بررسی خواص ساسافراس در طب سنتی

ساسافراس نام یک گونه درخت است که به خانواده برگ بوئیان تعلق دارد. این درخت، بومی آمریکای جنوبی و آسیای شرقی می باشد و طبق نظر بسیاری از گیاه شناسان، یکی از مهم ترین درختان برای حیات بشریت محسوب می شود. درختان ساسافرا از 9 تا 35 ارتفاع داشته، و برگ هایی بلند و کاملا سبز دارند. از خواص ساسافراس می توان برای درمان انواع خاصی از سرطان کمک گرفت و از همین رو این درخت در سالیان اخیر، به یکی از پربحث ترین موضوعات در جوامع پزشکی تبدیل شده است. آزمایشات زیادی بر روی خواص این درخت انجام شده است که ما در اینجا شما را با برخی از آنها آشنا می کنیم.

خواص ساسافراس

خواص ساسافراس

درمان انواع خاصی از سرطان: ترکیباتی در این درخت وجود دارد که می توان از آنها برای ساخت دارو های ضد سرطان استفاده کرد. مهم ترین این ترکیبات safrole می باشد که تاثیرات بالقوه ای در برابر سرطان های زیر دارد:

سرطان معده

+ سرطان کلیه

+ سرطان زبان

+ سرطان دهان

+ سرطان سینه

+ سرطان پروستات

+ استئوسارکوم

+ سرطان ریه

روشهایی که سلولهای سرطانی در آنها کشته می شوند پیچیده هستند اما به نظر می رسد یکی از دلایلی که ترکیبات مانند safrole باعث مرگ سلول در بعضی از سرطان ها می شود، این است که آنها “انتقال اندوتلیال به مزانشیمی” را هدف قرار می دهند. EndoMT یک فرایند بیولوژیکی پیچیده است که اخیرا مورد بررسی قرار گرفته است تا شیوع اختلالات فیبروتیک مثل سرطان را تحت تاثیر قرار دهد. Safrole باعث روند EndoMT می شود و ممکن است راه جدیدی برای کمک به درمان سرطان باشد.

درمان بیماری های انگلی:  ساسافراس به طور بالقوه می تواند یک درمان برای لیشمانیوز، که یک بیماری انگلی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و همچنین جنوب اروپا است، باشد.  هنگامی که یک عصاره از پوست ساسافراس آلبیدیوم بر روی انگل های لیشمانیوز استفاده می شود، به نظر می رسد که قادر به کشتن انگل هاست بدون اینکه تاثیر منفی بر سلول های مجاور تاثیر بگذارد.

کمک به مدیریت دیابت: شما می توانید به راحتی با تعیین برنامه رژیم غذایی و مدیریت آنچه می خورید و می نوشید، دیابت را مدیریت کنید. یک مطالعه در مورد موش های صحرایی که در دانشگاه علوم و تکنولوژی گورو جمبشور در هند انجام شده است، نشان می دهد که safrole از پوست ساسافرا ممکن است به عنوان درمان های دارویی فعلی برای مدیریت دیابت موثر باشد، زیرا سطح قند خون و مقاومت به انسولین را در بیماران دیابتی ثابت نگه می دارد. یکی از مهم ترین خواص ساسافراس همین امر به نظر ساده است.

بازدارنده طبیعی AChE: همانطور که در تحقیق دانشگاه یولین چیون در چین اشاره شد، دو ترکیب جدید کشف شده در ساسافراس به عنوان بازدارنده های استیل کولین استراز (مهارکننده های AChE) عمل می کنند. استفاده از خواص ساسافراس در بعضی از دارو ها می توانید تاثیرات شگفت انگیزی از خود بجای بگذارد. یکی از رایج ترین استفاده های پزشکی از مهار کننده های AChE شامل درمان های آلزایمر است. آنها همچنین در بعضی موارد برای درمان گلوکوم، مسمومیت و اسکیزوفرنی استفاده می شوند.

خواص ساسافراس

درمان صرع: از آنجایی که داروهای ضد تشنج معمولا عوارض جانبدارانه دارند، دانشمندان در حال تلاش برای ایجاد روش های مختلف درمان هستند، از جمله برخی از ترکیبات طبیعی که احتمال بالقوه متوقف شدن تشنج را دارند. به نظر می رسد که Safrole مهارکننده لاکتات دهیدروژناز است که یکی از مکانیزم هایی است که پزشکان تلاش می کنند با استفاده از آن از تشنج در صرع جلوگیری کنند. تا به حال چندین مطالعه در این مورد انجام گرفته است که همگی آنها نتایج امیدوار کننده داشته اند.

بهبود گردش خون: یکی دیگر از خواص ساسافراس بهبود گردش خون است. ماده ای در این درخت به اسم کمپور وجود دارد که به صورت کاملا مشهودی بر روی بهبود گردش خون تاثیر می گذارد. محققان در دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی آشیاکاوا، ژله حاوی کمپور را به صورت پیوسته به 20 بیمار تزریق کردند. نتایج نشان می داد که در 18 نفر از این افراد گردش خون به صورت مواری افزایش داشته است.

عوارض جانبی ساسافراس: گزارش شده است که ساسافراس می تواند عوارض جانبی زیر را بوجود آورد.

+ استفراغ

+ گیجی

+ هذیان گویی

+ تعریق بیش از حد

+ درماتیت (هنگامی که به صورت موضعی استفاده می شود)

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا