی شما تغییراتی روی خواهد داد.
  • اگرچه حیوانات خانگی مینیاتوری به نظر دارای هزینه های کمتری نسب به سایر حیوانات خانگی می باشند، با این وجود پیشنهاد می شود، هزینه های نگهداری حیوان مورد نظر خود را لیست کرده و حیواناتی را انتخاب نمایید که از عهده مخارج نگهداری از آن برآیید.

معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

از آنجا که حیوانات خانگی مینیاتوری عمری کوتاهتر از همنوعان خود دارند و این مسئله به برای صاحبان آنها به ویژه کودکان می تواند از لحاظ عاطفی مسئله ساز باشد، حتما قبل از تصمیم گیری نهایی برای خرید یک حیوان خانگی مینیاتوری ، به تمام ویژگی ها و عوامل از جمله طول عمر حیوان توجه لازم را داشته باشید.

به چند نکته دقت نمایید ، یکی اینکه حتما” مراقب کلاهبرداری سود جویان باشد، متاسفانه برخی افراد سودجو توله های ضعیف و بیمار برخی حیوانات نظیر برخی نژادهای گربه، سگ، موش و خرگوش را جدا می کنند، به آنها گرسنگی می دهند و آن ها را که معمولا عمر بسیار کوتاهی دارند به عنوان حیوان مینیاتوری می فروشند. البته بعضی از نژاد های موجود از این حیوانات در ابعاد و اندازه های کوچک یافت می شود ولی باید در خرید آنها دقت کرد. 

معرفی 4 نوع حیوان خانگی مینیاتوری و نحوه خرید آنها

توجه داشته باشید بیشتر حیوانات خانگی مینیاتوری، اغلب اوقات با مشکلات مختلف سلامتی درگیر هستند. این حیوانات رژیم غذایی خاصی دارند و لازم است برای نگهداری آنها همواره با دامپزشک مشورت نمایید و بصورت مداوم و دوره ای آنها را برای چکاب و واکسن نزد دامپزشک ببرید. همچنین مراقب باشید که زیر دست و پا قرار نگیرند و یا دچار افتادن و ضربه نگردند که آسیب جبران ناپذیری به حیوان وارد می شود.

توصیه می‌ کنیم، برای خرید یک حیوان مینیاتوری، حتما سراغ یک پرورش‌ دهنده معتبر و قابل اطمینان رفته و پیش از خرید، حیوان را برای معاینه به یک دامپزشک برده و با او مشورت کنید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3.8/5 ‫(6 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا