ویتامین C و جذب آن با تغذیه طبیعی

ویتامین C و حکایت آن کشتی که در کتابهای مدرسه است را همه به خاطر دارند، داستان از این قرار بود که عده‌ای ملوان، برای کشف سرزمین‌های تازه به راه افتادند و بعد از مدتی لثه‌های آنها خونریزی کرد و به حال بدی گرفتار شدند، امیدی به نجات نداشتند تا به جزیره‌ای رسیدند و پس از مصرف میوه‌های تازه بعد از چند روز بهبود یافته و حالشان بهتر شد، از آن پس میوه‌ها و سبزیجات هم به جیره غذایی‌شان اضافه شد، اما این سوال باقی ماند که چه شد این اتفاق برای آن ملوانان افتاد و سریع بهبود یافتند؟ این سوال باقی ماند تا در سال 1928 دوای آن درد کشف شد و آن ماده حیاتی به نام اسید اسکوربیک یا ویتامین C نام گرفت. اسکوربیک برگرفته از نام بیماری ملوانان که به اسکوری شهرت یافته بود برداشته شد و از آن پس این ویتامین یکی از مهمترین ویتامین‌های بدن شناخته شد. بهتر است کمی بیشتر در رابطه با این ویتامین حیاتی بدانیم.

ویتامین C

ویتامین C

یکی از مهمترین ویتامین های محلول در آب با فرمول C6H8O6 دارای پیوند کربی است و به دلیل این خاصیت یکی از مهمترین ویتامین های موثر در فعالیت های شیمیایی بدن می‌باشد. ویتامین ث را می توان یکی از حساس ترین مواد آلی در طبیعت دانست که به سرعت با ملوکول های هوا ترکیب شده و اکسید می شود. این ماده حساس در مجاورت آهن و مس هم خاصیت خود را از دست داده و در مقابل گرما به سرعت از بین می رود، همچنین این ماده حساس یکی از مهمترین آنتی اکسیدان هایی است که در کنترل و بالا بردن سیستم ایمنی بدن در مواجهه با غدد سرطانی بسیار موثر عمل می کند و شاید بشود گفت یکی از مهمترین عناصر دور شدن بدن از استرس و افسردگی است.

ویتامین ث و آنچه در بدن انجام می‌دهد

ویتامین C

باید گفت این ویتامین یک معجره است، معجزه ای عجیب و نقشی بسیار پررنگ در روند سلامت و شادابی بدن می‌باشد، این ویتامین مانند خانواده ویتامین B در سوخت و سازهای پروتئینی نقشی ندارد اما مهمترین فعالیتش، مراقبت از سلامت سلولی و تنظیم درست عمکردهای سلولی است. طی بررسی بیماری ملوانان و اسکوربی متخصصان به این نتیجه رسیدن که ویتامین ث یکی از موثرترین مواد برای قرص و محکم کردن بافت های بدنی است و این عمل به واسطه تنظیم سیکل کاری سلول و تولید کلاژن که همان ماده اولیه نگهداری سلول های بافتی است رخ می دهد و می توان گفت که کمبود و از بین رفتن بافت پیوندی در ملوانان باعث خونریزی لثه ها شده و این فعالیت مهم زمانی بیشتر جلوه می کند که بدانیم ما 13 نوع بافت پروتئینی کلاژن در بدن داریم که یکی از موثرترین موارد تولید کننده آن، ویتامین ث است. این ویتامین به دلیل محلول بودن در آب و غوطه وری در خون بدن انسان مانند یک محافظ در مقابل سموم شیمیایی که بر روی بافت های بدن تاثیراتی مخربی می گذارد عمل نموده و به همین دلیل  ویتامین C یکی از مهمترین آنتی اکسیدان های بدن است.

تحقیقات آسان طب بر روی نشانه های تحقیق شده دانشمندان و مقالات بر جای مانده از آثار این تحقیقات، گوینده این مطلب است که یکی از موثرترین مواد کمکی تاثیرگذار بر افسردگی زنان و مردان ویتامین ث است که تا درصد بسیار بالایی سطح آرامش روانی را در این بیماران افزایش می دهد. این ویتامین یکی از مهمترین مواد مفید در جذب بیشتر آهن است و یا توجه به این که این ویتامین در محیط اسیدی دوام مقبولی دارد در محفظه معده ای نقش آنتی اکسیدانی بسیار مهمی را در مقابل آلاینده هایی که بر بافت های بدنی تاثیر گذاشته و مقدمه تشکیل دهنده سلول های سرطانی هستند ایفا می کند. این ویتامین با بالا بردن سطح ایمنی بدن یکی از راه های پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود بدن به بیماری های عفونت زا و یا بیماری های ویروسی از قبیل سرماخوردگی و .. است. در حضور ویتامین C فعالیت خانواده ویتامین B بهتر و در بعضی موارد در صورت نبود بعضی از شاخه های ویتامین B می تواند در سنتز آن بخش به شکل مستقیم ورود نماید و در نهایت این ویتامین جذاب یکی از مفیدترین دیوارهای حفاظتی در برابر اشعه های ماورای بنفش خورشیدی، با تحریک کلاژن های زیبایی پوست و … را در دستور کار خود دارد و تمامی این ها مقدار اندک و ساده شده و قابل فهم از معجزه ویتامین ث است.

تامین ویتامین C

تامین این ویتامین برای نیاز روزانه مانند آب خوردن بسیار ساده است، این ویتامین محلول در آب است و ذخیره نمی شود پس شما باید هر روز آن را تامین کنید. میزان مورد نیاز روزانه آن نیز برای کودکان، بزرگسالان و بانوان باردار متفاوت است اما در کل شما می توانید با مصرف کردن روزانه دو تا سه عدد میوه از خانواده مرکبات، کمی سبزی و یا یک تا دو عدد فلفل دلمه قرمز و یا سبز آن را تامین نمائید، در اینجا لازم می دانیم که چند توصیه مهم را متذکر شویم:

♦ در غالب میوه ها و سبزی جات، می توانید ویتامین ث مفیدتر و تازه را برای بدن خود تامین نمائید.

♦ فلفل دلمه به عنوان یکی از مهمترین منابع ویتامین C را در برنامه غذایی خود داشته باشید.

♦ خانواده کلم ها شاما کلم پیچ، گل کلم، کلم بروکلی و … یکی از منابع مهم تامین این ویتامین هستند.

ویتامین C

♦ گرما مخرب ترین و قاتل این ویتامین مفید است، پس فلفل دلمه، کلم و گل کلم را با گرما تبدیل به یک تفاله غیر مفید ننمائید.

♦ این ویتامین در میوه ها و سیزیجات تازه بکرتر و بیشتر است و هر روز ماندن میوه در یخچال و یا فریز نمودن سبزی جات و حبوبات تا پنجاه درصد از میزان این ویتامین می کاهد.

♦ یکی از دلایل کم اثر شدن تاثیر ویتامین C غذاهای پرچرب است، این ویتامین در مجاورت غذاهای چرب توان فعالیت کمی دارد و این عارضه زمانی حالت وخیمی به خود می گیرد که پای فست فودها به میان بیاید و در این حالت ویتامین ث ضریب آنتی اکسیدانی اش به حداقل می رسد و متاسفانه روز به روز بر تعداد بیماران این گونه سرطان های غذایی، اضافه می شود.

♦ یکی از دلایل خشکی پوست کمبود این ویتامین است ضمن استفاده از میوه جات و سبزیجات می توانیم از پوست این میوه به دلیل وجود مقدار زیادی ویتامن ث به عنوان ماسک های پوستی استفاده نمایم.

آسان طب با توجه به آنچه در مطلب ویتامین C خواندید و بررسی روند تحلیلی غذای طبیعی و سالم این تاکید را دارد که مصرف میوه جات و سبزیجات و خانواده‌های گیاهی را در دستور کار و سبد غذایی خانواده مان قرار دهد چرا که با هر تغییر دمایی یا شیمیایی که در مواد طبیعی و اولیه داده می شود کمبودهایی برای بدن ایجاد شده که این کمبودها در طول زمان باعث بوجود آمدن مشکلات عدیده ای برای فرد و اجتماع می شود، پیشگیری را از خودمان، خانواده و برنامه غذایی مان آغاز کنیم.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا