بررسی علائم و روش‌های تشخیص آناسارکا

آناسارکا به شرایطی گفته می‌شود که زیر سطح پوست بدن پر از مایع خارج‌سلولی گشته و طی آن تمامی اعضای بدن از جمله صورت، دست‌ها و پاها ملتهب شده و ورم می‌کنند. تجمع مایع ممکن است به علت بیماری و شرایطی مانند تغییر میزان پروتئین‌های بدن، تعادل مایعات و ایجاد اختلالات در رگ‌های خونی یا سیستم لنفاوی رخ دهد. آناسارکا اغلب نشانه‌ای از آسیب شدید یا بیماری‌های ارگانی است.

بررسی کامل مشکل آناسارکا

قصد داریم مشکل آناسارکا و موارد مورد نیازی که دانستن آن برای همه افراد مفید است را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

آناسارکا

مشکل یا اختلال آناسارکا چیست؟

آناسارکا یک بیماری نیست بلکه نشانه یا نتیجه‌ای از یک وضعیت پزشکی محسوب می‌شود. در دوره‌های مختلف زمانی، تقریبا همه افراد در معرض تورم هستند و این موضوع ممکن است به علل مختلفی مانند آسیب، کم آبی و یا عوارض جانبی دارو مربوط باشد.

در بسیاری از موارد، تورم می‌تواند تنها بر یک بخش خاص از بدن مانند پاها یا دست‌ها تاثیر بگذارد، اما تورم ناشی از آناسارکا شامل تمام بدن بوده و شدید می‌باشد به قدری تحرک را برای فرد دشوار خواهد کرد.

چگونگی درمان مشکل آناسارکا

علت ایجاد آناسارکا امری ضروری است. برای مثال، اگر بیماری کلیه باعث ایجاد آناسارکا شود، ناحیه مورد نظر نیاز به درمان خواهد داشت. پزشکان نیز برای درمان تورم شدید اغلب دارو تجویز می‌نمایند.

داروی دیورتیک برای درمان این مشکل

پزشکان معمولا برای این افراد داروهایی به نام دیورتیک‌ تجویز می‌کنند. دیورتیک‌ها با کمک کلیه‌ها نمک بیشتری را به ادرار رسانده و موجب آزاد شدن بیشتر مایعات از طریق ادرار می‌شوند.

دو نوع اصلی از دیورتیک‌های تجویز شده برای آناسارکا شامل دیورتیک‌های پتاسیم و حلقه می‌باشند. دیورتیک‌ها از طریق دهان و یا توسط یک خط وریدی (IV) تزریق می‌شوند. انتخاب نوع دیورتیک، دوز و نحوه مصرف نیز با توجه به شدت تورم و شرایط قید شده زیر متفاوت می‌باشند.

آلبومین پروتئین تولید شده توسط بدن

آلبومین یک پروتئین ساخته شده توسط بدن است که برای انواع مختلفی از توابع مهم، از جمله مایع متعادل سازی ضروری است. در مواردی که تغذیه فرد نامناسب باشد و یا در برخی بیماری‌های جدی پزشکی، سطح آلبومین می‌تواند خیلی پایین باشد. هنگامی که این اتفاق می‌اُفتد، مایع از جریان خون به داخل بافت‌ها منجر به تورم خواهد شد. در بعضی موارد، جایگزینی آلبومین می‌تواند به حل این مشکل کمک نماید.

یک پزشک ممکن است درمان‌های خانگی بیشتری را برای سرعت بخشیدن به بهبودی فرد توصیه کند. موضوع مهم نظارت بر مصرف مایع و نمک برای جلوگیری از بدتر شدن تورم می‌باشد، زیرا نمک می تواند احتباس مایع را افزایش دهد.

علل گوناگون ایجاد مشکل آناسارکا

آناسارکا می‌تواند به علت‌های مختلفی پیدایش و توسعه یابد. برخی از شرایطی که منجر به آناسارکا می‌شود، گسترده بوده و برخی دیگر به ندرت اتفاق می‌اُفتد.

شایع‌ترین علل آناسارکا موارد زیر را در بر خواهد گرفت:

مصرف بیش از حد مایعات داخل وریدی:

آناسارکا

مایعات داخل وریدی اغلب در بیمارستان برای درمان بیماری‌های مختلف مانند شوک، کم آبی و عفونت استفاده می‌شود، اما اگر بدن فرد نتواند با مایعات داده شده سازگار شود، می‌تواند منجر به آناسارکا شدید شود.

بیماری کلیه و نقش آن در ایجاد مشکل:

هنگامی که عملکرد کلیه دچار اختلال است، مایع از بدن به طور کامل برداشته نمی‌شود که این موضوع نیز می‌تواند منجر به بروز این وضعیت گردد.

سیروز و ارتباط آن با نارسایی کبدی:

سیروز ممکن است به علت نارسایی کبدی رخ دهد. بیماری کبد می‌تواند باعث ایجاد تغییر در هورمون‌هایی شود که بر تنظیم مایع در بدن تأثیر می‌گذارند، بنابراین هنگامی که کبد کارآمد به نظر نرسد، می‌تواند باعث ایجاد مایع در بافت‌ها گردد.

سوء تغذیه را جدی بگیرید:

سوء تغذیه، به خصوص کمبود پروتئین در رژیم غذایی می‌تواند باعث ایجاد مایع در بافت شود. این عارضه در مواقع شدید منجر به بروز آناسارکا خواهد شد.

نقش عملکرد ضعیف قلب در آناسارکا:

زمانی که عضله قلب درست کار نکند، بر میزان چربی خون سراسر بدن تاثیر می‌گذارد. اگر پمپاژ قلب نیز عملکرد درستی نداشته باشد، می‌تواند باعث ایجاد مایع در بافت شود.

تورم بدن ممکن است به علت واکنش‌های آلرژیک رخ دهد. در واکنش‌های شدید، آناسارکا می‌تواند رشد کند.

علت‌هایی که رواج کمتری دارند نیز شامل موارد زیر می‌گردند:

بررسی سندرم نشت مویرگی

به نظر می‌رسد این نوع از سندرم به علت التهاب و آسیب‌ رگ‌های خونی رخ دهد اما علت دقیق آن مشخص نیست. بر اساس یک مطالعه، سندرم نشت مویرگی می تواند به عنوان یک نتیجه از داروهای سرطانی خاص مانند جمسیتابین ایجاد شود.

اثرات جانبی برخی داروها

داروهای گوناگونی وجود دارند که می‌توانند منجر به آناسارکا شوند. شایع‌ترین این داروها شامل داروهای استروئیدی و فشار خون مانند آملودیپین است. قطع این داروها اغلب علائم آناسارکا را برطرف خواهد کرد.

معرفی مواردی از علائم آناسارکا

علائم این اختلال شامل تورم و کشیدگی پوست خواهد بود. گاهی اوقات تورم بسیار شدید می‌شود تا حدی که فرد را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد. تورم اغلب باعث علائم زیر خواهد شد:

افزایش ضربان قلب

درد مفاصل

دشواری تنفس

چگونگی تشخیص این مشکل

همراهان آسان طب؛ پزشک معمولا بعد از انجام معاینات فیزیکی این اختلال را تشخیص خواهد داد. با این حال، تعیین علت اصلی آن نیاز به آزمایشات بیشتر دارد. اولین گام برای تشخیص آناسارکا آزمایش خون می‌باشد. خون برای بررسی عملکرد اندام‌هایی از قبیل قلب، ریه، کبد و کلیه آزمایش می‌شود. علاوه بر این، پزشک برای تعیین علت اصلی، سابقه بیماری فرد را به طور کامل بررسی خواهد کرد. همچنین ممکن است سایر آزمایش‌های تشخیصی مانند یک اکوکاردیوگرام، اشعه ایکس و یک آزمایش استرس برای ارزیابی عملکرد قلب و ریه را به فرد توصیه کند.

آناسارکا

نگاهی اجمالی بر این مقاله

آناسارکا اغلب به علت آسیب شدید یا بیماری ارگانیسم رخ خواهد داد. این موضوع ممکن است با توانایی فرد در انجام فعالیت‌های روزانه تداخل پیدا کرده و کیفیت زندگی آن‌ها را کاهش دهد. اما تورم اغلب با درمان مناسب، کاهش خواهد یافت. اگر چه دارو می‌تواند به درمان این عارضه کمک کند، اما اگر علت اصلی آن به درستی تشخیص داده نشود امکان برگشت آن وجود خواهد داشت.

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم آناسارکا اگر به موقع تشخیص داده نشود، بدتر شده و مشکلات عدیده‌ای را برای افراد ایجاد خواهد کرد. درمان مشکلات قلبی، ریه‌ها، کلیه‌ها و کبد در ابتدا، بهترین شیوه برای جلوگیری و کنترل آناسارکا در بسیاری از موارد می‌باشد، بنابراین افراد باید در صورت بروز علائم نامبرده شده سریعا به پزشک مراجعه نمایند.

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا