باورهای غلط رایج درباره تومور مغزی

معمولا به وجود آمدن تومورها را نمی‌شود پیش بینی کرد ولی به تجربه ثابت شده دور بودن از عواملی که می‌تواند باعث تومور شود در پیشگیری از آن‌ها موثر است. موثرترین راه برای دور بودن از تومور در امان بودن از تابش اشعه ایکس است. پرتو درمانی تومورها در نقاط دیگر بدن شرایط را برای تشکیل تومور در مغز فراهم می‌کند. محل کار یا زندگی ما باید از محل کارخانجاتی که از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند دور باشد. همچنین باید از قرار گرفتن در معرض تنفس بخار فلزاتی مثل سرب یا تنگستن، مواد رنگی و لعاب‌های شیمیایی، کاغذ‌ها و پلاستیک، مواد و لوازم آرایشی، چاپ پارچه و بخار گازوئیل پرهیز شود. در ضمن اگر سابقه تومور مغزی یا سندرم‌های خاص در اقوام نزدیکمان داریم بهتر است که این موضوع را با پزشک در میان بگذاریم. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تومور مغزی بیشتر آشنا کنیم.

تومور مغزی

تومور مغزی چرا و چگونه بوجود می‌آید؟

به گزارش آسان طب مصرف زیاد مواد کالری دار باید محدود شود، به طور کلی کم خوری روش خوبی برای کاهش احتمال ابتلا به تومور مغزی است. ورزش های حرفه ای و فعالیت های سبک و دائمی راه های دیگری است که مصونیت ما را از انواع تومورها به خصوص تومورهای مغزی تضمین می کند. به خصوص ورزش هایی که قلب را فعال می کند مانند قایقرانی، شنا و دوچرخه سواری هم مقاومت بدن ما را در مقابل ابتلا به تومورهای مغزی بالا می برد.

درمان تومور مغزی در مراحل اولیه کاملا ممکن و میسر است ولی باید متوجه این نکته هم بود که در صورتی تومور مغزی زود تشخیص داده می شود و درمانش شروع می شود که به طور منظم به پزشک مراجعه کنیم. به ویژه اگر سابقه تومور به خصوص  تومورهای مغزی را در نزدیکانمان داشته باشیم.

برخی باورهای غلطی که درباره تومورهای مغزی وجود دارد:

♦ اغلب کسی که وجود تومور در مغز او تشخیص داده شده از ادامه زندگی ناامید می شود و تصور می کند که درمان نخواهد شد این تصور غلطی است، امروزه در ایران و سایر کشورها افراد زیادی زندگی می کنند که سابقه تومور مغزی آنها تشخیص داده شده و درمان شده است.

♦ یک باور نادرست و خطرناک وجود دارد که تومورهای خوش خیم را می توان تحمل کرد و نیازی به عجله در درمان آن ها نیست، تومورهای خوش خیم نیز به دلیل فشاری که در فضای محدود جمجمه به مغز وارد می کند می تواند کشنده باشد.

تومور مغزی

♦ این اشتباه در برخی وجود دارد که با تشخیص تومور سرطانی در مغز تصور می کنیم که در صورت درمان، دیگر تا پایان عمر دچار عقب افتادگی ذهنی می شویم. اما با تشخیص درمان به موقع این بیماری تا صد درصد درمان شدنی است.

♦ باور غلط دیگر این است که هنوز مشخص نیست که مواد مخدر می تواند باعث تشخیص یا رشد سلول های مغزی شود یا آن را کوچک کند، مصرف مواد همه مضراتی را که می دانیم دارند اما تاثیری بر تومور مغزی ندارند.

♦ تومور مغزی واگیردار نیست اما بعضی درمان آن را مثلا به بعد از مسافرتی که پیش رو دارند موکول می کنند، در حالی که مهمترین عامل برای درمان تومور سرعت عمل است. این افراد سهل انگار ممکن است هرگز از مسافرت باز نگردند.

مغز ما مرکز کنترل تمام فعالیت های حیاتی ما و بعد از قلب، حیاتی ترین عضو بدن بدن ماست، اما مانند همه اعضای مختلف بدن دچار بیماری های مختلفی می شود، گاهی توده ای از سلول های غیر طبیعی در مغز تشکیل می شود و رشد می کند. به این توده ها که می تواند در تمام بدن به وجود بیاید تومور می گویند.

تومور مغزی ممکن است تومور های اولیه باشند، به این معنی که از ابتدا در مغز به وجود بیایند، اما زمان هایی هم هست که تشکیل تومورها نتیجه نفوذ سرطان از یک عضو دیگر مثل ریه یا کبد به مغز است. این تومورها را که همگی بدخیم و سرطانی هستند تومورهای ثانویه می گویند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا