چگونگی جویدن در خام گیاهخواری و اصول آن

جویدن در خام گیاهخواری و بحث در رابطه با آن، یکی از بخش‌هایی است که امروزه بالاترین درجه کیفیت را در امر سلامت فردی و عمومی دارد. این مطلب تصمیم دارد با تحلیلی ساده اهمیت جویدن در شیوه تغذیه طبیعی و خام گیاهخواری را بررسی نماید.

جویدن در خام گیاهخواری

جویدن در خام گیاهخواری

خوردن یک ضرورت است، بدن مداوم در حال فعالیت است و سیستم های پیچیده ای که تقریبا 24 ساعته مشغول فعالیت هستند نیازمند انرژی و غذای مورد تایید خودشان هستند. میزان مصرف انرژی در مغز و زنجیره عصبی، توان بالای صرف انرژی در قلب و عروق خونی، سیستم اعجاب انگیز گوارشی، بافت های ماهیچه ای و حرکتی، استخوان ها و اندام ها و اعضایی که هر کدام مشغول کاری بوده نیازمند غذا و تامین انرژی هستند و از سویی دیگر عناصری مانند طعم، مزه و بوی محصولات خوراکی نیز بیهوده بوجود نیامده اند. نیاز حیات بخش بدن به محصولات اولیه ای که بتوان با آن روز را به نهایت کیفیت و شادابی گذراند بسیار کم است و خام گیاهخواران با تصمیمی درست سعی می نمایند این نیاز اندک را از منابع طبیعی و اصطلاحا از غذای زنده که شامل گیاهان، میوه ها و هر آنچه رستنی است به شکل تازه و سالم تامین کنند.

همانطور که می دانیم که اگر روده کوچک را از هم باز کنید و تمام تو رفتگی هایش را صاف کنیم معادل 250 متر گستره دارد، لزوم این گستره هوشمندی بدن است نسبت به استفاده از تمام عناصر غذایی که به بدن ما وارد می شود و این لطف بزرگی است که به انسان و همه جانداران شده است چون اگر درست غذا بخورند سیستم گوارش بدن آنقدر زیبا رفتا می کند که هیچ چیز از غذای مصرفی بیهوده دور ریخته نمی شود به همین دلیل اولین اصل استفاده بهینه در سیستم گوارش خوب جویدن است. اما جویدن در خام گیاهخواری چگونه است یا بهتر بگوییم چه زمانی وقت مناسب بلع لقمه وارد شده به دهان است؟

زمان بلع از دهان به مری در خام گیاهخواری

جویدن در خام گیاهخواری

در مبحث جویدن عنوان شد که شما 30 تا 40 مرتبه باید هر ورودی غذایی به دهان را (جز مایعات) بجوید، اما در خام گیاه خواری می خواهیم تعریف تازه ای از جویدن بگذاریم. با تحقیقات شاخه تغذیه طبیعی آسان طب و خوانش مقالات به روز سیستم های درست تغذیه به این رسیدم که در خام گیاهخواری بهترین زمان بلع از دهان به مری و سپس به معده زمانی است که هویت فیزیکال غذای ورودی کامل تغییر کرده باشد. برای راحتی درک این مطلب بهتر است مثالی بزنیم. مثلا شما در حال خوردن تکه ای تازه از گل کلم هستید. شما در چند شماره اول جویدن هنوز پرزهای گل کلم را احساس می کنید پس جویدن در خام گیاهخواری تا زمانی باید ادامه یابد که محتویات درون حفره دهانی دیگر هیچ نشانه ای از گل کلم نداشته باشد. ترکیبی کاملا یک دست، کاملا خورد شده و از همه مهتر کاملا با بزاق ترکیب شده است. بعد از این پروسه که به نسبت گیاه مصرفی کاملا متغیر است شما به راحتی می توانید آنچه خورده اید و به یک موسین کامل تبدیل شده را به سمت مری هدایت کرده و مابقی گوارش را به سیستم گوارش بدنتان بسپارید.

جویدن در خام گیاهخواری و نهایت لذت از تغذیه

دلایل انتخاب شیوه خام گیاهخواری به عنوان یک روش تغذیه ای چه بود؟ اولین دلایل انتخاب یک روش مناسب و درست تغذیه است اما در ذیل این نگاه جسم تنی، نگاه روان تنی نیز نهفته است، از قدیم ضرب المثلی بوده که می گفتند زمانی که پای سفره هستی جزء عمر حساب نمی شود! این یک ضرب المثل است که منظوری جز لذت و شادی و دور هم بودن ندارد و می توان اینگونه استنباط کرد که زمان هایی که آدمی می تواند لذت بخش زندگی کند بازه ای متفاوت از عمر و سلامتی را طی می کند.

خام گیاهخواری هم بر اساس آنچه تعریف شده استفاده به اندازه و درست از رستنی های گیاهی و استفاده از منابع دست اول غذایی است. چه چیز در طبیعت به اندازه گیاهان و رستنی ها تنوع رنگ و طعم و بو دارد؟ از روبروی یک میوه فروشی رد می شود با حجم چیده شده و متنوعی از رنگ ها و شکل ها رو برو هستید، طبیعت با هنرمندی تمام ترکیبات ساده اما بسیار ناب را در مزه های مختلف و طعم های دسته بندی شده در نهاد رستنی های گیاهی قرار داده است. از این بخش که بگذریم امروزه غذا خوردن یکی از تفریحات جامعه بشری است. تنوع رستوران ها و مراکز غذایی در شکل ها، سرویس ها و منوهای متنوع شاخه ای از لذت و شادی را برای بشر فراهم نموده است اما با نگاهی دقیق به مخاطبان این لذت، در خواهید یافت که درصد کمی از این مردمان در نهایت لذت خوراک خود را می خورند. زمان مصرف هر وعده غذایی در کشور معادل 10 تا 15 دقیقه است. یعنی ما در 10 دقیقه یک بشقاب پلو با خورشت و مخلفاتش را می خوریم و البته می بلعیم!!!

لذت از غذا و آرامش اعصاب

جویدن

از لحاظ روان شناختی انسان هایی که از چیزی لذت می برند برایش وقت می گذارند و حوصله به خرج می دهند، حال تصور کنید که ما داریم در رابطه با غذا صحبت می کنیم، غذایی که منبع بزرگ انرژی ماست. پس مردمان فقط غذا می خورند که چیزی خورده باشند حتی در لوکس ترین مکان ها. کسانی که خام گیاهخواری را انتخاب کرده اند در قدم اول بنا به انتخاب گزینه آرامش درونی، به سراغ این شیوه تغذیه رفته اند پس در پروسه جویدن در خام گیاهخواری با تمام آرامش و لذت بگذاریم طعم سلول به سلول خوراکی تازه ای که می خوریم بر گیرنده های زبانی بنشیند، بگذاریم که بوی سیبی که می خوریم در تمام فضای دهانی و استنشاقی بینی ورود کند چرا که این رایحه و طعم آن، تاثیر مستقیمی بر سیستم های روانی و عصبی ما خواهند گذاشت و با ترشح آنزیم هایی حض و شادی درونی عمیقی برای ما به همراه خواهند داشت.

وقتی با لذت و دقیق غذا بخورید، در این صورت تمام سطح زبان این فرصت را پیدا می کند که با غذا در تماس باشد و سپس با ارسال سیگنال هایی به مغز همان لذت را به مغز فرستاده و شما با نهایت لذت غذا خواهید خورد. حال بیاید تصور کنید که شش ماه این پروسه را ادامه دهید خواهید دید که شما معنای لذت از خوراک را به شکل دیگری تجربه خواهید کرد.

جویدن در خام گیاهخواری استفاده از نهایت مواد موجود در یک برگ کاهو است، وقتی یک بروکلی را کاملا ریز شده به سمت معده می فرستید و سپس این ترکیب وارد روده می شود بدن هوشمند به راحتی از تمام عناصر موجود در آن استفاده می کند و این معجزه نیست بلکه چیزی است که در بدن ما وجود دارد و ما به آن توجه نمی کنیم. پس بیاییم به مقدار نیاز بدنی خود بخوریم نه به نسبت بزرگی بشقاب ها و قابلمه هایمان، بدن به مقدار کمی قند، پروتئین، ویتامین و سایر مواد نیاز دارد که با خوب جویدن چند دانه میوه، سالادها و … تامین می شود اما قابلمه های ما، این را نمی فهمند پس صلاح خودمان را به اندازه قابلمه ها ندهیم و غذای تازه گیاهی را خوب بجویم، این تنها راز سلامتی است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. سلام و درود بر مدیریت محترم سایت آسان طب و تیم قدرتمند تون

    واقعا بهترین مقالات آموزشی را تهیه و تولید می کنید.

    از شما تشکر و قدر دانی می کنم.

    برایتان آرزوی موفقیت و پیروزی دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا