تغذیه طوطی های خاکستری آفریقایی و بهترین برنامه غذایی

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی (Psittacus erithacus) پرنده‌ای محبوب در کشورهای خاور میانه و بسیاری از کشورهای دیگر جهان می باشد. دلیل محبوبیت این آن ها این است که می‌توان گفت این نوع پرندگان، بهترین پرنده تقلیدکننده صدا در جهان می باشند که بیش از صدها واژه را به خاطر سپرده و تکرار می کنند. طوطی های خاکستری آفریقایی همانند پرندگان دیگر در جیره تغذیه خود در فصول مختلف سال و همین طور بر حسب متابولیسم بدنشان نیاز به یک تعادل مناسب از ویتامین ها ، کربوهیدرات ها ، پروتئین ، چربی ، مواد معدنی و آب سالم و کافی دارند . در این بخش به تغذیه طوطی های خاکستری آفریقایی و بهترین برنامه غذایی برای آن ها خواهیم پرداخت.

تغذیه طوطی های خاکستری آفریقایی

نظرات دکتر هاروی درباره تغذیه طوطی های خاکستری آفریقایی

بهتر است برای شروع از دانه های خشک و مغذی که بصورت مخلوط هستند استفاده کنید. برخی از صاحبان طوطی از برنامه دکتر هاروی استفاده می کنند ( و راضی می باشند ) که متشکل است از دانه ها و میوه ها موم عسل برای شاه پر و گرده گل ها ی رنگی و عطر دار که بخاطر آمینو اسید باعث درخشندگی پر های طوطی می گردد همین طور سبزیجات که دارای کلسیم می باشد.

دکتر هاروی می گوید : ” من خودم شخصا یک بار کاسکوی خودم را که به بیماری مزمن استخوان درد داشت را با مخلوط ماست و غلات روزی یکبار درمان نمودم . به علاوه پس از مدت یک ماه دارای منقار بسیار درخشانی شد که خودم متعجب شدم. “

نقش تغذیه طوطی های خاکستری آفریقایی در پرکنی

در ضمن طی تحقیقات انجام شده ، مشخص شد که گرده گل ها باعث می گردند که پرنده هرگز به پرکنی دچار نگردد . در تمامی دانشکده هایی که در مورد بهترین برنامه ی غذایی طوطی سانان مطالعه می گردد دادن گرده گل به طور مداوم به طوطی مشهور به غذای سوپر می باشد.

تغذیه طوطی های خاکستری آفریقایی

بیشتر بدانید : آموزش سخنگویی به کاسکو ها و طوطی ها و روش آموزشی

تغذیه طوطی های خاکستری آفریقایی

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در اینجا لازم به ذکر است بگویم بیشتر از 90 درصد کاسکو ها از کمبود کلسیم رنج می برند. کلم بروکلی، برگ درخت شلغم، خود شلغم و انواع کلم ها ، چغندر ، اسفناج، کلم چینی، هویج ، گیاه قاصدک، زرد آلو، انجیر و کاسنی فرنگی سرشار از کلسیم می باشد.

از دیگر غذا هایی که باید به حد وفور جایگزین گردد نخود، لوبیا چیتی، جعفری و دانه های درشت می باشند. این حقیقتی است که بهتر است حبوبات به طور جوانه در دسترس کاسکو قرار گیرند اما این نکته قابل توجه می باشد که همیشه احتیاط را رعایت نمایید و جهت جلوگیری از آنزیم های مخرب سیستم گوارشی همه نوع حبوبات را بپزید!!!

بهتر است همیشه پوست تخم مرغ پخته را در غذای طوطی خورد کنید . بادام ، گردو ، فندوق ، کنجد و جو دو سر بسیار توصیه می گردد . می توانید انواع میوه های خشک شده و سبزیجات را خورد کرده و چند وعده در روز در اختیار پرنده قرار دهید . کاسکو ها معمولا عاشق غذاهای خشک و عطر دار می باشند ( مثل ذرت ). مهم ترین نکته این است که هرچه غذای آن ها رنگی تر باشد بیشتر از نظر بصری مجذوب آن می شوند و از آن استفاده می کنند.

تغذیه طوطی های خاکستری آفریقایی

صدف خوراکی و همین طور تکه های استخوان خرد شده ( البته پخته بدون نمک و روغن) برای طوطی ها خوب است. در میان میوه ها نیز انبه ، موز ، نارگیل ، پوست مرکبات ، آناناس ، کشمکش ، گلابی ، هلو به خصوص هلوی آمریکایی ، کدو ، تخم کدو ، دانه های درشت آفتاب گردان و تمام قسمت بلال حتما باید هر هفته در برنامه غذایی گنجانده شود.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا