روش نگهداری از سیچلاید گورخری مهاجم آکواریومی و تکثیر آن

سیچلاید گورخری (Convict Cichlid, Zebra Cichlid, Albino Convict) یا مجرم با نام علمی Archocentrus nigrofasciatus شناخته می شود. آن ها با این که شخصیت مهاجم گونه ای دارند در مورد نگهداری از تخم های خود شب و روز نمی شناسد، به طوری که در تاریکی و با کمک حس بویایی به مراقبت از تخم هایشان می پردازند . سطح مراقبت سیچلاید گورخری در حد آسان می باشد و از این جهت این ماهی برای افراد مبتدی که علاقه مند به ماهیان گوشت خوار هستند بسیار توصیه می شود. در ادامه ی این مطلب بیشتر با این ماهی مهاجم آکواریومی آشنا خواهید شد.

سیچلاید گورخری

سیچلاید گورخری

زیستگاه اصلی ماهی های سیچلاید گورخری به آمریکای مرکزی ، السالوادور، نیکاراگوئه، گوآتمالا ،هندوراس و کاستاریکا بر می گردد. آن ها در صورت نگهداری مناسب 8 الی 15 سال عمر خواهند کرد. سیچلاید های گورخری معمولا در نقاط میانی و یک سوم پایین آکواریوم شنا می کنند.

سطح مراقبت سیچلاید گورخری در حد آسان می باشد و این ماهی برای افراد مبتدی که علاقه مند به ماهیان گوشت خوار هستند بسیار توصیه می شود. اندازه آن ها به 10 سانتی متر می رسد و برای نگهداری از آن ها به اسیدیته آب 7 تا 8 ، سختی آب 10 تا 15 و دمای مورد نیاز برای آب 27 الی 28 درجه سانتی گراد نیاز خواهد بود.

سیچلاید گورخری
آشنایی با سیچلاید گورخری

سیچلاید های گورخری ، ماهی های بی توقعی می باشند و نگهداری آن ها بسیار آسان است. یک بستر شنی با سنگ، ریشه و تکه هایی از کنده درخت حس بودن در خانه را به این ماهی ها می دهد. سیچلاید گوره خری یک آکواریوم گرم را ترجیح می دهد و می تواند رنج پ هاش وسیعی بین 6 الی 8 را تحمل کند. از ویژگی های خاص آن ها این است که آن ها یکی از بهترین ماهی ها برای جفتگیری می باشند و معمولا حتی از صاحب آکواریوم هم درخواست کمک نخواهند کرد. به علت سهولت زیاد برای جفتگیری، این ماهی ها “خرگوش دنیای ماهی ها ” نامیده اند. آن ها به ” تخم ریزی درون کیسه در راه خانه از مغازه ی آکواریوم” مشهور می باشند. این جمله کمی مبالغه آمیز است اما از واقعیت نیز به دور نمی باشد.
اگر چه آن ها کوچک، زیبا و آسان در نگهداری و جفت گیری می باشند ، اما سیچلاید گوره خری نوعی ماهی بسیار تهاجمی است.  بنابراین به نگهدارندگان این ماهی، به ویژه تازه کار ها باید اطلاعات کافی در هنگام انتخاب این ماهی به عنوان یک حیوان خانگی داده شود و باید به تمایلات و ویژگی های آن ها به هنگام انتخاب هم آکواریومی ها و تنظیم آکواریوم توجه کافی گردد.

سیچلاید گورخری
سیچلاید گورخری مانند برخی از ماهی ها تمایل به خشونت های غیر معمول و رفتار های حسادت ورزانه نسبت ماهیان هم اندازه خود دارد. حتی آن ها به دلیل تمایل به حمله تقریبا به هر ماهی ( حتی ماهی هایی تا سه برابر اندازه ی خود) در قلمرو ی خودشان مشهور می باشند. آن ها با ماهیان مهاجم دیگر رابطه ی خوبی دارند، فقط اطمینان حاصل کنید که سایر ماهی ها، بیش از اندازه بزرگ نباشند. به این علت که ماهی های بیش از حد بزرگ می توانند سیچلاید گوره خری را درسته قورت بدهند.

سیچلاید گورخری
نگهداری از ماهی سیچلاید گورخری

همراهان مجله ی آسان طب همان طور که قبلا گفتیم یچلاید گورخری ، نوعی ماهی مهاجم است و در صورت نگهداری در آکواریوم و در زمان جفت گیری بسیار پرخاشگر می گردد.

برای نگهداری از یک جفت ماهی سیچلاید گورخری بالغ حداقل حجم آکواریوم باید 75 لیتر باشد. آن ها معمولا به علت حس قلمرو طلبی و رفتار های هجومی در هنگام تخم ریزی با هم نوعان خود نگهداری می گردند.

در تغذیه آن ها می توانید از ماهیان کوچکتر و کرم های خونی یا دل مرغ و یا گاو و غذاهای خشک ( در کل یک رژیم غذایی سرشار از مواد پروتئینی ) استفاده کنید. در کارگاه های پرورش ماهیان زینتی از گرانول نیز در تغذیه این نوعی ماهی استفاده می شود.

سیچلاید گورخری

تکثیر ماهی سیچلاید گورخری

باله های پشتی و مقعدی نر ها تیز تر و بلند تر و پر رنگ تر از ماده ها می باشد و همچنین ماهی ماده داری لکه های نقطه نقطه نارنجی در زیر شکم خود است.

پس از اینکه ماهی ها کوزه یا محل منتخب خود را برای تکثیر پاکسازی می کنند ماهی ماده شروع به تخم گذاری می کند و ماهی نر آن ها را به اسپرم خود آغشته می سازدد. پس از پایان تخم ریزی ماهی نر و ماده دائما با حرکت باله های خود سطح اکسیژن را بر روی تخم ها متعادل نگه می دارند .

سیچلاید گورخری

نگهداری از تخم ها توسط والدین شب و روز نمی شناسد، به طوری که در تاریکی و با کمک حس بویایی به مراقبت از تخم هایشان می پردازند و با کمک باله های لگنی موقعیت آن ها را رصد می کنند. معمولا تخم ها پس از 72 ساعت هچ می شوند و نوزادان سیچلاید متولد می گردند.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫4.7/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫4 دیدگاه ها

 1. یه جفت گورخری دارم نر و ماده الان دوهفته نه تخم ریزی میکنم نه چیزی فقط یه گوشه پنهون کنار هم هستند و خیلی هم باهم خوش اخلاقن چیکار کنم تخم ریزی کنن؟

 2. با سلام
  من یه عدد سیچیلاید ماده تنها دارم میخواستم ببینم چرا حفره ایجاد کرده
  وآیا تنهایی میتونه تخم گذاری کنه؟
  با سپاس

 3. سلام
  ببخشید این تصاویری که گذاشتید سیچلاید ماکرو هست نه زبرا سیچلاید البته فقط عکس چهار وپنجمی زبرا هستن بقیه نیستند حتی تصویری که از اون هدایت شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا