هر آنچه باید از خواص برگ شوید بدانیم

شوید یکی از پرمصرف ترین سبزی های خوراکی در ایران است که متاسفانه کمتر کسی از خواص آن آگاه است. شوید گیاه علفی یک یا دو ساله است که از خانواده چتریان مشتق شده است. از خواص برگ شوید برای سال ها در آشپزی و طب سنتی استفاده می شده است. بیشتر مردم دنیا شوید را به عنوان یک چاشنی برای فست فود هایی مانند ساندویچ همبرگر و چیزبرگر می شناسند. برگ شوید یک منبع عالی برای دریافت موادی مانند کلسیم، منگنز و آهن است. همچنین در زردینه این گیاه خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و آنتی اکسیدان یافت می شود. از این رو مصرف شوید می تواند تاثیر شگفت انگیزی بر روی سلامت شما بگذارد.

خواص برگ شوید

خواص برگ شوید

کاهش قاعدگی دردناک: مطالعه انجام شده توسط گروه آمار زیستی و جمعیت شناسی در دانشگاه Khon Kaen در تایلند به بررسی خواص برگ شوید در دانش آموزان مبتلا به دیسمنوره اولیه، که همچنین به عنوان دوره های دردناک یا گرفتگی عضلات قاعدگی شناخته شده می شود، پرداخت. داروهای بکار رفته در این آزمایش شامل: کرفس، بابونه، دارچین، گل رز، برگ شوید، انگور، زنجبیل، گوآویا، رباب، ورا، والیان و زاتارایا و همچنین پنج مکمل غیر گیاهی (روغن ماهی، ملاتونین، ویتامین B1 و E، و سولفات روی) در فرمولاسیون ها و دوزهای مختلف، بودند. نتایج نشان می داد کسانی که از برگ شوید استفاده کرده بودند، درد قاعدگی به مراتب کمتری را تجربه کردند.

کاهش استرس: افسردگی یک مشکل بزرگ در میان بسیاری از افراد بزرگسال و نوجوان است. برگ شوید می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای افسردگی کار کند. مطالعه ای که در مجله آمریکایی Therapeutics منتشر شده بود، با هدف بررسی اثرات ضد افسردگی و ضد درد، با عصاره آب شوید آزمایشی انجام داده بود. عصاره گیاه شوید به افراد داده شد و اثرات ضد افسردگی و ضد درد این گیاه را با دارو هایی مانند سرترالین و ترامادول مقایسه کردند. برگ شوید به دلیل داشتن پلی فنل ها، فلاونوئیدها و تانن ها توانسته بود تاثیر به مراتب بیشتر از دارو های شیمایی بگذارد.

خواص برگ شوید

کاهش کلسترول: از دیگر خواص برگ شوید می توان به کاهش کلسترول اشاره کرد. از طریق مطالعات دقیق، مشخص شد که تاثیر عصاره این گیاه بر روی پروفایل چربی، آنزیم های کبدی، بیان ژن و فعالیت آنزیمی در همسترانی با کلسترول بالا مثبت است. افراد به صورت تصادفی به 6 گروه تقسیم شدند و دوزهای روزانه، شوید را به صورت های مختلف دریافت کردند. بعد از یک ماه، در مقایسه با گروهی که این گیاه را دریافت نکردند، پروتئین چربی، گلوکز خون و آنزیم های کبدی به طور معنی داری، کاهش یافته بود.

درمان صرع: صرع معمولا یکی از بیماری های است که بسیار ترسناک به نظر می رسد. این بیماری یک اختلال عصبی رایج با تشنج های غیر قابل پیش بینی و اپیزودیک است. بسیاری از دارو هایی که برای مهار این بیماری ها تجویز می شوند دارای عوارض جانبی خطرناکی هستند. کشورهای جهان سوم از گیاهان برای کمک به صرع برای قرن ها استفاده می کنند. محققان از سراسر جهان به مطالعه بسیاری از جنبه های این اختلال پرداخته اند – با این حال، در این تحقیق که در مجله علوم پزشکی مالزی منتشر شده است، عصاره آب برگ شوید برای اثرات آن در درمان تشنج و صرع مورد بررسی قرار گرفت. ارزیابی، این گیاه را به عنوان داشتن شهرت پزشکی سنتی برای فعالیت های ضد قارچی عمیق تعریف کرد، که به طور بالقوه به عنوان درمان جایگزین طبیعی برای صرع کار می کند.

خواص برگ شوید

حاوی اثرات ضد میکروبی: شوید برای اثرات ضد میکروبی آن مورد بررسی قرار گرفته است.  تحقیقات نشان می دهد که خواص برگ شوید بر علیه چند نوع باکتری موثر است. این عصاره به طور کامل از رشد Fusarium graminearum که یک آفت مرگبار گندم و جو است، جلوگیری می کند. این عصاره همچنین برای 5 باکتری دیگر از جمله استافیلوکوک اورئوس سمی است. مطالعه دیگری نشان داد که خواص برگ شوید قادر به کشتن باکتری هایی مانند  Aspergillus niger، مخمرهای Saccharomyces cerevisiae و Candida albicans می باشد.

محافظت برابر رادیکال های آزاد: شوید حاوی اثرات مونوترپن است که در نهایت مولکول های آنتی اکسیدان را به مولکول های اکسید شده پیوند می دهد و اجازه نمی دهد تا به بافت های سرطانی تبدیل شوند. این اثرات در یک مطالعه چند ملیتی تایید شد. تحقیقات نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی شوید با اسید آسکوربیک، آلفا توکوفرول و کورستین قابل مقایسه است. بنابراین، شوید دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که با آسیب های رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. به طور کلی استفاده از شوید به طور روزانه می تواند به شما کمک کند تا از شر آسیب های رادیکال های آزاد در امان بمانید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا