4 نوع از بیماری های رایج در میان فنچ های پاکستانی

فنچ های پاکستانی (Lonchura punctulata) یا فنچ های ادویه‌ ای به صورت اجتماعی زندگی می‌ کنند برای همین باید به صورت جفت نگهداری گردند. آن ها هنگام شب در لانه می خوابند و روز خود را روی شاخه‌ های بلند می‌ گذرانند. برای حمام آن ها می توانید به جای استفاده از اسپری نظافت ، از آب ولرم تصفیه شده و کلریده استفاده کنید. اگر مخرج پرنده آغشته به مدفوع باشد، این امر علل مختلفی مثل بیماری ها می‌ تواند داشته باشد. در ادامه در مورد بیماری های رایج در فنچ پاکستانی صحبت می کنیم.

فنچ های پاکستانی

نگهداری اصولی از فنچ های پاکستانی

قفس و میله‌ های نشیمنگاه و سینی کف قفس باید حداقل هفته‌ ای یک‌ بار تمیز و ضدعفونی گردند. همین طور غذا و آب باید روزانه تعویض گردند. ظرف‌ های غذا و آب و میله‌ های نشیمنگاه و اسباب بازی‌ها وقتی که کهنه و آسیب دیدند باید عوض شوند. اطمینان حاصل کنید که قفس و لوازم داخل قفس از سرب و روی یا حتی رنگ‌ ها و پوشش‌ های حاوی سرب و روی و همین طور گالوانیزه، نباشند؛ زیرا در صورتی که توسط پرنده مصرف گردند می‌ توانند مشکلات جدی پزشکی برای فنچ های پاکستانی به وجود آورند.

برای حمام کردن پرنده باید به طور منظم آب ولرم، تصفیه شده و کلریده در قفس قرار دهید و پس از حمام باید آن را بردارید. این گزینه‌ ای است که شما می‌توانید به جای تمیز کردن غبار پرنده با اسپری نظافت، از آب استفاده نمایید. ناخن‌ های پرنده باید توسط فردی مجرب کوتاه گردند تا پرنده به خودش صدمه ای وارد نکند. لازم نیست پر های پرنده را کوتاه نمایید . می‌ توانید با دامپزشک متخصص پرندگان در خصوص این که چه چیزی برای پرنده شما لازم است، مشورت نمایید. بعد از دست زدن به قفس پرنده، دستان خود را شست و شو دهید.

فنچ های پاکستانی

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : فنچ های ادویه ای و شرایط مورد نیاز برای نگهداری آنها

بیماری های رایج در فنچ های پاکستانی

فنچ های پاکستانی سالم، فعال، هوشیار و خوش مشرب می باشند و سوراخ‌ های بینی آن خشک و روشن است. همچنین چشم‌ های آن خشک و تمیز و همین طور مخرج آن تمیز می‌ باشد. همراهان مجله ی پزشکی آسان طب توجه داشته باشید که منقار، پاها و پوست پا ها عادی باشند. پر های فنچ های پاکستانی سالم صاف، مرتب و آراسته هستند.

در صورتی که مخرج پرنده آغشته به مدفوع باشد، این امر علل مختلفی می‌ تواند داشته باشد که از جمله آن‌ ها می توان به تغییر در رژیم غذایی و یا انگل داخلی اشاره کرد. بهتر است در این شرایط از صحت رژیم غذایی فنچ مطمئن گردید. مصرف میوه را کاهش داده و به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه نمایید.

اسهال در فنچ پاکستانی : اگر فنچ پاکستانی شما دچار اسهال گشته است سعی کنید پرنده خود را سرگرم نمایید، اسباب بازی جدید برایش فراهم کرده و به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه نمایید.

کندن پر ها توسط فنچ پاکستانی : در صورتی که فنچ پاکستانی اقدام به کندن پرهای خود می‌ کند به دنبال درمان باشید و با دامپزشک متخصص پرندگان تماس بگیرید.

رسوبات سفید روی چشم، ران، ساق پا ها و پنجه‌ ها : اگر رسوبات سفید روی چشم، ران،ساق پاها و پنجه‌ها ملاحظه کردید، فنچ پاکستانی شما دچار بیماری کنه (صورت و پاهای فلس دار و بیمار) شده و باید سریعا به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه نمایید.

از دست دادن اشتها، پر های کرک شکل، ترشحات بینی : اگر فنچ پاکستانی شما دچار علائمی نظیر از دست دادن اشتها، پر های کرک شکل، ترشحات بینی شده است باید بدانید که دچار نوعی بیماری عفونی به نام Psittacosis (نوعی بیماری عفونی مشترک بین پرندگان و انسان می باشد) گشته است. در مواقع باید به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه کنید.

فنچ های پاکستانی

سایر بیماری‌ های رایج در فنچ های پاکستانی عبارتند از :

 • خس خس سینه یا سرفه
 • ترشحات چشم یا بینی
 • تورم یا انباشتگی در ناحیه منقار
 • چشم های متورم یا قرمز
 • نشستن روی کف زیستگاه
 • توجه به یک پا (روی یک پا ایستادن)
 • پرکنی
 • پرهای کرکی شکل
 • اسهال یا تغییر رنگ مدفوع
 • از دست دادن اشتها
 • پرهای کثیف

در صورتی که شما هر یک از این علائم را مشاهده کردید، حتما با دامپزشک متخصص پرندگان تماس بگیرید.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا