عطسه کردن گربه به صورت مکرر و دلایل آن

عطسه کردن گربه

عطسه کردن مکرر و پی در پی می تواند نشان دهنده ی عفونت بخش فوقانی دستگاه تنفسی و یا ورود جسم خارجی در مجرای بینی گربه باشد. لازم به ذکر است که عطسه کردن موقت یک عمل طبیعی می باشد و بدین وسیله مجرای بینی پاکیزه می گردد.

در صورتیکه عطسه کردن گربه به مدت طولانی ادامه داشته باشد و شما متوجه نشانه هایی مانند متورم شدن چشم ها و غدد گردید، باید به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با معاینه دقیق حیوان مشکل اصلی را متوجه می شود.

عطسه کردن گربه

دلایل عطسه کردن گربه

از موارد بسیار رایج در عطسه کردن بیش از حد در گربه ها می توان به عفونت بخش فوقانی دستگاه تنفسی، ویروس آنفولانزا و Adenovirus اشاره کرد. این عفونت های ویروسی شدیداً واگیردار هستند و می تواند همراه با علائمی نظیر ترشح و خلط بیش از اندازه، تورم چشمها و غدد، سرفه و عطسه فراوان باشد. گاهی اوقات متوجه می گردید که گربه شما پس از تماس و مجاورت با سایر حیوانات خانگی مبتلا به این بیماری می گردد و این به علت واگیر دار بودن عفونت از یک حیوان به حیوان دیگر است.

گربه ها نیز مانند انسان ها ممکن است در برخورد با برخی از مواد شیمیایی دچار حساسیت گردند. ممکن است گربه شما در مجاورت دود سیگار، حشره کش ها، محصولات تمیز کننده و همین طور پاک کننده های خانگی آلرژی داشته باشند. مجاورت در برابر هوای طوفانی و گرد و غبار نیز ممکن است موجب بروز عطسه در گربه گردد که این مورد بسیار طبیعی می باشد.

گربه های پرشین و سایر نژاد هایی که صورت تخت دارند، بیش از سایر نژاد ها هنگامی که در معرض مواد شیمیایی، دود سیگار و غیره قرار بگیرند شروع به عطسه خواهند کرد. همچنین به علت مجرای بینی باریکشان بیشتر مبتلا به عفونت مجرای بینی می گردند.

گاهی اوقات گربه در زمان معینی از سال یا فصل معینی مبتلا به عطسه می گردد که این به معنای آلرژی فصلی یا وجود گرد غباری خاص در هوا در زمان خاصی در سال است.

عطسه کردن گربه

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : 5 نوع بیماری گربه قابل انتقال به انسان

بیماری های دندان عاملی برای عطسه کردن گربه

از دیگر دلایل عطسه در گربه ها آبسه پیشرفته دندان است. عفونت دندانی ممکن است وارد مجرای بینی شده و موجب عطسه در گربه گردد. به علت اینکه عموما حدس شما به بررسی دندان های گربه در تشخیص علت عطسه گربه نمی رود، عفونت دندان ممکن است برای مدت طولانی تشخیص داده نشود. بنابر این بررسی دندان های گربه در چکاب مرتب حیوان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

عطسه کردن گربه

عطسه خونی

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در صورتیکه عطسه گربه همراه با بالا آوردن خون است، باید هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه شود. سرطان مجرای بینی ممکن است دلیلی برای این حالت باشد. پزشک با معاینه سینوس های گربه و عکس از سینوس های حیوان قادر به تشخیص سرطان است.

عطسه کردن گربه

در پایان پیشنهاد می شود در صورت مشاهده عطسه کردن گربه به دامپزشک مراجعه کنید ، زیرا سریع ترین راه برای تشخیص بیماری عطسه در گربه به مدت طولانی مراجعه به دامپزشک جهت اطمینان شما از علت عطسه می باشد.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا