تغذیه چیست و چه مواردی را شامل می‌شود

تغذیه چیست ؟ یک سوال مهم که ما کمتر جواب کاملی برای آن داشته‌ایم. جواب همیشگی این بوده: آنچه می‌خوریم تا زندگی سالم و توان فعالیت‌های روزمره را داشته باشیم! بله این پاسخ درست بوده اما بسیار ناقص است. پس جواب سوال تغذیه چیست چه می‌باشد؟ آیا تغذیه فقط همان چیزهایی است که به عنوان وعده‌های غذایی مصرف می‌کنیم؟ اگر همه آنچه می‌خوریم برای زندگی سالم و توان بیشتر ما می‌باشد پس چرا سوء تغذیه، ناراحتی‌های اعصاب و روان، عدم وجود آرامش و … وجود دارد؟ پس بیایم در این مطلب با نگاهی کامل به مقوله‌ی تغذیه، به تعریف درستی از آن دست یابیم.

تغذیه چیست

تغذیه چیست

بارها شنیده اید که گفته شده با ایستادن در برابر نور آفتاب می توانید از طریق پوست، ویتامین D بدن خود را تامین کنید، در این پروسه نکته ای نهفته است تغذیه صرفا آنچه از راه دهان به بدن می رسد نیست. بسیار شنیده ایم که می گویند موسیقی غذای روح است، یا مراقب تغذیه روانی کودکانتان باشید و یا گاها گفته ایم یا شنیده ایم که امروز تا جا داشت حرص خوردم یا می گویند عصبانی نباش خونت کثیف می شود! این استعارات و نشانه ها بیهوده بوجود نیامده پس می توان گفت که تغذیه یعنی تمامی آنچه به عنوان ورودی و خروجی ها به بدن جسمانی و بدن روانی وارد و یا خارج می شود. این نگاه کامل به تغذیه ما را در یک رویکرد و سیکل کاملا دوار و به هم مرتبط وصل می نماید تا متوجه این امر شویم که تغذیه فقط به هم خوردن دندان ها و بلعیدن یک چیز نیست. سیستم بدن جسمی و بدن روانی در کنار هم ترکیب یک انسان کامل و سالم را خواهد داد، پس لازم است در جواب سوال تغذیه چیست بدانیم ورود و خروج هر چیز که هماهنگ کننده سیکل تن جسمی و تن روانی به سمت رشد و تکامل باشد را تغذیه می‌نامیم.

تغذیه روان تنی

تغذیه چیست

تغذیه روان تنی به معنای مجموع تعریف آسان طب از تغذیه می‌باشد. در بررسی سیکل تغذیه با در نظر گرفتن دو درگاه مهم یعنی مغز و قلب که حامل جریان های رودخانه ای عروق خونی و سیستم عصبی تا دورترین نقاط سلولی بدن هستند پروسه پیچیده ای را در امر تغذیه به عنوان فرماندهان پشت صحنه هدایت و مدیریت می کنند. سیستم قلبی و جریان رودخانه ای خونی با دریافت اکسیژن و منابع غذایی آماده شده برای بافت های سلولی و همچنین بارگیری مواد زاید سلولی و گازهای پس سوختی سلولی مانند یک قطار باری عمل می نماید و سیستم عصبی به فرماندهی مغز مانند خطوط تلگراف و تلفن در حال مخابره و بردن و آوردن خبرها و داده ها و اطلاعات لازم حیاتی می‌باشد.

پس در سیستم معنایی قلبی و سیستم روانی مغز ما هر کنشی اتفاق بیفتد تا آخرین سلول بدنی ما هم آن را درک و درافت خواهد  کرد، با نگاهی به عارضه ای به نام سکته متوجه خواهید شد که تاکنون نشنیده ایم کلیه کسی سکته کرده باشد یا بگویند کبد کسی سکته کرده اما دو بخش قلب و مغز به دلایل مانند استرس ، فشارهای عصبی و … دچار واکنش های بسیار پیچیده ای می شود که گاها ختم به مرگ مصدوم می شود. پس در کنار آنچه به عنوان غذای عرفی و نوشیدنی ها می خوریم سیکل تغذیه روان تنی نیز وجود دارد که بر اساس علوم نوین و اثبات گفته های حکیمان سابق، گاها تا ده ها برابر بیشتر از غذای معمولی تاثیر گذار در سلامتی هستند.

کارخانه بزرگ تغذیه

تغذیه چیست

همان گونه که گفته شد تغذیه شامل یک سیکل و مجموعه کامل ورودی ها و خروجی های تنی و روانی است که به واسطه چرخه دائم آن، تغذیه شفابخش و زندگی بخش در جریان است. پس در کارخانه بزرگ تغذیه و تحلیل این نگاه به واسطه آسان طب باید بدانیم همانگونه که آنچه ورود پیدا می کند و محل ورودی هایش مهم است، خروجی ها و آنچه خارج می شود هم مهم می‌باشد.

برای درک این موضوع نکته ای قابل لمس را مثال می آوریم، حتما برایتان اتفاق افتاده که در هنگام عصبانیت غذای زیادی می خورید. این افراد می گویند که خوردن به ما آرامش می دهد! اگر این موضوع را تحلیل کنیم به نتیجه ای عجیب می رسیم، در تحلیل این موضوع باید گفت غذایی به نام عصبانیت (در اینجا عصبانیت را فرض یک نوع غذا می پنداریم) به واسطه ورودی و انتقال‌دهندگی مغزی وارد بدن شده، این غذای وارد شده به دلیل نداشتن ایده ای برای خارج شدن در تبدیلی شگفت انگیز فرد را تحریک به خوردن خوراکی معمولی می کند و شخص دو بشقاب برنج می خورد تا به روش تلقینی خودش را آرام کند، آن دو بشقاب برنج به دلیل اسپاس باطنی عصبی بدن که به شکل مجازی برطرف شده دچار بد هضمی شده و علاوه بر دیر دفعی باعث چاقی و مشکلات دستگاه گوارشی نیز می شود، پس عدم توانمندی در ورود و دفع یک سیکل روانی به کجاها که کشیده نمی شود. این گونه موارد به شرطی شدگی های بدنی نیز می انجامد به این شکل که فرد ممکن است تا آخر عمر در مقابل هر فشاری فقط به خوردن پناه ببرد که این امر به مرور برای فرد کشنده ترین موقعیت زندگی اش را خواهد ساخت.

پس سیستم و کارخانه بزرگ تغذیه چیست ؟ ما در بدن با محموعه ورودی‌ها و خروجی‌های زیادی روبرو هستیم که رفتار طبیعی ورود و خروج طبیعی هر کدام تضمین کننده سلامتی و سیکل درست تغذیه روان تنی و جسمی تنی می‌باشد:

تغذیه چیست

  1. مغز و کلیه عناصر وابسته ای که به واسطه آن دریافت گری یا برون دهی انجام می دهیم مانند گوش، بینی و آنچه در درون ما به عنوان کنش واکنش های روانی اتفاق می افتد که تابعی از جریانات مغزی است و در مغز ترجمه می شود مانند مهربانی، گرسنگی و … 
  2. قلب و کلیه سیستم دریافتی و جریانی خونی
  3. سیستم گوارش که از دندان ها تا انتهای مقعدی را شامل می شود.
  4. سیستم کلیوی
  5. سیستم پوستی
  6. سیستم ریوی
  7. چرخه حیاتی بدنی که با نام انرژی { چی } شناخته می شود.

مجموع این هفت بخش سیستم کلان و چرخه کلان تغذیه بدن را شامل می شود. می بینید که همه این موارد خروجی ها و ووردی هایی دارند. برای مثال سیستم تنفسی ورودی دمی دارد و خروجی بازدمی یا غذا از دهان وارد و از انتهای روده بزرگ خارج می شود و هر بخشی به تناسب خود قسمتی از سیل شگفت انگیز تغذیه بدن را تشکیل خواهد داد.

مجله پزشکی آسان طب با توجه به رویکرد بنیادنگر خود با تحلیل آنچه ما به عنوان تغذیه می نامیم در صدد است که با تعریف درست فاکتورهای تغذیه سالم که با توجه به مطلب تغذیه چیست بسیار فراتر از غذای معمولی ماست سعی می نماید نگاه تازه برای تغذیه سالم بوجود آورد. بیایم به سکیل تغذیه مان به گونه ای دیگر نگاه بیندازیم.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا