نحوه پیشگیری و تازه‌هایی در مورد سرطان خون

خون مایع حیاتی بدن ما می‌باشد چون مواد غذایی به علاوه اکسیژن را به تک تک بافت‌های بدن می‌رساند، در مبارزه با عوامل بیماری زا در خط مقدم جبهه قرار دارد و مایعات اضافی و مواد زائد را از بافت‌های بدن می‌گیرد و به اندام دفعی بدن می‌رساند اما همین خون می‌تواند بیمار شود، حتما اسم سرطان خون به گوشتان خورده است، سرطان خون نوعی بیماری است که مجموعه‌ای از ناهنجاری‌های سرطانی در خون را در بر می‌گیرد. ممکن است در کل بدن منتشر بشود و گاهی هم ممکن است در یکی از سلول‌های گردش خون دیده شود. در این مقاله سعی داریم به معرفی علائم و چگونگی سرطان خون بپردازیم.

سرطان خون

سرطان خون چیست؟

گاهی سرطان فقط مغز استخوان را درگیر می کند کارش ساختن گلبول های سفید است به این بیماری لوسمی می گویند که باعث می شود تعداد گلبول های سفید و بی فایده در خون زیاد نباشد. به نوع دیگری از سرطان خون لنفوم می گویند، که غده های لنفاوی را بیمار می کند. میلوما هم نوع دیگری از سرطان خون است که گلبول های سفید خون را ضعیف و شکننده می کند با آزمایش خون به سادگی می شود سرطان خون را تشخیص داد و درمان آن را شروع کرد.

 دانستن علامت هایی که می تواند نشانه وجود سرطان خون باشد می تواند در شناسایی به موقع این بیماری مفید واقع شود:

  • تب و لرز بی دلیل
  •  ضعف و خستگی دائمی
  • بی اشتهایی و تهوع
  • از دست دادن وزن
  • تعرق شبانه
  • درد استخوان ها و مفاصل
  • سردرد مکرر یا بزرگ شدن غده های لنفاوی در  گردن بازوها و یا کشاله ران

این نشانه ها بسیار مهم هستند و بهتر است پس از دیدن آن ها حتما پزشک را در جریان بگذارید.

تازه‌هایی درباره سرطان خون

سرطان خون

به گزارش آسان طب تاکنون تحقیقات و مطالعات پزشکی دلایل قطعی فشار خون را پیدا نکرده اند ولی تاثیر مصرف مواد غذایی مانند سیر و کلم بروکلی را تایید کرده اند، به خصوص توصیه شده سیر یا کلم بروکلی را بخار پز شده یا به صورت خام مثلا در سالادها مصرف کنیم تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.

یکی از دلایل سرطانی شدن سلول های خون وجود رادیکال های آزاد در بدن است. بین مواد غذایی رایج، زغال اخته بیشترین و غنی ترین منبع آنتی اکسیدان است که باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد می شود، مغز دانه های آجیل هم همین تاثیر را دارد و خوردن آن ها را پزشکان توصیه کرده اند.

پزشکان تغذیه معتقدند که برگ های کلم وقتی در سرکه تخمیر و فرآوری می شوند، ترکیباتی در آن تشکیل می شود که جلوی سرطانی شدن سلول های بدن را می گیرد. بنابراین مصرف ترشی کلم هم پیشنهاد خوبی است برای این که از سرطان خون پیشگیری شود.

پیشگیری بهتر از درمان

سرطان خون

 سرطان خون مثل خیلی از بیماری های دیگر اگر از مراحل ابتدایی تشخیص داده بشود شانس درمانش چند برابر است. درمان های مرسوم سرطان خون، پیوند مغز استخوان، شیمی درمانی و پرتو درمانی است ولی باز مثل هر بیماری دیگری، پیشگیری از آن یا جلوگیری از پیشرفت آن بهترین راه است. مهمترین کار برای پایین آوردن احتمال این بیماری یا کم کردن سرعت گسترش آن، ترک سیگار و تنباکو است و خیلی مهم است که ما خود را در معرض تشعشعات رادیو اکتیو و بخار قرار ندهیم.

بهتر است که تعداد وعده های غذایی خود را در روز بیشتر کنیم و در عوض حجم غذایی که در هر وعده می خوریم را کم کنیم، کسانی که در دوره درمان سرطان خون هستند، اشتهای خیلی کمی برای غذا دارند پس بهتر است که غذا را در جمع خانواده میل کنند و مزه غذا هم دلچسب و گوارا باشد.

هر نوع سرطان خون، رژیم غذایی خود را دارد و حتما باید با متخصص تغذیه مشورت شود. اما پرهیز از استرس و فشار های عصبی همیشه موثر است، تمرینات آرامش بخش ورزشی هم می تواند تاثیر زیادی داشته باشد، تمریناتی مثل یوگا، پیاده روی، یا مدیتیشن. اما برای کسانی که به این بیماری مبتلا شدند و دوره درمان را می گذرانند، مهمترین کار این است که روحیه خود را حفظ کنند و هیچ وقت از درمان ناامید نشوند.

نور آفتاب را  هیچ وقت را فراموش نکنید، کافیه حداقل 10 دقیقه در روز زیر نور آفتاب باشید تا در مقابل سرطان خون مقاومت بدنمان را بالا ببریم.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا