پانسمان امدادی در شرایط امداد و نجات

پانسمان امدادی شیوه بستن زخم و بانداژ کردن جراحت هایی است که در موقعیت های خاص مانند جنگل، کوهنوردی یا حوادثی مانند تصادف پیش روی ما قرار می گیرد. زخم ها و جراحات محل های مناسب عفونت ها و یا آسیب های نُسوجی متفاوت هستند که بانداژ و پانسمان، این محیط را تا زمان و با شرایط معینی محافظت می کند. محفظه امنی که زخم درون آن قرار دارد نسبت به نوع حادثه، شدت و محل آن به شیوه های متفاوتی بسته می شود که این شیوه ها در مواقع اورژانس یک حادثه می تواند برای مصدوم بسیار حیاتی باشد. این شرایط زمانی حساس تر می شود که شما در دل جنگل، کوه یا در میان جاده ای بیابانی با مصدوم یا مصدومانی مواجه هستید که نیاز فوری به بستن زخم دارند و تیم های امدادی هم بسیار دور هستند. در این مطلب با بانداژ و پانسمان امدادی آشنا خواهیم شد.

پانسمان

تجهیزات لازم پانسمان امدادی

اولین نکته ای که باید بدانیم این است که ما 2 نوع پانسمان داریم. پانسمان های معمولی که فقط برای محافظت از زخم به دور آن باند می شود و پانسمان هایی که با توجه به مواد موجود در باند، به اشکال متفاوتی به بهبود زخم کمک می کند. پس مهم است که بدانیم در کیت امداد و نجاتمان چه نوع بانداژ یا محصولات امدادی باید قرار دهیم. با توصیه آسان طب شما می توانید از باندهایی استفاده کنید که در روند بهبودی زخم نیز شما را یاری رساند، مثلا باندهایی که باعث می شود زخم رطوبتش را متعادل نگه دارد.

تجهیزات لازم برای پانسمان:

 • پانسمان یا همان باندهای مناسب که معمولا به 3 دسته تقسیم می شود: باندهایی که رطوبت محل آسیب را به همان اندازه نگه می دارد یا به زخم رطوبت میدهد و یا پانسمان هایی که اگزودا و ترشحات را جذب می کنند.
 • پنبه
 • دستکش
 • قیچی
 • پنس کوچک
 • چسب مناسب
 • دستکش
 • محلول ضدعفونی کننده که معمولا بتادین است یا الکل

شیوه صحیح یک پانسمان

پانسمان

در شیوه های معمول و البته کاملا اشتباه، پنبه آغشته به مایع ضدعفونی کننده را بر روی زخم می گذارند و بعد کمی رول باند به دور آن می پیچند و چسب می زنند. اول از همه بدانیم در پانسمان، از پنبه برای پاک کردن اطراف زخم و یا تمیز نمودن با احتیاط زخم پس از بخیه، انجام می شود و هیچ گاه از پنبه به عنوان پوشش یک زخم استفاده نکنید چرا که پرزهای آن در زخم فرو رفته و هنگامی که می خواهید پنبه را جدا کنید زخم باز شده و دوباره خونریزی خواهد کرد. 

در شرایط پانسمان امدادی با توجه به این که محیط، برای زخم باز بسیار آلوده است و شما هم به عنوان یک امدادگر در شرایط استریل قرار ندارید پس قبل از هرگونه اقدام امدادی دستانتان را بشویید. بعد از خشک شدن، دستکش های جراحی درون کیت امداد و نجات را بپوشید. لباس های اطراف زخم را کنار زده و زخم را از مواد اضافی که ممکن است درون آن رفته باشد تخلیه کنید. به کمک مایع ضدعفونی کننده که بهتر است بتادین باشد گلوله ای از پنبه را آغشته کرده و زخم را به آهستگی از درون به بیرون تمیز نمایید (بتادین محلول بسیار کارآمدی است اما به دلیل وجود ید ممکن است باعث حساسیت هایی در بعضی افراد شود اما در شرایط امدادی قابل اغماض است) پس از ضدعفونی کردن زخم، پوست اطراف زخم را با پنبه و بتادین تمیز نمایید (بعد از هر بار استفاده از پنبه آن را درون کیسه زباله بیندازید و گلوله دیگری از پنبه بردارید) سپس اولین ورق گاز استریل را باز کرده و بر روی زخم قرار دهید و به آرامی با باند دور این گاز را بپیچید و با چسب مهار نمایید و توجه کنید که چسب را بر روی زاویه رویش مو به بدن بچسبانید.

اگر زخم خونریزی داشت شما ابتدا زخم را چک کنید که درونش جسم خارجی نباشد و سپس دو لبه زخم را بهم نزدیک کنید و گاز استریلی بر روی آن قرار داده و فشار دهید تا پس از چند دقیقه به واسطه خاصیت خون عمل انعقاد انجام شود. به آرامی گاز استریل را بردارید و زخم را پاکسازی نموده و عمل پانسمان زا انجام دهید. در پانسمان امدادی زخم، محل بستن باند باید دقیقا بر روی زخم خونریزی شده ثابت شود و در صورتی که گاز و باند خون آلود شد، گاز را از روی زخم بر ندارید و با قرار دادن گاز نو و تازه بر روی گاز قبلی، زخم را دوباره بانداژ نمایید. در شرایطی که رطوبت خارجی به بانداژ نفوذ کرد مثلا باران، بانداژ را خیس نمود باید بانداژ برداشته و آن را تجدید کنید، لذا توصیه می شود در شرایط امدادی اگر بارندگی شد یا شما مجبور به عبور از رودخانه شدید حتما از کاور برای مصون ماندن بانداژ و زخم از رطوبت استفاده نمایید.

نکته ای بسیار مهم در تعویض بانداژ:

در زخم هایی که خونریزی دارند پس از قطع خونریزی، خون بر روی محل خونریزی سفت و منعقد می شود به هیچ وجه این خون مردگی را از زخم جدا نکنید، چرا که در این دلمه بستگی، بدن مشغول ترمیم خودش است و این حالت باعث باز شدن دوباره مویرگهای خونی می شود.

نکات مهم در پانسمان امدادی

پانسمان

 • اگر در هنگام مواجهه با این گونه آسیب ما در کیت امدادمان بتادین یا هر مایعی برای تمیز کردن زخم نداشتیم و حجم جراحت بزرگتر از میزان بتادین ما بود، در طبیعت و به دور از تیم های امداد و یا داروخانه چه باید بکنیم. در این مواقع پس از رسیدگی اولیه به زخم و بندآوری خونریزی، آتشی روشن نمایید و حدود 2 لیتر آب را در آن بجوشانید، در حین جوشیدن به اندازه 2 قاشق چای خوری درون آب در حال جوشیدن نمک اضافه نمایید. آب جوشیده تقریبا استریل است و نمک هم این مایع را تبدیل به سرمی برای ضد عفونی محل زخم می نماید. با این روش شما می توانید زخم را شستشو داده و پانسمان نمایید. 
 • در صورت نبود مایع های ضدعفونی، از آب و صابون نیز می توان استفاده کرد.
 • حتما از گاز استریل استفاده نمایید که کل زخم را بپوشاند.
 • اگر زخم زیر لباس فرد است بر روی لباس باند نپیچید چون باعث عفونی شدن زخم خواهد شد. ابتدا لباس آن محل را جدا نموده و اقدامات امدادی را انجام دهید.
 • اگر می خواهید برای کیت امدادی خود چسب زخم تهیه نمایید از چسب زخم های ضد آب خریداری نموده تا در مواقع خاص رطوبت باعث از هم پاشیدن بانداژ نشود.
 • عضو آسب دیده را تا قبل از حرکت بالاتر از بدن قرار دهید و در صورت امکان، عضو آسیب دیده را مایل کرده تا به زخم فشار کمتری وارد شود. 

آسان طب امیدوار است همه با آموختن اصول امدادی ساده بتوانیم با خیال راحت تر به سفرهایمان بپردازیم و اگر در شرایط حادثه قرار گرفتیم بدانیم چه اقداماتی ضروری می باشد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا