Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
تکثیر ماهی فایتر در منزل و روش تعیین جنسیت آنها – مجله آسان طب

تکثیر ماهی فایتر در منزل و روش تعیین جنسیت آنها

تکثیر ماهی فایتر در صورت رعایت نکات لازم کار دشواری نخواهد بود و در آکواریوم های خانگی به سادگی امکان پذیر می باشد. باله ماهی های فایتر نر از ماده ها بسیار بلندتر است و آن ها بسیار رنگی تر و زیبا تر از ماده ها هستند. در ادامه این مطلب به شما می آموزیم که چگونه می توانید در خانه ی خود اقدام به تکثیر ماهی فایتر کنید و شما را با روش تعیین جنسیت آن ها آشنا خواهیم ساخت.

تکثیر ماهی فایتر در منزل و روش تعیین جنسیت آنها

تعیین جنسیت برای تکثیر ماهی فایتر

باله ماهی های فایتر نر بسیار بلندتر از ماده ها هستند و نر ها بسیار رنگی تر و زیبا تر از ماده ها می باشند. از طرفی ماهیان نر بسیار جنگجو هستند و با یکدیگر می جنگند.

لوله ی تخم در ماهیان ماده به چشم می آید. فایتر نر در حال ساختن لانه حبابی در هنگام تکثیر خواهد بود ، هم چنین ماهیان نر از تخم ها و لارو ها محافظت می کنند. به خاطر داشته باشید که تولید مثل فایتر در صورتی که آب ساکن باشد آسان خواهد بود. از آنجایی که فایتر های نر لانه حبابی می سازند، آب باید جریان آرامی داشته باشد.

تکثیر ماهی فایتر در منزل و روش تعیین جنسیت آنهامراحل و روند تکثیر ماهی فایتر

ماهی نر باید دارای بدنی کشیده باشد تا بتواند خود را به دور ماهی ماده حلقه کند. همین طور بهتر است که ماهی نر دم بسیار بلندی نداشته باشد. به این دلیل که دم بلند موجب ناتوانی او در انجام این کار می گردد. ماهی های ماده باید دارای شکمی بزرگ و متورم باشند. جفتی با این مشخصات، آمادگی تولید مثل را پیدا می کنند.

تکثیر ماهی فایتر در منزل و روش تعیین جنسیت آنها
ارتفاع آب آکواریوم تکثیر نباید بیش از 15 سانتی متر باشد. یک لایه نایلون را بر روی قسمتی از سطح آب قرار داده و هوای زیر آن را با فشار آرام نایلون خارج سازید. سپس یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی دو سر باز را درون آکواریوم قرار داده و ماهی ماده را در آن بیاندازید. به جای چنین ظرفی می توانید از بطری های نوشابه نیز استفاده نمایید و دو سر آن را به یک اندازه برش دهید. سپس ماهی نر را درون آکواریوم رها سازید. ماهی نر و ماده از پشت دیواره ی شیشه ای و یا پلاستیکی به یکدیگر تمایل نشان می دهند. در این زمان ماهی نر شروع به ساخت لانه های حبابی در زیر نایلون خواهد کرد.

تکثیر ماهی فایتر در منزل و روش تعیین جنسیت آنها

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : پرورش ماهی های فایتر رنگارنگ و نگهداری آن ها

پس از گذشت دو روز ظرف پلاستیکی یا شیشه ای را به آرامی از آکواریوم بیرون آورده و اجازه بدهید که ماهی ماده در آکواریوم رها گردد. در این زمان ماهی نر و ماده به یکدیگر می پیوندند و با همکاری یگدیگر لانه های حباب را تکمیل خواهند کرد. بعد از تکمیل لانه سازی، تخم ریزی آغاز می گردد. ماهی نر و ماده با حرکات منحصر به فرد به یکدیگر نزدیک می گردند و در زیر نایلون قرار می گیرند. سپس ماهی نر بدن خود را به دور بدن ماهی ماده حلقه خواهد کرد و به این وسیله ماهی ماده تخم ها را خارج می کند. سپس ماهی نر تخم ها را از کف آکواریوم جمع می کند و آن ها را به درون لانه های حبابی انتقال می دهد. این عمل به دفعات تکرار می گردد. پس از اتمام تخمریزی، ماهی نر به شدت از تخم ها مراقبت می کند و با خشونت ماهی ماده را از محل تخم ها دور می سازد. به همن علت باید پس از تخم ریزی، ماهی ماده را از آکواریوم خارج کنید. لارو ها بعد از دو روز از تخم خارج می گردند و لارو ها را با آب سبز و نوزاد آرتمیا تغذیه می کنند.

تکثیر ماهی فایتر در منزل و روش تعیین جنسیت آنها
همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ به خاطر داشته باشید که در سن دو ماهگی باید بچه ماهی های نر را از یکدیگر جدا کنید تا صدمه ای به یکدیگر وارد نکنند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3.9/5 ‏‫(7 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام ببخشید من بعد دو روز ماهی ماده رو آزاد کردم پیش نرم که هی نره میاد می‌ره جلو ماده خود نمایی می کنی بعد چند دقیقه نره هی ضربه میزد نمی دونم الان علائم جفت گیریه؟

  2. سلام خسته نباشید ببخشید من بچه ماهی فایترم در آمدن رنگ مشکی مانند به خودشون گرفتم ولی هنوز چنتاشون زیر حبابان چنتاشونم هی میرنو مییان الان وقتشه که ماهی نر رو جدا کنم ازشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52