Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
کوله پشتی گرم مخصوص کوهنوردی در فصول گرم – مجله آسان طب

کوله پشتی گرم مخصوص کوهنوردی در فصول گرم

کوله پشتی گرم اصطلاحی است برای اینکه بدانیم در فصل گرم چه کوله ای باید به همراه داشته باشیم. بارها دیده شده که در گرمای تابستان یک کوله پشتی پنجاه لیتری و متعلقات زیاد آن، مثلا برای سفر یک روزه به شیرپلاه بسته شده! تقریبا صعود و فرود در ارتفاع 2800 متری که با کمی مهارت سر جمع 5 ساعت طول خواهد کشید، اما معلوم نیست که چرا این کوهنورد کوله صعود به دماوند را با خود آورده است. در این بخش خواهیم دانست که در فصول گرم از چه نوع کوله و با چه تجهیزاتی آماده کوهپیمایی باشیم.

کوله پشتی

آماده کردن کوله پشتی گرم

در این بخش خواهیم دانست که چگونه برای سفر یک روزه و یا سفر چند روزه کوله پشتی گرم خود را آماده کنیم. در فصول گرم که از اواخر بهار تا اواسط پاییز طول خواهد کشید وسایل اضافی قطعا مانع لذت بردن از کوه و کوهنوردی خواهد بود. پس می شود با یک استراتژی درست کوله مناسب فصل را آماده کرد.

کوله پشتی سفر یک روزه

سفره یک روزه یعنی عظیمت به کوهی با ارتفاع زیر 3 هزار متر، پس میزان لیتر کوله و اندازه کوله کوچک و سبک است. در چنین سفری کوهنورد نیاز به کیسه خواب و امکانات شب مانی ندارد به همین دلیل می تواند صعود سریع تری انجام دهد. اما بیشتر ملزومات کوله پشتی گرم شامل موارد زیر است:

آب: حیاتی ترین نیاز بدن بعد از اکسیژن. در فصل گرما تعرق برای خنک نگه داشتن بدن بالاست و در فعالیت های سنگین بدنی مانند کوه نوردی بدون شک چند برابر خواهد شد. از جمله توصیه های یک اورست نورد این بود که حتی در سرمای شدید هم برای آب خوردن وقت بگذارید. یکی از حوادث مهم و پیش آمد بسیاری از حوادث تلخ برای کوهنوردان عدم تنظیم آب بدنشان است. لذا باید بدانیم چقدر آب باید به همراه داشته باشیم تا بتوانیم در پروسه امداد و نجات در کوهستان درست عمل کنیم. در بخش آسیب شناسی کم آبی در کوهستان در این رابطه و اهمیت میزان آب، توضیح بیشتری خواهیم داد.

غذا: در این بخش باید بدانیم که محیط و نوع فعالیتی که در پیش رو داریم ملاک اصلی خوردنی هایی است که به شکل معمول به آن غذا می گوییم. غذا در کوهپیمایی مانند آب، سیکل مداوم و مهمی دارد. سه پیوند: کربوهیدرات، چربی ها و پروتئین ها فاکتورهای مهم غذایی هستند که در برنامه سفر کوهپیمایی نیاز می باشند. در یک کوهپیمایی حداقل 6 هزار کیلو کالری خواهید سوزاند، پس برای این بخش باید برنامه خاصی داشته باشید.

لباس: در کوهپیمایی یک روزه در فصل گرم و ارتفاع کوهی که معمولا کمتر از 3 هزار متر است، شما با اختلاف شدید گرما مواجه نخواهید شد. پس در کوله پشتی گرمتان به دلیل تعرق بدن احتیاج به یک یا دو دست لباس دارید که بتوانید لباسهای خیس خود را عوض کنید. 

عینک: یکی از مهمترین بخش هایی که در هر فصل و هر کوهی شما باید به همراه داشته باشید عینک می باشد. این یکی از ملزومان جلوگیری از آسیب های جدی است که در مقوله نجات در کوهستان باید بسیار هوشیار عمل کنیم. هوای رقیق و بدون آلودگی کوهستان جدای از حسن های فراوانش در صورت آماده نبودن ممکن است به چشم آسیب های جدی بزند پس در کوله تان حتما یک جفت عینک استاندارد داشته باشید.

اگر می خواهید در یک محیط بی خطر در ارتفاع آتش روشن کنید کبریت ضد آب همراه داشته باشید.

کوله پشتی

وسایل بهداشتی مانند پدهای الکلی، صابون تیوپی، دستمال کاغذی، کیسه زباله، نیم حوله، مسواک و …

ظروف انفرادی غذا که الزاما فلزی باشند مانند یقلوی، لیوان، قاشق، چنگال و چاقو ( و بنا به استراتژی نجات در کوهستان الزاما مدل تاشو ) .

پول و کارت شناسایی معتبر.

سوت اعلان هشدار.

چراغ قوه کوچک و هدلایت ( چراغ سر ).

روزنامه، کلاه لبه دار، بادگیر سبک و در صورت تمایل کرم ضد آفتاب.

قرص کلر حتما جهت تصفیه آب در کوله پشتی گرم تان باشد.

نقشه مسیر و کوه مورد نظر.

کیف نجات

با کمی بررسی های بیشتر می توانید برای کوله خود و نیازمندهای همراهتان تنوع بیشتری را ایجاد کنید. اما مراقب وزن و کیفیت محتوای کوله خود باشید. استراتژی نجات در کوهستان برای سفر کوتاه مدت یک روزه به کوه مراقبت، هوشیاری و آگاهی شما را می طلبد تا یک لذت زیبا به حادثه ختم نشود.

کوله پشتی گرم سفر چند روزه

کوله پشتی

باید در نظر داشت که در سفر های چند روزه شما بیرون خوابی دارید و در صورت نبود ایستگاه های کمپ یا جان پناه های ساخته شده، باید محل خواب و امکانات خواب مناسبی داشته باشید. پس در اولین قدم باید بدانید اندازه و شکل کوله پشتی گرم سفرهای چند روزه با یک روزه متفاوت است. معمولا کوله های چند روزه شصت لیتر به بالا هستند که بتوانند وسایل لازم و همراه را در خود یا دور خود جای دهند.

استراتژی نجات در کوهستان به الزام این مساله می پردازد که شما باید بر اساس هدف خود ( مثلا سه روز صعود به یک قله ) پذیرنده حجم های متفاوتی از کوله پشتی ها باشید، لذا قبل از هر عظیمتی توان بدنی خود را برای حمل یک کوله 60 لیتری و زندگی در شرایط سخت بالا بیاورید. بوده اند افرادی با بهترین کوله ها و تجهیزات و وسایل اما به دلیل ضعف بدنی باعث خراب شدن یک صعود و یا حوادث بسیار دردناکی شده اند. برای مثال 3 روز زندگی در فضای بیرون و کوه بسیار متفاوت است با آنچه تاکنون تجربه کرده ایم. عواملی مانند سبکی هوا، گرمای زیاد، جانوارن کوه زی مانند مار و عقرب، کمبود آب، مشخص نبودن مکانی برای نظافت عمومی، نبرد با خود کوه برای صعود می تواند شرایط خطرناکی را بیافریند. نجات در کوهستان در این بخش توصیه اکید دارد که ایمنی قبل از سفر شروع می شود و شما باید مهیای تمامی این پیش آمدهای بالقوه باشید.

♦ تمامی وسایلی که برای کوله سبک گفته شد در کوله سفرهای بلند مدت در فصل گرما نیز لازم است.

♦ درصد مواد خوراکی همراه شامل 3 بخش: هیدارت های کربن، چربی ها و پروتئین ها باید به نسبت روز اضافه تا یک و نیم برابر نسبت به کوله سبک افزایش یابد.

♦ به هیچ وجه مواد فاسد شدنی به همراه خود نبرید مگر میوه جات که باید بر اساس برنامه غذایی در همان روز اول نهایت روز دوم مصرف شوند چون در گرمای زیاد به سرعت خراب خواهند شد.

♦ تامین آب: باید جدای حمل مقداری آب، در مسیر نیز به فکر تامین آب خود باشید. شما روزانه ممکن است بین 6 تا 8 لیتر آب مصرف کنید و تمامی این آب را نمی توانید با خود به کوه ببرید. پس در انتخاب کوه صعودی خود بسیار دقت کنید که دچار بی آبی نشوید و چشمه ها یا جویبارهایی برای استفاده آب، پس از کلره یا ضد عفونی کردن داشته باشید.

♦ کیسه خواب: یکی از بخش هایی که در سفرهای چند روزه به کوله پشتی کوهنورد اضافه می شود کیسه خواب است. البته کیسه خواب هایی که در فصل گرم استفاده می شوند به کل با کیسه خواب های صعود در سرما متفاوتند که در بخش خودش توضیح داده خواهد شد. در سفرهای بیرون خواب چند روزه، لازم است که شما کیسه خواب به همراه داشته باشید چرا که خواب مفید و کامل شبانه برای ریکاوری بدن شما بسیار لازم است. خواب کافی یک ارگان کلیدی توان ادامه صعود با نهایت قابلیت بدنی تان است.کوله پشتی

♦ چادر: برخی از کوهنوردان فصل گرما ترجیح می دهند در صعودهایشان با خودشان چادر همراه ببرند. اگر به نسبت تناسب وزن قابل حمل توان این کار را داشتید چادرهای سبک متناسب فصل می تواند گزینه خوبی برای استراحت های شبانه تان باشد.

♦ وسایل و متعلقات خوراک پزی و اجاق های مخصوص کوه

♦ طناب و وسایل تخصصی کوه مختص به منطقه صعود.

♦ کلاه کاسکت ایمنی کوه.

♦ در صورت حرکت کمپی می توانید برنامه بیواک را هم پیش بینی نماید که در بخش بیواک درباره پیش بینی های لازم در رابطه با استراتژی نجات در کوهستان در  رابطه با این مبحث نوشته خواهد شد.

♦ در کلیه موارد، بیمه ورزشی یا مواردی که نشان دهنده مشخصات پزشکی شما می باشد همراه داشته باشید همچنین در صورت داشتن بیماری خاص، کارت های تعیین گروه خونی همراهتان باشد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52