نگهداری از فنچ نرگسی ،گنجشک برنج یا جاوا و تکثیر آن

نگهداری از فنچ نرگسی یا جاوا (Java rice Finch) نیازمند داشتن اطلاعات و آگاهی از نحوه تغذیه ، لانه سازی ، تولید مثل ، روش صحیح نگهداری و سایر مسائل مربوط به این پرنده می باشد. فنچ‌ های نرگسی (جاوا ها) می‌ توانند تکثیر شده و بسیار زیاد گردند و برنامه‌ ی غذایی گنجشک‌ های جاوا (فنچ نرگسی) با یک میکس غذایی ساده تهیه می‌ گردد. در ادامه ی این مقاله در مورد همه ی این مسائل و نگهداری از فنچ نرگسی صحبت خواهیم کرد.
نگهداری از فنچ نرگسی

فنچ نرگسی

 

علاوه بر رنگ خاکستری (که رنگ وحشی نیز می باشد)، در آمریکا جهش‌ های رنگی حنایی، ابلغ (دو رنگ یا چند رنگ) و سفید نیز وجود دارد و در اروپا رنگ‌ های کمرنگ و نقره‌ای نیز مشاهده می‌ شود. یک جهش رنگی به نام اگیت (Agate ) نیز وجود دارد که به دلیل مسائل قانونی ذکر شده نمی‌ توان آن را در آمریکا خریداری کرد؛ اما با این حال به دست پرورش دهنده‌ های آمریکایی نیز رسیده است.

همراهان مجله ی آسان طب ؛ شگفت انگیز است که گنجشک جاوا در لیست CITES (قرار داد تجارت بین المللی گونه‌های در خطر انقراض جانوران و گیاهان) هم قرار دارد.  ظاهرا با توجه به این که این نوع پرنده‌ ها در اکثر مناطق به دلیل صدماتی که به محصول برنج وارد می‌ سازند ( به عنوان آفت مطرح گردیدند ) کمیاب شدند. در هر حال آن‌ ها به راحتی به صورت خانگی و اهلی عرضه می شوند.

نگهداری از فنچ نرگسی

فنچ‌ های نرگسی (جاواها) می‌توانند تکثیر شده و بسیار زیاد گردند. آن‌ ها دارای کلاچی بزرگ (تخم‌ های پرنده که در یک دوره گذاشته می‌ شود) با تعداد 6 الی 8 تخم می باشند و از کلاچ خود به شرطی که بیش از 5 تخم نداشته باشد بسیار خوب نگهداری خواهند کرد. بهتر است سایز لانه آن‌ ها را 21*21 در نظر بگیرید، این در حقیقت یک سایز از لانه‌های استاندارد بزرگ‌ تر می باشد.

این اندازه ممکن است در نگاه اول هنگامی که ماده به گوشه‌ای از لانه می‌رود بزرگ به نظر برسد ، اما زمانی که جوجه‌ ها رشد کردند متوجه خواهید شد که چرا فضای بیشتر بهتر می باشد. لانه‌ سازی این پرنده‌ ها وحشتناک است، به این دلیل که در اغلب قسمت‌ ها از وسایل خشن ، زمخت و کاغذ خرد شده استفاده می‌ کنند. از استفاده از پر های نرم و پارچه را برای لانه‌ سازی آن‌ ها خودداری کنید. فقط پر هایی که آن‌ ها استفاده می‌ کنند، پر های پروازی بزرگ و پر های دمی بلدرچین‌ های کوهستانی می باشد. علف خشک شده، روزنامه‌ ی خرد شده و فیبر دور نارگیل (قسمتی که شبیه مو می باشد)، انتخاب‌ های فنچ نرگسی برای لانه‌ سازی می باشند. برخی از آن‌ ها با بافتن فیبر نارگیل لانه‌ ای پیچیده می‌ سازند. 

نگهداری از فنچ نرگسی

تغذیه مناسب برای نگهداری از فنچ نرگسی

برنامه‌ ی غذایی گنجشک‌ های جاوا (فنچ نرگسی) با یک میکس غذایی ساده تهیه می‌ گردد. ترکیبی که برای فنچ نرگسی درست می‌ کنید همانند ترکیب ساخته شده برای طوطی است. ترکیب طوطی شامل مغز آفتابگردان و دانه‌ های فشرده شده و بذر می باشد. شما می‌ توانید از ترکیب فنچ (شامل انواع ارزن و سایر بذور ) نیز استفاده نمایید. اما جاوا ها از انواع ارزن‌ های کوچک را تا زمانی که ارزن سفید بزرگ در اختیار دارند استفاده نمی کنند. همچنین شما می‌ توانید ارزن سفید پروسو (White proso millet) و سایر دانه‌ ها را در ظرف‌ های جدا از هم در اختیارشان قرار بدهید. 

فنچ نرگسی معمولا در میکس طوطی به دنبال جو دو سر است و برای پیدا کردنشان همه‌ ی میکس را جست و جو خواهد کرد. اگر در یک ظرف دان خوری استوانه‌ ای یا اتوماتیک برای آن‌ ها دانه بریزید، آن‌ ها همه‌ ی دانه‌ ها و محتویات ظرف را خالی خواهند کرد تا جو ها رابیابند. 

بهتر است غذای تخم مرغی (تخم مرغ آب پز شده بدون زرده که سرد شده و له شده یا خرد شده باشد) در اختیار آن‌ ها قرار دهید و آن‌ ها نیز مشتاقانه آن را می خورند و همین طور غذا‌ های سبز (مانند میوه‌جات تازه و سبزی جاتی که برای پرنده مضر نیستند) نیز باید در این برنامه‌ ی غذایی گنجشک‌ های جاوا بگنجانید.

کلسیم در موادی همانند پوست تخم مرغ خرد شده یا کف دریا وجود دارد. اما فنچ نرگسی معمولا به خوردن کف دریا علاقه ای نشان نمی دهد (اما باید در برنامه‌ ی غذایی اش باشد). با وجود این که یکی از اسم‌ های آن‌ ها فنچ یا گنجشک برنج می باشد ، اما آن‌ ها به برنج علاقه‌ ی چندانی  ندارند. در واقع آن‌ ها شکل جوانه زده‌ ی برنج را بیشتر دوست دارند.

جوجه های فنچ نرگسی 

تعداد تخم‌ها معمولا بین 4 الی 8 تاست و خوابیدن روی تخم‌ ها از زمانی که تخم سوم یا چهارم گذاشته می شود شروع شده و به مدت 13 الی 15 روز طول خواهد کشید. جوجه‌ ها به شکل سایر لانچورا‌ ها به دنیا می‌ آیند ( یعنی صورتی و بدون کرک ). جوجه‌ های فنچ نرگسی در مقایسه با سایر فنچ‌ ها مدتی طولانی در لانه می‌ مانند. تا زمان پر و بال در آوردن نزدیک به 1 ماه و از زمان پر و بال در آوردن تا زمانی که مستقل گردند 2 الی 3 هفته طول خواهد کشید. جوان‌ ها نمونه‌ ی خاکستری تیره‌ ی بالغین می باشند و نوک آن‌ ها نیز تیره می باشد. چند ماه طول می‌کشد تا آن‌ ها پر ریزی کرده و پر های بلوغ را در آورند. 

نگهداری از فنچ نرگسی

جفت گیری برای تکثیر و نگهداری از فنچ نرگسی

آن‌ ها هر زمان که هوا مناسب باشد تولید مثل آغاز می‌ گردد. در صورتی که آن ‎ها در بیرون از خانه نگهداری گردند از سرمای زمستان و گرمای تابستان دوری می کنند ( آزارشان می دهد). در درون خانه و در شرایط کنترل شده، آن‌ ها هر زمان از سال قادر به تولید مثل هستند. مانند همه‌ ی پرنده‌ های دیگر در صورتی که عمل تولید مثل را به تعداد کمی دوره در هر فصل کاهش بدهید، آسوده‌ تر می شوید. در غیر این صورت پرنده به تولید مثل دائما ادامه خواهد داد (سلامت پرنده به خطر خواهد افتاد).
 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫9 دیدگاه ها

  1. سلام خسته نباشید اگر چند جفت از نژاد های مختلف در یک قفس بزرگ بزاریم باهم دعود میکنن یا با نژاد جفت میشن یا خیر برای مثال دو جفت نرگسی دو جفت زبرا دو جفت کینگ دو جفت بنگالی یا اینکه اتفاق خاصی نمی افته

  2. سلام خسته نباشید
    ایا فنچ نر زبرا با ماده نرگسی جفت میشوند؟ وایا نژادهای مختلف را میتوت
    ان با هم جفت کرد ؟کدام نژادها با هم راحت تر جفت میشوند؟سپاس فراوان از پاسخ شما

  3. سلام وخسته نباشیدمن ی جفت نرگسی دارم دو سری تخم گذاشتن اماتبدیل به جوجه نشده اگه نر روعوض کنم ماده باش جفت میشه واینکه خطری نداره بازم ماده برای بارسوم توامسال تخم بذاره بلایی سرش نمیادیا ماده روهم عوض کنم مادش زیر هفت تاتخم نمیذاره کمکم کنید بخداگیج شدم

  4. سلام یه جفت فنچ نرگسی دارم مادش سرتخمه الان دقیقا دو سه روزه غذا نمیخوره حواسم بود بهش رفت تو لونه نیومد بیرون تا دو روز الان کسله نمیتونه بپره ایور اور عین قناری رفته تو لک اگه راهنمایم کنین چطور درمانش کنم ممنونتون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35