عوارض آرایش دائم را جدی بگیرید

شاید افرادی باشند که از عوارض آرایش دائم بی خبر بوده و بدون اطلاع از چنین عوارضی اقدام به آرایش دائم در نواحی مختلف صورت نمایند. آرایش دائم یعنی تزریق رنگهایی سازگار با پوست صورت به وسیله دستگاه میکروپیگمنتیشن که در صورت انجام غیر اصولی و غیر بهداشتی این تکنیک می تواند متقاضی را با انواع عوارض آرایش دائم درگیر نماید. در این مقاله به بررسی عوارضی این چنینی در آرایش دائم پرداخته و توجه علاقمندان این رشته آرایشی را به نکاتی بسیار مهم درباره این عوارض جلب می نماییم.

عوارض آرایش دائم
tatto events

درباره عوارض آرایش دائم

آرایش دائم باید در یک مرکز مجهز و در شرایطی که به طور کامل از امکانات و تجهیزات ایمنی، بهداشتی و سلامتی داراست توسط پیگمنتر که دوره های کامل آموزشی را گذرانده و به اصول آرایشی، بهداشتی و ایمنی مسلط است انجام شود. دستگاه مورد تایید برای آرایش دائم صورت، دستگاه ایمن میکروپیگمنتیشن است که دارای کارتریج یکبار مصرف بوده و امکان انتقال هرگونه بیماری را به صفر می رساند. از طرفی تمامی لوازم آرایش دائم باید یکبار مصرف بوده و پس از هر بار استفاده دور انداخته شوند. آرایش دائم باید بسیار سطحی و با ایجاد کمترین فشار و خونریزی انجام شود. در غیر اینصورت ممکن است عوارضی از قبیل التهاب، زخم و خونریزی در ناحیه مورد نظر، ایجاد گوشت اضافه در ناحیه، تغییرات رنگ، واکنش جسم خارجی و… نماید.  

عارضه واکنش جسم خارجی

یکی از خطرناک ترین عوارض آرایش دائم عارضه واکنش جسم خارجی است که پوست شخص با رنگ تزریق شده مانند یک شیء خارجی برخورد می کند. قرمزی، التهاب، پوسته پوسته شدن و درد شدید و تاول های برجسته و دردناک در ناحیه مورد نظر از نشانه های این عارضه است که برای درمان آن باید بلافاصله به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. درمان چنین عارضه ای مستلزم وقت و هزینه های بسیار است و ممکن است حتی پس از درمان و با گذشت سالها دوباره عود کند.

عوارض آرایش دائم توسط دستگاه های غیر مجاز

اگر برای آرایش دائم از دستگاههای تتو و امثال آن که جزء لوازم غیر مجاز می باشد استفاده کنید احتمال انتقال بیماری های خطرناکی مانند انواع عفونت های ویروسی همچون هپاتیت، ایدز، بیماری های میکروبی، عفونی، سل و… وجود دارد که شایع ترین روش سرایت آن از طریق فرآورده های خونی و ترشحات بدن است که به وسیله دستگاههای غیر مجاز یا سوزن های مشترک انتقال می یابند. دوره خاموش برخی از این بیماری ها ممکن است تا سالیان دراز حتی 10 سال باشد که شخص ممکن است از وجود این بیماری بی اطلاع باشد.

عوارض آرایش دائم
tatto events

تغییرات رنگ شایع ترین عوارض آرایش دائم

یکی از شایع ترین عوارض آرایش دائم، عارضه تغییرات رنگی در ناحیه مورد نظر می باشد. این تغییرات رنگی می تواند شامل تغییر رنگ به حالت خاکستری، آبی، بنفش، سبز، قرمز و… باشد که معمولا از 2 هفته بعد از انجام آرایش دائم شروع شده و در این صورت برای همیشه به همین حالت باقی خواهد ماند. برای جلوگیری از این عوارض آرایش دائم پیگمنتر باید از رنگ های خنثی کننده رنگ های تیره استفاده نماید و از تزریق رنگ تک رنگ حتی اگر رنگ روشن باشد خودداری نماید. هر رنگی در آرایش دائم پس از تزریق به زیر پوست شروع به تیره شدن و بد رنگ شدن می نماید مگر اینکه به وسیله رنگ های مکمل و خنثی کننده تیرگی تثبیت شده و سپس در آرایش دائم به کار گرفته شوند. این عوارض آرایش دائم توسط یک پیگمنتر متخصص قبل از انجام میکروپیگمنتیشن می تواند پیش بینی شده و متوقف شود. اما در صورت ایجاد این عوارض آرایش دائم توسط یک پیگمنتر مبتدی و غیر متخصص باید نسبت به تغییر دادن بد رنگی آرایش دائم اقدام کرده و به یک پیگمنتر متخصص مراجعه کرد تا در اسرع وقت و تا حد امکان آرایش دائم در ناحیه مورد نظر به رنگ دلخواه نزدیک شود. 

ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه

یکی دیگر از عوارض آرایش دائم ایجاد کلوئید در ناحیه مورد نظر است، در افرادی با پوست های حساس یا مستعد ایجاد گوشت اضافه ممکن است پس از انجام آرایش دائم چنین عارضه ای دیده شود. چنین افرادی بهتر است از انجام آرایش دائم صرف نظر نمایند چرا که اگر فشار دست پیگمنتر بیشتر از حد معمول باشد و یا اگر آرایش دائم در لایه عمیق تری از سطح پوست انجام شود ممکن است با ایجاد گوشت اضافه در ناحیه مورد نظر مواجه شوند. این اتفاق ممکن است حتی برای افرادی که دارای پوست نرمال و معمولی هستند نیز بیفتد. ایجاد سطوح ناصاف بر روی سطح پوست نیز از دیگر عوارض آرایش دائم در حالت عمیق و تهاجمی است که درمانی برای آن وجود ندارد. بنابراین آسان طب به شما توصیه می کند از انجام عمیق آرایش دائم پرهیز کرده تا دچار چنین عوارضی نشوید.

استفاده از ریموور در آرایش دائم

از دیگر عوارض آرایش دائم استفاده از ریموور است. در بسیاری از مواقع شخصی که آرایش دائم انجام داده از انجام آن پشیمان شده و یا از مدل انتخابی خود خسته و پشیمان می شود. در چنین شرایطی یا باید به وسیله درمان های پزشکی مانند لیزرهای از بین برنده آرایش دائم اقدام نماید یا مجبور به مراجعه مجدد به پیگمنتر شود که در چنین صورتی پیگمنتر از ریموور جهت پاک کردن ناحیه مورد نظر استفاده خواهد نمود. به یاد داشته باشید که ماده ریموور حالتی اسیدی داشته و می تواند باعث خورندگی پوست شود. بنابراین اکیدا به شما توصیه می کنیم از انجام این حرکت پرهیز نمایید.

عوارض آرایش دائم
tatto events

کاور کردن آرایش دائم

راه دوم برای تغییر مدل آرایش دائم استفاده از رنگ های ترکیبی شبیه به پوست است که در آن با استفاده از چندین رنگ مشابه رنگ پوست صورت به کاور کردن ناحیه مورد نظر پرداخته می شود. در چنین صورتی گاه به گاه با کاور کردن های بد منظره و اختلاف شدید رنگ در ناحیه مورد نظر رو به رو می شویم که خود یکی از شایع ترین عوارض آرایش دائم است. به یاد داشته باشید که کاور کردن آرایش دائم به معنای پاک کردن آن نیست.

توصیه هایی درباره کاهش عوارض آرایش دائم

بهترین توصیه برای کاهش عوارض آرایش دائم صرف نظر کردن از انجام آن است چرا که اولین عارضه می تواند پشیمانی شخص از آرایش دائم باشد. زیبایی طبیعی صورت انسان نعمتی است که به هر شخصی داده شده و می توان آن را به روشی اصولی با انجام آرایش صحیح صورت به زیباترین شکل ممکن آراست بدون اینکه مجبور باشد با عوارضی خطرناک نظیر عوارض آرایش دائم درگیر شود. بسیاری از عوارض آرایش دائم ممکن است تا آخر عمر همراه شخص باقی بماند بنابراین به شما توصیه می کنیم تا حد ممکن از انجام آن پرهیز نموده و فقط در مواردی همچون پوشش اسکارهای ناشی از جراحی و با توصیه پزشک معالج خود اقدام به انجام آن در مراکز معتبر و مجاز نمایید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫3.5/5 ‏‫(6 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا