طعم دهنده های غذاهای آماده، قاتلین پنهان

امروزه غذاهای آماده و طعم دهنده های مختلف آن جزوی از زندگی بشر و به خصوص قشر شهرنشین شده است، شاید مصرف کنندگان این نوع غذاها به خصوص جوانان (که اشتیاق بیشتری به مصرف غذاهای حاضری دارند) از ضررهایی که به بدن خود می‌رسانند بی‌خبر باشند. در این مقاله آسان طب سعی دارد شما را با تنها یکی از مواد مضری که در پخت این گونه غذاها به کار می‌رود آشنا کند. با ما در ادامه با این مقاله همراه باشید.

طعم دهنده

طعم دهنده غذا ، قاتلین ساکت

 امروز می‌خواهیم درباره قاتل‌های ساکت صحبت کنیم. این قاتل‌ها بدتر از الکل، نیکوتین و مواد مخدر هستند نام این مواد مونوسدیم گلوتامیک (MSG) است. تقریبا اکثر مردم نمی‌دانند که تمام غذاهای آماده حاوی این ماده هستند، احتمالا در آشپزخانه شما هم «سس، کنسرو، سوسیس، طعم دهنده غذا» هست. تحقیقات نشان داده که این طعم دهنده‌ها همگی باعث چاقی و اضافه وزن مردم می‌شوند.

طعم دهنده های غذا، نابود کننده سلامتی

اگر فکر می‌کنید که طعم دهنده‌های غذایی مضر فقط در غذاهای شرق آسیا استفاده می‌شوند، اشتباه می‌کنید، ام اس جی‌ها همه جا از جمله در فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها، کافه‌تریاها و حتی غذای بچه‌ها و نوزادان دلبند شما وجود دارند. ام اس جی اولین بار در ژاپن تولید شد (1990میلادی) و در امریکا حدود 1330 شمسی استفاده می‌شد، مهمترین سود این مواد، خوب کردن طعم هر غذایی بود، اما امروزه تحقیقات نشان داده است که این مواد سلامتی ما را به نابودی می‌کشاند.

جمعی از پزشکان درباره طعم دهنده های رایج در بازار تحقیق کردند، آنها گفتند این موارد اکسایدوتاکسین هستند یعنی طعم دهنده های قاتل مانند قرص های توهم زایی هستند که در ذهن و مغز ما باعث ایجاد هیجان خوشمزگی می‌شوند. با وجود این حقایق، “سازمان نظارت بر غذا و دارو در آمریکا” اعلام میکند ام اس جی برای سلامتی انسان ضرری ندارد. تحقیقات بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ام اس جی باعث بیماری‌های متفاوتی می‌شود از جمله چاقی مفرط. 

دکتر راسل بلیلاک در این باره می‌گوید:

طعم دهنده

زمانیکه کسی این ماده را استفاده می‌کند دیگر نمی‌تواند ورزش کند و یا رژیم بگیرد، حیواناتی که این ماده را استفاده می­‌کنند خیلی چاق و تپل می‌شوند. بنابر آزمایش‌هایی که در آزمایشگاه بر حیوانات انجام دادیم، ام اس جی در غذاها، 4 برابر بر کودکان بیشتر از بزرگسالان تاثیر می‌گذارد، پس خانواده‌ها و به خصوص مادران باید مواظب باشند که چه به خورد کودکانشان و به خصوص نوزادانشان می‌دهند، تمام غذهای آماده و شیرهای خشک حاوی ام اس جی است.  چیز دیگری که ما در حیوانات آزمایشگاهی دیدیم این بود که حیوانات از غذاهای ناسالم و شیرین خوششان می­‌آید، با خوردن ام اس جی دیگر سراغ غذاهای سالم نمی‌روند. البته تاثیر خوردن ام اس جی خیلی بدتر از ورزش نکردن است، اما ورزش نکردن هم تاثیر ام اس جی ها را بیشتر و بدتر می‌کند، ما می‌دانیم افرادی که چاقی بیش از حد پیدا کرده‌اند، نمی‌توانند ورزش و حرکت‌های ورزشی انجام دهند، پس به بیماری‌های آرتروز، سکته قلبی و دردهای دیگر هم دچار می‌شوند.

 برای همین است که مردم روز به روز چاق تر می‌شوند. و هر چه تلاش می‌کنند لاغر نمی‌شوند چون هر روز ام اس جی می‌خورند یا می‌نوشند. تحقیقات نشان می‌دهد که در طول 40 سال اخیر چاقی مردم بزرگسال آمریکا از 13 درصد به 34 درصد افزایش پیدا کرده و این در حالی است که کودکان آمریکایی وضعیت خیلی بدتری دارند. البته اولین تحقیقاتی که در سال 1339 شده بود نشان داده که ام اس جی در حیوانات آزمایشگاهی، باعث چاقی ناسالم در منطقه شکم می‌شود( اما با این وجود اداره دارو و درمان آمریکا مساله را نادیده می‌گیرد.) پس اگر برای سلامتی خودتان اهمیت قائل هستید، بهتر است در مصرف نامناسب غذاهای حاوی ام اس اجی تجدید نظر کنید. 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا