درمان گیاهی یبوست با استفاده از تغذیه کامل گیاهی

درمان گیاهی یبوست شبیه بازکردن کانال های شهری است که کارکنان شهرداری انجام می‌دهند. حتما دیده‌اید که سیستم جوی‌های شهری گاهی می‌گیرد و خدمه شهرداری با بیل و چنگ و گاهی فشار آب این سیستم حیاتی فاضلاب شهری را باز می‌کند. اما این درمان موضعی و فصلی سیستم فاضلاب است، درمان قطعی آن توجه به تابلوهایی است که در کنار کانال‌ها نصب شده که بر روی آن نوشته شده لطفا آشغال نریزید! به همین سادگی می‌شود درمان قطعی را یافت. در مورد سیستم گوارش و تغذیه و در نهایت یبوست هم به همین شیوه است، سیستم فاضلاب بدن اگر دچار انسداد، تنبلی یا مشکلی شود بدون شک شرایطی مانند کانال‌های شهری ایجاد کرده‌ایم که به اینجا کشیده شده است، پس بیاییم بدانیم به چه شکلی می‌شود مبتلا به یبوست نشد و یا آن را برطرف کرد.

درمان گیاهی یبوست

علل و چگونگی درمان گیاهی یبوست

در چند بخش می توان این موارد را بررسی کرد:

♦ اولین بخش همان شرطی شدگی های روان تنی است. وجود فشارها، استرس ، عدم توان و داشتن راهکارهای خروج از این تنش های روانی یکی از علل مهم و اصلی به هم ریختن سیسم تنی و انتخاب وعده های غذایی نادرست و مصرف بیش از حد و اندازه این مواد است. در مبحث تغذیه گفته شد که ورود عوامل روانی به بدن و عدم شناخت نسبت به شیوه های خروج این موارد روان شناختی باعث می شود که فرد مشکلات عصبی اش را که به دلایل اجتماعی و رفتاری و … ایجاد می شود را بر روی سیستم تغذیه اش تخلیه کند. حتما شنیده اید که افراد عصبی معده ضعیف تری دارند و درصد قابل توجهی از بیمارانی که دچار مشکلات معدوی مانند زخم معده می شوند افرادی هستند که خونشان اسیدی است و بیشترین حالت اسیدی شدگی خون را فشارهای عصبی ایجاد می کنند. درمان یبوست از روان آغاز می شود چرا که روان پادشاه سرزمین بدن است.

♦ عامل دوم و بسیار مهم دانستن این مطلب است که سیستم گوارش یک زنجیره به هم پیوسته است، از دهان شروع می شود و تا مقعد ادامه دارد. هر گونه اختلال در نظم شگفت انگیز این بخش می تواند باعث مشکلاتی شود که فرد را به بیماری های متعددی دچار کند که یکی از آنها یبوست است، یکی از مهمترین دلایل اظهار یبوست استفاده نکردن از دندان ها در هنگام غذا خوردن است، بسیار دیده اید که غالب مردمان، غذا را می بلعند، کسی غذا را نمی جود. توده غذایی خورد نشده وارد بدن شده به معده می رود و معده باید هزار برابر بیشتر فعالیت نماید تا وظیفه دندان ها را انجام دهد که معمولا نمی تواند و چون این مساله حداقل سه بار در روز استمرار دارد بعد از مدتی معده ضعیف شده، کیموس ناقص به روده و الا آخر … زنجیره و سیستم کارخانه ای خط گوارش با هر مشکل کوچک سیستم کاربری اش با نوسان روبرو خواهد شد. در مبحث ویتامین B12 دیدید که اگر ما روزانه یک کیلو از این ویتامین مصرف کنیم اما آنزیمی که معده باید ترشح نماید را ننماید انگار نه انگار چیزی خورده ایم همه اش دفع خواهد شد.

♦ مصرف غذاهای که سبب یبوست می شوند و در طب سنتی به آن یابس می گویند. در قدیم از خوراکی هایی مانند بلوط، چای تلخ و .. برای درمان اسهال استفاده می کردند بدانیم که خاصیت این مواد یابس بودن است، معمولا میوه های ترش که کال آن در روزهای بهار خرید و فروش می شود مثل چاقاله ها و گوجه سبزها به دلیل حالت ترشی و نارس بودنشان قابض هستند.

درمان گیاهی یبوست

♦ مصرف داروهایی که بن مایه مخدر دارند، مانند کدئین ها، آرام بخش ها و …

♦ سردی مزاج یا استفاده از غذاهایی که در طب سنتی به آنها سردی گفته می شود.

♦ بد کار کردن کیسه صفرا

♦ کم خوردن و کم نوشیدن آب: بدن به واسطه هوشمندی خود در صورت کمخواری یا کم نوشیدن آب در بدن اعلان حالت اضطراری می کند پس دفع را کاهش می دهد تا بتواند نهایت استفاده از غذای رسیده را بکند.

♦ مشکلات در کبد که باعث افزایش دمای قسمت بدنی می شود و این دمای مازاد باعث گرم شدن محفظه شکمی و در نتیجه خشک شدن مواد درون روده می شود.

♦ تعرق بالا بواسطه فعالیت های شدید بدنی و عدم جایگزینی آب از دست رفته به واسطه نوشیدن آب و یا میوه های تازه. در این مواقع بدن کمبود آبش را از جذب حداکثری آب از مواد داخل روده انجام می‌دهد لذا مواد درون روده خشک شده و یبوست آغاز می شود.

♦ گرمای شدید هوا یا افرادی که در محیط های بسیار گرم مشغول فعالیت هستند یکی از عوامل تشکیل یبوست است.

♦ تحرک شدید و زیاد پس از مصرف غذا

♦ خوردن آب در حین خوردن غذا و یا میوه ها

♦ روابط جنسی بلافاصله پس از مصرف وعده غذایی

♦ به قول طب سنتی افزایش سودایی بدن و مصرف غذاهایی که سودا زایی می نمایند ( گرایش های چهارگانه مانند سودایی و بلغمی، در مطلبی جداگانه توضیح داده خواهد شد ) این موارد بخصوص، زیر مجموعه مواد غذایی می شوند که با روغن سرخ می شود. سرخ کردنی ها در کل سودا زا هستند.

♦ سرما یکی از دلایل یبوست است. دقت کنید لباس سنتی اقوام و قومیت های ایرانی همه کمر پیچ شال مانندی داشت. این حالت کمربندی لایه محافظ برای گرم نگه داشتن محفظه شکمی و کلیه ها بود، سرما قابض است.

♦ دردهای بدنی که بواسطه مشکلات ایجاد شده برای بافت های نزدیک به روده ها اتفاق می افتد، در ایجاد یبوست بی تاثیر نیست مثلا مشکلات کبدی، کلیه ها، طحال و دردناک شدن این مواضع باعث فشار روی سیستم شکمی می شود که ایجاد یبوست می نماید.

درمان گیاهی یبوست

در درمان گیاهی یبوست به گونه ای بر گرفته از طبابت کل نگری توجه داشت که هم بر اندیشه روانی فرد و هم اندیشه غذایی او تاثیر دارد و این انتخاب می تواند نتیجه یک بلوغ تازه باشد. بلوغی که به بدن این اجازه را خواهد داد تا نگرشی نو به روال طبیعی خودش بازگردد و بدور از آنچه بدغذایی رفتاری روانی و خوراکی بوده خودش را ترمیم و آماده ادامه فعالیت هایش نماید.

شما با خواندن هر مطلب درباره یبوست قطعا با کلمه ای به نام فیبر مواجه می شوید، دائم از خوردن فیبر صحبت می شود. بدن ما در روز برای جلوگیری از بخشی از عوامل ایجاد کننده یبوست حداقل به 30 گرم فیبر نیاز دارد و فیبر فقط در گیاهان تازه آن هم به شکل خام برای بدن کارساز است لذا در درمان گیاهی یبوست به این نکته بسیار اهمیت دهید.

√ اجتناب از مصرف غذاهای خشکی زا: یکی از مهمترین غذاهای خشکی زا در بدن نیمروی تخم مرغ است که متاسفانه روزانه مصرف بسیار بالایی دارد.

√ تغذیه با روال منظم در طول شبانه روز: شما می توانید ریزه خواری کنید اما لطفا خوب بخورید. به توصیه آسان طب می توانید یک ظرف میوه پر شده از انواع میوه های فصلی در کنار میز کار یا کانتر یا هر جایی که دم دستتان است داشته باشید و گه گاهی تکه ای بخورید.

√ مصرف مناسب و به اندازه آب و آب میوه تازه یا میوه های با آب فراوان، کمبود آب باعث تحریک بدن و جذب بیش از حد آب از محتویات سیستم روده ای می شود، بهترین زمان شروع مصرف آب دقیقا بعد از بیدار شدن صبحگاهی است و بهتر است آب ولرم باشد.

√ مصرف سبزیجات بخصوص سبزیجات برگ دار مانند اسفناح، تره و خانواده کاهو و …

درمان گیاهی یبوست

√ مصرف انجیر یکی از مفیدترین گیاهان در حوزه درمان گیاهی یبوست است. شما می توانید نیم کیلو انجیر خشک را درون طرف آبی ریخته و در یخچال بگذارید و روزانه چند عدد از آن مصرف کنید.

√ آلو بخارا که شاید بتوان گفت کارآمدترین درمان گیاهی یبوست است. این میوه را هم می توانید در آب خیسانده و روزی چند عدد میل نمائید، معجزه آن را خواهید دید.

√ ادویه هایی که می تواند به افراد سرد مزاج یا خوراک های شما کمک نماید مانند سیر، پودر مرزه، پودر زیره و …

√ توصیه می شود تا جایی که ممکن است نان کم مصرف نمائید اما اگر لزوم مصرف دارید حتما نان سبوس دار یا نان جو مصرف نمائید.

√ محفظه شکمی را گرم نگه دارید و گاها با روغن هایی مانند بنفشه یا زیره ماساژ دهید.

√ مصرف ملین های طبیعی مانند ترنجبین، فلوس، شیرخشت، آلو بخارا، تمر هندی کمک بسیار بزرگی به درمان گیاهی یبوست می نماید.

√ بر اساس نظریه طب سنتی اسلامی ایرانی، کسانی که یبوستشان کلا به مرحله قلنج رسیده یا در وضعیت حاد یبوستی به سر می برند باید از مصرف محصولات حیوانی منع شوند.

مجله پزشکی آسان طب پس از تحقیقات بسیار به این نتیجه رسیده که با مصرف بیش از حد غذای پخته که محتویات و نیازمندی های بدن در آن، به علت دما و درجه حرارت از بین رفته است یکی از دلایل ناکارآمد شدن سیستم روده ای و در کل گوارشی است. مصرف روزانه قند و شکلات و آسیب های بسیاری که به خط مقدم تغذیه که همان دندان هاست وارد می آورد، حجم بالای خوراک هایی که به علت فقر غذایی در حجم گسترده مصرف می شوند، نان سفید و آرد سفید که یکی از مخرب ترین مواد مورد مصرف خانواده ها از کودک تا بزرگ سال است، در کنار عدم تعادل روانی از جمله نامحسوس ترین قاتلین بدن و حیات است، یبوست ام الامراض است درمان گیاهی یبوست را جدی بگیریم.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35