Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
یبوست اُم الامراض بدن را جدی بگیرید – مجله آسان طب

یبوست اُم الامراض بدن را جدی بگیرید

یبوست اُم الامراض بدن را دانشمندی ایرانی در سیزده قرن پیش عنوان نمود. او معتقد بود که یبوست یکی از کشنده‌ترین حالت‌هایی است که می‌تواند برای فرد اتفاق بیفتد و با تحقیقات جدید فرنگی‌ها این امر به اثبات رسید. معمولا همه، ابن سینا را به یاد داریم که در همدان مقبره‎ای بلند و زیبا دارد، او این پدیده را عنوان کرد و با تحقیق خود بر روی بدن‌های متفاوت به نتیجه‌ای رسید که یبوست چگونه می‌تواند کشنده باشد. در این مطلب می‌خواهیم بدانیم چرا در سال 359 هجری شمسی ابن سینا، مدعی این مطلب شد.

یبوست

یبوست اُم الامراض بدن

چرا یبوست را باید مادر امراض دانست؟ بیایید داستانی را با هم جلو ببریم، داستان معروف خانه تکانی را، شما با تمامی امکانات دیوارها، فرش، شیشه، پرده و هر آنچه درخانه است را شسته اید اما تمام پس آب خانه با چرک آبه ها و آلودگی های شسته شده در کف خانه تان باقی مانده چون سیستم فاضلاب خانه خراب است، یا گیر کرده یا به اندازه کافی عمل خارج کردن این پساب را انجام نمی دهد! پس چه اتفاقی می افتد در خانه ای که همه بخش هایش تمیز است اما کف خانه شاید تا مچ پا، با مایعی آلوده آغشته شده که باید دفع شود اما نمی شود. هر جای خانه بروید این آلودگی هست و کم کم به همه جا سرایت می کند و این مثالی ساده برای درک یبوست اُم الامراض بدن می باشد.

سیستم روده بزرگ و مقعد همان سیستم فاضلاب بدن است که اگر نتواند دفع کند و مواد درونش را تخلیه کند همه چیز را آلوده می کند، محفظه شکمی مانند کیسه ای است که اگر به موقع این کیسه خالی نشود مواد درونش اکسید می شود. یکی از دانشگاه های پزشکی آمریکا چند سال پیش در مقاله ای تحت عنوان پیش درآمدی بر سکته مغزی عنوان کرده بود که بیش از 80 درصد کسانی که دچار سکته مغزی می شوند از پنج سال قبل نشانه های یبوست شدید را داشته اند و همین یبوستی که برای ما انقدر طبیعی شده که دیگر آن را بیماری محسوب نمی کنیم، می تواند تا کجا کشنده و مرگ آور باشد، مرگی نرم و آهسته که مانند تمام بخش های اشتباه زندگی، آن را پذیرفته ایم.

دفع مناسب از روده بزرگ

یبوست

قبل از بررسی بیماری یبوست ، بیاییم بدانیم دفع مناسب از روده بزرگ به چه شکلی است. شهرداری خیلی وقت است که اعلام نموده لطفا هر شب ساعت 9 کیسه های زباله خود را بیرون و در ظرف های مخصوص بگذارید. هر شب یعنی حداقل روزی یک بار، آن کیسه های زباله و پس ماندهای آنچه در خانه بوده که مجموع خوردنی ها و … است را بیرون بگذاریم. تقریبا ما 3 وعده رسمی غذایی داریم و در این بین، میان وعده ها بسیار طبیعی است که باید روزانه یک بار هم دفع داشته باشیم.

بر اساس طب چینی بدن سالم بدنی است که روزانه حداقل یک بار دفع داشته باشد. اما در روال امروز ما شاهد این هستیم که گاها چند روز یک بار این اتفاق می افتد. دفع روزانه مواد اضافی از روده بزرگ یکی از مهمترین نشانه های سلامتی دستگاه گوارش است، شکل مواد دفعی کاملا نرم و متصل است. باید بدانیم گازهایی که در بدن تولید می شوند یکی از مهمترین مواردی هستند که به دفع بدن کمک می کنند (البته زیاد بودن این گازها باید بررسی شود). در یک فرد سالم دفع مناسب بدن به راحتی انجام می پذیرد و نیاز به فشار آوردن بر روی ماهیچه های شکمی ندارد، بوی تندی نداشته، روشن یا نهایت قهوه ای روشن می باشد، تیرگی زیاد از حد ماده دفعی هم باید بررسی شود، به همراه سر و صدای زیاد و دفع گازی زیاد نباشد، همراه کف نباشد و پس از دفع فرد سوزشی در محل مقعد احساس نکند. تمام موارد ذکر شده نشانه یک دفع سالم و سیستم گوارشی سالم است، حال به هر شکلی در این موارد مشکلی وجود داشته باشد، این نشانه ها و تغییرات هشداری است که باید علت را جویا شویم. 

چرا یبوست به وجود می‎‌آید

یبوست

ساده ترین جواب این سوال در کارکرد سیستم گوارش نهفته است. دلایل اصلی یبوست مربوط به تغذیه ما بوده، در هر حالی سیستم یکپارچه گوارش امروزه این نکته را تاکید دارد که دلایل یبوست می تواند از معده شروع شود. میزان تنش های عصبی و سیستم تغذیه نامناسب به سادگی نظم طبیعی دستگاه گوارش را بر هم خواهد زد و به همین سادگی بدن دچار مشکل خواهد شد. با بررسی جامع آسان طب این نکته برداشت شد که یبوست در نیمکره شرق کمتر از نیمکره غرب است و زنان تا دو برابر بیشتر از مردان دچار یبوست هستند. این بررسی آماری دو نکته بسیار مهم در برداشت، اول از همه در نیمکره شرق مصرف سبزیجات و میوه ها و غذای طبیعی بیشتر استفاده می شود و در بخش میزان قابضی در زنان، نشان دهنده این مطلب است که تحرک یکی از مهمترین عامل های نقش گیری در وجود یا عدم وجود یبوست است. ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی مناسب دارند کمتر دچار این عارضه می شوند.

بر اساس داده های آماری نزدیک به یک هفتم جامعه بشری و 70 درصد مردم ایران به یبوست دچار هستند که البته یبوست درجه بندی دارد، از کمترین تا حادترین که می تواند باعث قولنج شود تقسیم بندی می شود. در ایران به دلیل ماشینی شدن زندگی، تحرک بسیار کم، تغذیه کاملا نامناسب که با هم بررسی خواهیم نمود این عارضه خطرناک گریبان گیر شده و به شکل عحیبی هم به آن اهمیت نمی دهیم. باید بدانیم که یبوست به راحتی برطرف خواهد شد اما این به راحتی برای همه ما به هر دلیلی سخت شده است.

یبوست باعث چه واکنش‌هایی می‌شود

یبوست

بدن چند محفظه و محوطه اصلی و حیاتی دارد که این بخش ها اولویت های اصلی حیات بخش یک زندگی هستند. محفظه سری، محفظه سینه ای و محفظه شکمی. در بخش شکمی که شامل سیستم های شگفت انگیز هضمی، جذبی و دفعی، غدد هورمونی و ترشحی است بدن تا جایی که بتواند در برابر سیستم ها و مشکلات آنها مقاوت می کند، در زمان بروز یبوست و عدم رسیدگی فرد به نشانه های بارز آن، با توجه به این که روده بزرگ برای بدن بسیار مهم است و فعالیت آن یکی از حیاتی ترین اعمال را انجام می دهد، بدن واکنش جالبی را می دهد.

مواد مانده در روده بزرگ که به دلیل یبوست و تنبلی روده دیر دفع شده اند مانند یک ظرف غذای آماده در حال اکسید شدن و تولید مواد مضر گازی و ترکیبی هستند. ماندن این مواد در روده ها باعث بروز مشکلات عدیده ای می شود، هوشمندی بدن در اینجا سعی می کند که این بخش را نگهداری کند پس تا جایی که بتواند این مواد مضر را از روده جذب و به دورترین نقاط بدن که دست ها و پاهاست انتقال می دهد. افرادی که دچار یبوست های شدید و طولانی هستند دارای ورم کردگی های عجیبی در بخش های ساق و مچ های پا و دست هایشان هستند که معمولا با چاقی اشتباه گرفته می شود، گازهای محصول اکسید و پوسیدن مازاد دفعی در روده به خون منتقل شده و در بدن پخش می شوند و متاسفانه در بخش های دیگری رسوب می کنند و بدن تا جایی که بتواند با این معضل مبارزه می کند تا زمانی که یبوست بر توان بدنی غالب شده و با نشانه هایی مانند سرطان های روده ای، کولون ها، بواسیر، عفونت های خونی، قولنج ها و…. خودش را به شکل عمومی ظاهر می نماید. بر اساس تحقیقات آن دانشگاه امریکایی، یبوست همچنین مقدمه بروز بسیاری از سکته های مغزی می شود.

روال زیستی اختیاری ما به شکل کاملا عجیبی به گونه ای برنامه ریزی می شود که ما خودمان را بیمار و دچار مشکلات عدیده می کنیم، آسان طب در این راه سعی خواهد نمود که با ارائه مطالبی مانند تغذیه سالم و طبیعی کمی آگاهی را به ظرف غذایی فکری ما اضافه نماید و می داند همین میزان آگاهی فکری می تواند تاثیر مثبتی بگذارد اگر بخواهیم پذیرنده باشیم که یبوست اُم الامراض بدن به راحتی قابل درمان است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52