ریزش مو نخستین نشانه‎‌های گیاهخواری و پاکسازی بدن

ریزش مو جزء اولین واکنش‌های طبیعی و پاکسازی‌های شروع خام‌گیاهخواری در افرادی است که این شیوه تغذیه را آغاز می‌کنند. معمولا اولین سوال‌های مردم بخصوص بانوان محترم این است که از وقتی این شیوه را آغاز کرده‌ایم موهایمان ریزش پیدا کرده و چه کنم چه کنم‌ها که استرس زیادی را برای فرد ایجاد می‌کند. اما پاسخ این سوال بسیار ساده است و با نگاهی درست متوجه خواهیم شد که این ریزش لطف بزرگ و نشانه عملکرد درست شروع شیوه تازه می‌باشد. در این مطلب پاسخ این سوال را با هم خواهیم فهمید که چرا در شروع خام‌گیاهخواری ریزش مو اتفاق می‌افتد! با ما همراه باشید.

خام‌‎گیاهخواری

موی سر و محصولات شیمیایی در خام‌گیاهخواری

♦ شما در قفسه های حمامتان چند عدد شوینده سر دارید؟ معمولا انواع و اقسام شامپوها با نام های تجاری و خاصیت های متفاوت از نرم کننده تا ویتامینه ها و … مصرف هفتگی این محصولات و نشست این مواد شیمیایی در پیاز مو و کاسه پیازی مو، محیط آن بخش از بدن را همیشه در حالت شیمیایی قرار می دهد. جدای از نگاه استانداردی و کیفیتی به این محصولات تکرار مداوم مصرف و قرار دادن مو در معرض این نوع مواد با PH متفاوت یکی از مهمترین دلایل آلودگی پیازک مویی و پوست سر است.

♦ استفاده مداوم و پی در پی از مواد آرایشی متفاوت با خاصیت ها، مارک ها و برندهای متنوع خاصیت های PH متغییر، اکسیدان های سوزاننده و موادی که برای حالت دادن مداوم مو استفاده می شوند، باز کردن شیر مخازن مواد شیمیایی بر روی سر است. پوست و پیازک مو تحت شدیدترین فشارهای مزاجی آرایش ماست و تاثیر آن را در سوختن موها پس از استفاده از انواع رنگ ها، مواد قدیمی و جدید حالت دهنده بسیاری از ما تجربه کرده ایم و یا دیده ایم. این عامل دومین عامل تغییر بافت شیمیایی پیازک مو می‌باشد.

♦ مواد غذایی خوراکی که به شکل عمده و متاسفانه آلوده به انواع مواد شیمیایی نگهدارنده، طعم دهنده، فرآوری شده و … است به راحتی از طریق سیستم خونی و رگ های تغذیه ای وارد چرخه سلولی مو و پیازک ها خواهد شد.

♦ استفاده نکردن از مواد طبیعی مانند روغن های زیتون طبیعی یا روغن نارگیل و ماساژ ندادن سر و پوست سر برای ایجاد چرخه خونی گرم برای رساندن غذای کافی به این بخش.

خام‌‎گیاهخواری

♦ آبی که برای استحمام استفاده می کنیم با دارا بودن درجه سختی بالا مداوم مشغول پاشش مواد شیمیایی بر روی پیازک موهاست. ترکیبات کلردار و گاها نیترات دار متاسفانه تاثیر بسیار زیادی بر روی سیستم رشد موی نهاده و در کل موی سر بخصوص در بانون با این معقوله درگیر است.

♦ مواد آغشته به نگهدارنده های خوراکی که شامل ترکیبات پیچیده ای هستند مستقیما بر روی ترشحات هورمونیک درون ریز بدنی تاثیر مستقیم می گذارد. ترشحات هورمونی نرمال روند درست بروز عناصر نرینه و مادینه را کنترل می کنند اما تغییر این ترشحات یکی از مهمترین عوامل ریزش های موی سر هستند.

خام‌گیاهخواری و پاکسازی سلول‌های پیاز مو 

سلول های مو نیز به واسطه تغذیه ناسالم معمولا دچار افت و تاثیرات زیادی می شود. خوردن خوراک هایی که بدن را اسیدی می کند، مواد نگهدارنده و … به عنوان تغذیه معمول، مصرف شامپوها، نرم کننده، محصولات آرایشی، رنگ آمیزی مو، باران هایی که در باراش های اول همه آلوده به آلاینده های هوا هستند مستقیمترین تاثیرات را بر موی بدن دارند. تمام این موارد مهمترین دلایل آلوده شدن سیستم رشد موی سر و پیاز دانه های مویی است و در مبحث خام‌گیاهخواری و پاکسازی بدن دانستیم که بدن به واسطه ورود مواد خوراکی طبیعی و فرصت ترمیم و بازسازی، دست به اقدام اولویتی می زند.

خام‌‎گیاهخواری

یکی از محل هایی که شعورمندی بدن اقدام به پاکسازی آن می کند مخازن کوزه مانند پیاز دانه های مو است. اولین قدم در خام‌گیاهخواری برای این پاکسازی، دور ریختن موهایی است که بیشترین بستر آلودگی را دارند. در طی ریزش ها و خالی شدن این کوزه ها بدن به راحتی شروع به ترمیم سلولی این بخش به کمک مواد تازه و غذایی لازم برای رشد مو می کند. از سویی با تغذیه طبیعی درست و تنظیم آرام آرام سیستم نامتعادل هورمونی و ترشح به موقع و مناسب با تفکیک نرینه و مادینه سیکل چرخه سلامت را آغاز می کند. بدن آنچه آلوده و نیازمند پاکسازی است را دور می ریزد تا بتواند از نو بسازد، مو جزء بخش هایی است که بدن می تواند آن را دور بریزد تا با پاکسازی کامل منبع رویش آن موهای سالم و بهتری را تولید کند. به همین دلیل است که در هفته های اول خام‌گیاهخواری ریزش موی سر به خصوص در بانوان زیادتر می شود که با این توضیحات جای نگرانی وجود ندارد.

آسان طب با مطالعه نیت به پروسه تغذیه طبیعی، در طی پروسه تغییر تغذیه به طبیعی، برای تسریع روند پاکسازی و تغذیه درست سیستم رشد مو و خام‌گیاهخواری و موی سر چند توصیه را پیشنهاد می دهد که ضمن استمرار بر خام‌گیاهخواری مصرف میوه جات را افزایش داده و در هنگام صرف سالاد از پودر سبوس برنج به عنوان یک افزودنی بسیار مفید برای مو استفاده نماید. میزان مصرف درست ویتامین های گروه B که یکی از ویتامین های لازم برای رشد مو و سلامت پوست است را در پروسه ترمیمی خام‌گیاهخواری و موی سر توصیه می نماید.

خام گیاهخواران و افرادی که مشغول پاکسازی های بدنی خود هستند در روند رسیدگی به سلامت خود و بالاخص مبحث خام‌گیاهخواری و موی سر، استفاده بسیار کمتری از شوینده های شیمیایی می نمایند و در نهایت از صابون های طبیعی تولید مراکز سنتی و یا بعضی عطاری ها استفاده می کنند. استفاده از مواد شوینده کمتر ضمن آلوده نکردن منابع زیرزمینی، بسیار در آرامش پوست سر و پیازک های مویی مفید است. دیگر توصیه آسان طب ماساژ درست پوست و موی سر با روغن های کامل طبیعی بخصوص زیتونن یا نارگیل است که همین ماساژ حتی باعث کم شدن میزان موخوره یا از بین رفتن تدریجی این مشکل نیز می شود. ماساژ درست پوست سر باعث افزایش چرخه گردش خونی در بافت پوستی شده و کمک کننده رشد بهتر و تعذیه بهتر پیازک های مویی خواهد شد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫3/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. با سلام مدت 3ماه هست خگخ هستم اما از 2هفته پیش دچار زردی رنگ چهره و ضعف و سستی و سرگیجه های زیاد شدم و این چند روز هم ریزش موهام خیلیییی زیاد شده بابت ضعف و سرگیجه مجبور به مصرف قرص آهن شدم که بعد 2روز بهتر شدم اما ریزش موی شدیدم ادامه دارد آیا میتواند ناشی از کمبود ویتامین B باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا