اپیلاسیون و چگونگی حذف موهای زائد بدن

اپیلاسیون در اصطلاح آرایشی به معنای ازاله موهای زائد در نواحی مختلف بدن است که به روش های متنوع و با استفاده از مواد یا دستگاههای مختلف انجام می شود. اپیلاسیون یک رشته جانبی در دنیای آرایش و زیبایی است که امروزه تبدیل به یکی از پر رونق ترین خدمات حرفه ای در سالن های زیبایی شده است. در این مقاله به بررسی تمام و کمال این رشته بهداشتی و زیبایی می پردازیم.

اپیلاسیون
epilation

اپیلاسیون یعنی ازاله موهای زائد

در ابتدا باید یادآور شویم که معنای دقیق اپیلاسیون یعنی برطرف کردن دائم و همیشگی موهای زائد به وسیله لطمه زدن مستقیم به پیاز مو که توسط دستگاه الکترولیز انجام می شود. این روش اولین بار در سال 1875 میلادی توسط چارلز میشل در آمریکا انجام شد که سعی بر از بین بردن مشکل رشد داخلی مژه ها داشت، در این روش سوزن دستگاه الکترولیز مستقیما به فولیکول مو وارد می شود و توسط جریان برق مستقیم (بدون حرارت) ریشه موها را متلاشی و منبع تغذیه مو را از بین می برد. در سال 1916 میلادی پرفسور پال کری این روش را به صورت چندین جریان برق گسترش داد و همزمان از 10 سوزن استفاده کرد. این روش از اپیلاسیون بسیار وقت گیر و دردناک است که طی چندین مرحله انجام می شود. اما روشی که امروزه در سالن های زیبایی برای ازاله موقت موهای زائد انجام می شود به وسیله صدمه زدن به ساقه موهاست و ربطی به از بین بردن فولیکول موها و در نتیجه حذف دائمی موهای زائد ندارد که به آن دپیلاسیون می گویند.

دپیلاسیون چیست

دپیلاسیون در معنای واقعی یعنی برطرف کردن موهای زائد به وسیله صدمه زدن به ساقه مو با استفاده از مواد شیمیایی یا وسایل گوناگون که این امکان را به ما میدهد تا زمانی که موها رشد کنند از لطافت و نرمی پوست خود لذت ببریم. امروزه در سالن های زیبایی و به اصطلاح عوام از کلمه اپیلاسیون به جای دپیلاسیون استفاده می شود که ما نیز برای راحتی کار از همین اصلاح رایج برای توضیح مفصل این رشته زیبایی استفاده می کنیم. اپیلاسیون می تواند به انواع روش ها انجام شود که رایج ترین آنها به وسیله موم در نواحی مختلفی از جمله دست و پا، زیر بغل، تناسلی، صورت و غیره انجام می شود.

اپیلاسیون سنتی

در اپیلاسیون سنتی به وسیله تکه ای نخ به ازاله موها در ناحیه صورت پرداخته می شود. روش موچین نیز از دیگر روش های سنتی اپیلاسیون است که در ناحیه ابروها به تمیز کردن و فرم دادن به ابروها و ایجاد حالتی شکیل و متناسب با چهره طبیعی افراد پرداخته می شود. این روش هم اکنون نیز به عنوان یکی از تخصصی ترین رشته ها در لاین زیبایی صورت بوده و از پرطرفدارترین هاست، متخصصین این رشته جزء اعضاء اصلی و حرفه ای یک آرایشگاه محسوب می شوند. پس از این دو رشته استفاده از موم در اپیلاسیون بدن روشی بسیار کاربردی و تخصصی در سالن هاست که متخصصین این رشته به وسیله موم و پارچه به ازاله موهای زائد در نواحی مختلف بدن می پردازند.

اپیلاسیون با موم

اپیلاسیون

در اپیلاسیون با موم رعایت چندین نکته ضروریست. اولا برای انجام اپیلاسیون با موم بهترین زمان وقتی است که موها در ناحیه مورد نظر رشد بسیار زیادی داشته باشد. طول موها در اپیلاسیون با موم حداقل باید بین 5 تا 10 میلیمتر باشد. در غیر این صورت و در حالتی کوتاهتر از طول مورد نظر نتیجه چندان مطلوبی نخواهد داشت. در ابتدای امر با استفاده از پودر که در اکثر مواقع پودر بچه است روی نواحی مورد نظر را با لایه ای از آن می پوشانند و ماساژ می دهند، این امر سبب دیده شدن حتی ریزترین موها در ناحیه مورد نظر خواهد شد سپس به وسیله دستگاه گرم کننده موم که باید مدام روشن باشد با استفاده از کاردک مخصوص لایه ای از موم گرم شده را روی پوست متقاضی در جهت رشد موها می مالند.

دقت نمایید که حرارت موم نباید به گونه ای باشد که باعث سوختگی پوست شخص شود سپس به وسیله پارچه های مستطیلی شکل با پهنای متناسب با ناحیه مورد نظر روی قسمت موم زده شده را پوشانده و با ماساژ سرعتی از چسبیدن کامل پارچه به سطح پوست اطمینان حاصل می کنند. انجام این امر به این دلیل است که حتی ریزترین موها نیز به وسیله موم به پارچه بچسبند. سپس با یک حرکت سریع دست، به حالتی نزدیک به افقی پارچه را در خلاف جهت رویش موها کشیده و به این ترتیب باعث کنده شدن موها از ریشه می شویم. اگر حرکت دست اپیلاسیون کار کند و یا عمودی باشد باعث ایجاد کبودی در ناحیه مورد نظر خواهد شد، در این روش به دلیل کنده شدن موها از ریشه حدودا تا دو هفته شاهد رشد موها نخواهیم بود و پس از مدت زمان مذکور موها مجددا رشد کرده و باید دوباره اپیلاسیون شوند.

نکات مهم در اپیلاسیون با موم

* استفاده از تخت یا صندلی تاشو برای متقاضی.

* در دسترس بودن دوش آب گرم و محیطی بهداشتی برای شستشو پس از اپیلاسیون.

* در اختیار قرار دادن حوله های تمیز و یکبار مصرف برای هر متقاضی.

* استفاده از پارچه ها یا پدهای بهداشتی و پاکیزه به صورت یکبار مصرف برای هر متقاضی.

* استفاده از کاردک مخصوص و یکبار مصرف برای هر متقاضی.

* تنظیم حرارت دستگاه گرم کننده موم و استفاده از موم با حرارت مناسب جهت جلوگیری از سوختگی پوست متقاضی.

* مهارت و سرعت عمل و پرهیز از کشیدن عمودی پارچه.

* استفاده از لوسیون ها و کرم های ضد التهاب پس از انجام اپیلاسیون.

اپیلاسیون به روش کرم یا پودر موبر

نوع دیگر اپیلاسیون به وسیله استفاده از کرم یا پودر موبر می باشد که فرمولاسیون این مواد می تواند باعث سستی و در نهایت بریده شدن موها از ریشه باشد. در این روش به دلیل اینکه ریشه و فولیکول موها کاملا سالم باقی می ماند، نتیجه کار کاملا شبیه به استفاده از تیغ است که معمولا پس از دو یا چند روز موها دوباره رشد کرده و باید مجددا اپیلاسیون شوند.

استفاده از کاغذ سمباده

اپیلاسیون

در اپیلاسیون با کاغذ سمباده با استفاده از پدهای مخصوص و زبر در ناحیه مورد نظر با حرکات دورانی دست شروع به ماساژ می کنیم. در این روش به دلیل تماس مستقیم سطح زبر کاغذ با پوست، احتمال التهاب، سوزش و یا خراش های سطحی مخصوصا در پوست های حساس پس از انجام این عمل وجود دارد. بنابراین جهت جلوگیری از چنین عوارضی آسان طب به شما توصیه می کند از استفاده از پد زبر پرهیز نمایید.

اپیلاسیون با اپی لیدی

اپی لیدی یکی از پرطرفدارترین روش های ازاله موهای زائد در منزل است که در سالهای گذشته مورد استقبال چشمگیر خانم ها قرار گرفت. در این روش به وسیله دستگاه اپی لیدی که قطعاتی ریز در نوک آن مدام در حال باز و بسته شدن سریع هستند به کندن موهای زائد از ریشه پرداخته شده و نتیجه ای یکسان با موم دارند. با این تفاوت که موم در یک حرکت سطح وسیعی از پوست را عاری از موهای زائد کرده اما استفاده از دستگاه اپی لیدی بسیار وقت گیر و دردناک است. مدت زمان رشد مجدد موها در این روش نیز حدود 2 هفته می باشد.

اپیلاسیون دائم با استفاده از موم گیاهی

اپیلاسیون دائم نیز به وسیله موم و پارچه انجام می شود اما تفاوت آن با روش ساده موم و پارچه در آن است که اولا با استفاده از موم های گیاهی و مخصوص این عمل انجام شده و به دلیل فرمولاسیون متفاوت موم گیاهی قدرت چسبندگی آن در حدی است که بتواند حتی موهای ریز و کوتاه را نیز از ریشه بکند. بنابراین در اپیلاسیون دائم دیگر نیازی نیست که صبر کنیم موها بسیار بلند و پرپشت شوند. این روش حتی موهای بسیار ریز و بسیار کوتاه را نیز از بین برده و مدت طولانی تری جهت رشد مجدد موها در بر خواهد داشت. بنابراین این روش نسبت به روش موم ساده دارای طرفداران بیشتری می باشد.

وکس صورت روشی جدید

اپیلاسیون

وکس صورت روش جدیدی است که در سالهای اخیر به سالن های زیبایی آمد و در این روش با استفاده از موم هایی با عنوان وکس که بسیار ملایم و البته گیاهی هستند می توان بدون استفاده از پارچه یا پد مخصوص نسبت به از بین بردن موهای زائد صورت اقدام نمود. در این روش با چند حرکت ساده که طی مقاله ای جداگانه به تشریح چگونگی انجام آن خواهیم پرداخت، صورت متقاضی از هرگونه کرک و موهای زائدی تمیز خواهد شد.

اپیلاسیون با لیزر موهای زائد

پیشرفته ترین روش از بین بردن موهای زائد استفاده از دستگاه لیزر مو های زائد است که باید زیر نظر متخصص پوست انجام شده و در چندین مرحله و با فواصل معین نسبت به حذف دائم هفتاد یا هشتاد درصدی موهای زائد در نواحی مختلف صورت و بدن اقدام نمود.

سخن نهایی

اپیلاسیون شیوه ای ساده اما دردناک است که اگر توسط یک اپیلاسیون کار مجرب و خبره انجام شود خطری نخواهد داشت. بنابراین جهت انجام صحیح و بهداشتی آن به مراکز اپیلاسیون که دارای تجهیزات کامل و لوازم یکبار مصرف هستند مراجعه نموده تا از نتیجه مطلوب و بهداشتی و ایمن اطمینان حاصل نمایید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا