تعیین سن پرنده و 3 روش تشخیص این موضوع در پرندگان

بسیاری از مردم در هنگامی که یک پرنده را از پت شاپ و یا پرنده فروشی خریداری می کنند از سن دقیق آن آگاه نمی باشند. شاید با خود بگویید نیازی به دانستن آن نیست ، اما سن پرندگان مسئله ی بسیار مهمی است که تعیین کننده ی نوع تغذیه ، روش نگهداری ، نوع نیاز های آن ها و حتی نوع بیماری های آن ها نیز می باشد. تشخیص و تعیین سن پرنده ها سخت است ، اما راه هایی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود. 

تعیین سن پرنده

تعیین سن پرنده ها

بسیاری از مردم در هنگامی که یک پرنده را از پت شاپ و یا پرنده فروشی خریداری می کنند از سن دقیق آن آگاه نمی باشند. اما دامپزشک در صورتی که از سن دقیق پرنده اطلاعاتی داشته باشد می تواند لیست دقیق تری از بیماری ها و اختلالات احتمالی که ممکن است برای پرنده ی شما در آن سن پیش بیاید ارائه دهد. در ادامه ی این مطلب از مجله ی پزشکی آسان طب ؛ نکاتی را ذکر می کنیم که می توانند به تعیین سن پرنده شما کمک کند.

تعیین سن پرنده
بررسی پر ها برای تعیین سن پرنده ها

طوطی سانان کم سن و سال معمولا پر های کدر و تیره ای ندارند. هر چقدر سن پرنده افزایش یابد درخشندگی پر ها نیز کمتر می گردد. یک روش دیگر برای تعیین سن پرندگانی که پر های آن ها در دوران جوانی و بلوغ تفاوتی باهم نمیکند دم می باشد. در اغلب موارد دم پرندگان جوان کوتاه تر از دم پرندگان بالغ می باشد.

بررسی رنگ عنبیه جهت تعیین سن پرنده ها

برای تعیین سن پرنده ( فقط طوطی سانان ) از طریق رنگ عنبیه نیز می توانید به سن پرنده پی ببرد. در بسیاری از طوطی سانان جوان رنگ عنبیه تیره (قهوه ای تیره) می باشد. این رنگ ظرف یک سال تغییر می کند و متمایل به خاکستری می گردد، سپس طی یک الی سه سال این رنگ به زرد تبدیل خواهد شد. در برخی از گونه ها (طوطی آمازون) تغییرات عنبیه به رنگ قرمز یا نارنجی می باشد که پرنده ای که دارای چشمانی به این رنگ است بدین معنا می باشد که بالغ شده است. در گونه های آفریقا یی پرنده هایی که دارای چشمانی به رنگ خاکستری تا قهوه ای می باشند بالغ به حساب می آیند.

تعیین سن پرنده

بیشتر بدانید : پرندگان در فصل تابستان و مراقبت های لازم در روز های گرم

 

چک کردن رنگ منقار تعیین سن پرنده ها

در بعضی از گونه ها رنگ منقار در دوره های سنی مختلف متفاوت می باشد و با بالا رفتن سن منقار نیز تیره تر می گردد . البته در برخی از پرندگان بالغ قاعده ی نوک آن ها به رنگ روشن مشاهده می گردد.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا