کتاب گرسنه اثر نویسنده نامدار نروژی کنوت هامسون

کتاب گرسنه درباره روزمرگی و گرسنگی غم انگیز مردی است که انگیزه تمامی حرکت های او در زندگی، دست یابی به نان و رفع گرسنگی و به تعویق انداختن مرگ می باشد. کتاب گرسنه اثری تاثیر گذار و فراموش نشدنی از شکاف های روح انسانی است که هیچگاه به قضاوت نمی پردازد و تا جایی پیش می رود که حتی به آگاهی خود نیز شک می کند. پرسه زدن های تکراری او در شهر اسلو و تلاش حیرت انگیز او برای جستجوی لقمه ای نان و نوشتن های شبانه روزی او به عنوان یک نویسنده، به نوعی تداعی کننده شرطی شدگی نوع بشر است. کنوت هانسون در سال 1920 به خاطر نگارش کتاب گرسنه موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات گشت. این کتاب جزء برترین کتابهای تاریخ ادبیات به انتخاب انجمن کتاب کشور نروژ بوده و چندین فیلم نیز بر اساس این رمان ساخته شده است. مجله پزشکی آسان طب خواندن این کتاب را به تمامی دوستداران ادبیات توصیه می کند.

کتاب گرسنه

از متن کتاب گرسنه

بلاهایی که به سرم اومده بود، اثر خودشونو گذاشته بودن، خیلی از موهام داشت می ریخت. سردردها هم ناراحتی زیادی برام درست می کرد. به خصوص صبح ها که از خواب بیدار می شدم. ناراحتی عصبی هم که از سابق داشتم سر جای خودش بود. روزها می نشستم و با دستهای کهنه پیچ می نوشتم، چون انقدر حساس شده بودن که نفسم بهشون میخورد، احساس درد می کردم. وقتی ینس اولای تو طبقه ی پایین درها رو به هم می کوفت، یا سگ از در پشت وارد حیاط می شد و پارس می کرد، سر و صدا مثل سوزن تا اعماق استخوونام فرو می رفت و تموم بدنم درد می گرفت. خلاصه، وضعم خیلی زار بود.

درباره نویسنده

کنوت هامسون نویسنده نامدار و مطرح نروژی در چهارم اوت سال 1895 در شهر لوم نروژ متولد شد. سبک او در ادبیات روانکاوانه و تکنیک جریان نا خود آگاه و تک گویی بود که بعدها در آثار نویسندگانی دیگر نیز مشاهده شد. این نویسنده موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات در سال 1920 گردید. از دیگر آثار مطرح او می توان به رازها، پان، ویکتوریا، رزا، بنونی، میوه های زمین و… اشاره نمود. کنوت هامسون در سن 93 سالگی و در سال 1952 چشم از جهان فرو بست.

مشخصات کتاب

Sult

نویسنده: کنوت هامسون

مترجم: احمد گلشیری

تعداد صفحات: 260 صفحه

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا