آشنایی با دوران یائسگی و پیشگیری از خطرات آن

اگرچه مادر یا مادر بزرگ شما ممکن است از کلمه تغییر برای دوران یائسگی استفاده کند، این تنها یک رویداد نیست. در عوض یک گذار است که می تواند در ۳۰ سالگی و یا ۴۰ سالگی شروع شود و یا حتی عقب بیفتد در ۵۰ یا۶۰ سالگی. شما ممکن است شروع به تجربه علائم و نشانه های یائسگی کنید خیلی زودتر از اینکه قاعدگی شما کاملأ متوقف شود. زمانی که شما برای ۱۲ ماه متوالی قاعدگی نداشته باشید، شما دچار یائسگی شده اید.

دوران یائسگی

چگونگی دوران یائسگی در زنان

یائسگی یک پروسه بیولوژیک طبیعی است نه یک بیماری پزشکی. اگرچه این همراه با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی در زندگی شما است. یائسگی پایان جوانی و تمایلات جنسی شما نیست. چند نسل پیش، تعداد کمی از زنها بالاتر از یائسگی زندگی می کردند. امروزه شما ممکن است بیش از نیمی از عمرتان را بعد از یائسگی بگذرانید.

هورمون درمانی به صورت وسیعی در دهه های اخیر برای از بین بردن علائم و نشانه های یائسگی استفاده می شود. اندیشه پزشکان پیشگیری از بیماریهای همراه با افزایش سن است. اگرچه گواه های طولانی مدت جدید نشان داده است که هورمون درمانی همراه با خطر وضعیت های سلامتی وخیم مانند بیماری قلبی، سرطان سینه و سکته است.
استروژن درمانی هنوز یک انتخاب سالم، کوتاه مدت برای بعضی از زنان است. اما راه های درمانی بیشماری وجود دارد که کمک به شما در برخورد با علائم یائسگی می کند و شما را در خلال این مهمترین فاز زندگی تان سالم نگه می دارد.

علائم و نشانه‌های دوران یائسگی

هر زنی دوران یائسگی را متفاوت تر از دیگری تجربه می کند. حتی سنی که یائسگی در آن شروع می شود ممکن است خاص خودتان باشد. بعضی از خانمها در ۳۰ یا ۴۰ سالگی و بعضی ها حتی تا ۶۰ سالگی به آن نمی رسند. اما دوران یائسگی اغلب اوقات بین سنین ۴۵ تا۵۵ اتفاق می افتد.
عائم و نشانه های شما ممکن است خیلی منحصر به فرد باشد. شما ممکن است مانند یک نسیم با علائم و نشانه های کم وارد دوران یائسگی شوید. یا ممکن است تعدادی از تغییرات روحی و فیزیکی را تجربه کنید.

دیگر علایم یائسگی

– قاعدگی نامنظم. عادت ماهیانه ممکن است به صورت ناگهانی متوقف شود، یا به تدریج سبک تر و یا شدید تر و بعد متوقف شود. غیر قابل پیش بینی بودن عادتهای شما ممکن است اولین نشانه رسیدن یائسگی در شما باشد.
– کاهش باروری. وقتی تخم گذاری شروع به تغییرات کم و زیاد کند احتمال حامله شدن کم می شود. تا زمانی که عادت ماهیانه برای یکسال نداشته باشید، حاملگی هنوز ممکن است.
– تغییرات دستگاه تناسلی زنان و مجاری ادراری. با پایین آمدن میزان استروژن، بافت پوششی واژن و پیش آب راه شما خشک تر شده، نازک و شکننده می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. با کم شدن نرمی و لزجی شما ممکن است احساس سوزش و خارش کنید، همراه با افزایش خطر عفونت مجاری ادراری و واژن. این تغییرات ممکن است تماس جنسی را ناخوش آیند و دردناک کند. شما ممکن است مکررا احساس ادرار و یا نیاز فوری به ادرار داشته باشید و یا شما ممکن است بی اختیاری ادراری را تجربه کنید

– احساس گرما و سرخ شدن ناگهانی Hot flashes. با پایین افتادن میزان استروژن شما، رگهای خونی ممکن است به سرعت گشاد شده و موجب افزایش دمای پوست شود. این می تواند منجر به احساس گرما شود که به طرف بالا حرکت میکند از سینه ها به شانه ها، گردن و سر شما. شما ممکن است عرق کنید و به مجرد اینکه عرق از روی پوست شما بخار شد احساس لرز، ضعف و کمی بیحالی. صورت شما ممکن است برافروخته باشد و لکه های قرمزبر سینه، گردن و بازوها ممکن است پدیدار شود.
بیشتر این گرمی و سرخ شدن ناگهانی ممکن است از ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد، اگرچه آنها می توانند بیشتر طول بکشند، تکرار به خوبی زمان این گرمی و سرخ شدن ها از فردی به فرد دیگر فرق میکند. شما ممکن است هرچند ساعت یکبار یا فقط گاهی دچار شوید. آنها می توانند در هر زمانی از روز یا شب اتفاق افتند. آنها ممکن است قسمتی از زندگی شما برای یک سال یا بیشتر باشند، یا شما ممکن است هرگز آنها را نداشته باشید.
– اختلالات خواب و عرق شبانه. عرق شبانه معمولا یکی از پیامدهای گر گرفتگی است. شما ممکن است از خواب بپرید در حالی که بدن شما خیس عرق شبانه به خاطر گر گرفتگی است و به دنبال آن لرز داشته باشید. شما ممکن است اشکال در دوباره به خواب رفتن داشته باشید یا بدست آوردن یک خواب کاملا با استراحت و عمیق داشته باشید. کمبود خواب بر خلق و خوی شما و سلامتی شما تاثیر می گذارد.
– تغییرات در ظاهر. خیلی از زنها نسبتأ چاق می شوند در حدود ۵ پوند به طور متوسط در خلال دوران گذار به یائسگی. چربی که سابقا در لگنها و رانها متمرکز شده خود را به بالی کمر و شکم شما می کشاند. شما ممکن است احساس کنید که پری سینه هایتان از بین رفته، موهایتان کم پشت و پوست چروک دار شده. اگر که شما قبلأ آکنه بلوغ را تجربه کرده اید، این ممکن است بدتر شود.اگر چه میزان استروژن می افتد،بدن شما ادامه می دهد به تولید مقدار کمی از هورمون مردانه تستوسترون، در نتیجه شما ممکن است موهای زبر و خشن بر چانه، لب بالایی، سینه و شکم بیرون آورید.

– تغییرات احساسی و تشخیصی. شما ممکن است احساس بیقراری، خستگی، کاهش حافظه و محدود شدن تمرکز در نتیجه رسیدن به یائسگی داشته باشید. این علائم گاهی از اوقات همراه با تغییرات سطح هورمونی است ولی عوامل دیگری به نظر می آید در ارتباط با این تغییرات باشد، شامل محرومیت از خواب و اتفاقات پر مخاطره زندگی مانند بیماریها و مرگ والدین، ترک منزل توسط بچه های بزرگ شده و یا بازگشت آنها به خانه و بازنشستگی.

علت یائسگی چیست؟

دوران یائسگی

یائسگی به طور طبیعی شروع می شود وقتی که تخمدانهای شما شروع می کنند به کاهش ساختن استروژن و پروژسترون. در خلال سالهای تولید مثل شما این هورمونها، عادت ماهانه و تخمک گذاری شما را تنظیم می کردند. در اواخر ۳۰ سالگی مقدار پروژسترون تولیدی بدن کاهش می یابد و تخمکهای باقی مانده تخمدانهای شما آنقدر کم هستند که نمی توانند لقاح یابند. در نهایت عادت ماهیانه متوقف شده و شما نمی توانید حامله شوید. چون این پروسه در خلال سالها اتفاق می افتد، یائسگی معمولا به این ۲ مرحله تقسیم می شود:

♦ قبل از یائسگی. این زمانی است که شما شروع به تجربه علائم و نشانه های دوران یائسگی می کنید. اگرچه شما هنوز قادر به تخمک گذاری هستید.میزان هورمونهای شما به صورت نا جوری افزایش و کاهش می یابد و شما ممکن است دچار گر گرفتگی و تغییرات در عادت ماهیانه شوید. به عنوان مثال مقدار جریان ماهیانه ممکن است نامنظم، شدیدتر و یا سبک تر از معمول باشد. این یک پروسه طبیعی است که منجر به یائسگی و ممکن است به مدت ۴ تا ۵ سال و یا طولانی تر طول بکشد.

♦ بعد از یائسگی. زمانی که ۱۲ ماه گذشت و شما هیچ عادت ماهیانه نداشتید، شما به دوران یائسگی رسیده اید. تخمدانهای شما تولید میزان کمتری استروژن و پروژسترون می کند و آنها تخمک آزاد نمی کنند، سالهایی که بعد از آن می آید موسوم به بعد از یائسگی است.

عوامل خطر در دوران یائسگی

یائسگی معمولا یک پروسه طبیعی است ولی مطمئنا اغلب درمانهای جراحی و پزشکی می توانند زودتر از موعد انتظار باعث یائسگی شوند. اینها عبارتند از:

برداشتن رحم. عمل جراحی هیسترکتومی که طی آن رحم برداشته می شود ولی تخمدانها به جای می مانند، معمولا باعث یائسگی نمی شود. اگرچه شما عادت ماهیانه ندارید ولی تخمدانهای شما هنوز تخمک آزاد می کنند ولی عملی که هم تخمدانهای شما و هم رحم را برمی دارند باعث یائسگی می شود. هیچ دوره قبل از یائسگی وجود ندارد و در عوض قاعدگی شما بلافاصله متوقف می شود و شما گر گرفتگی و دیگر علائم و نشانه های یائسگی را دارید.

شیمی درمانی و اشعه درمانی. این درمان های سرطان می تواند موجب یائسگی شود و موجب علائمی مثل گر گرفتگی در طول درمان و یا در خلال ۳ تا ۶ ماه شود.

نارسایی زودرس تخمدانها. حدود ۱% از زنان قبل از سن ۴۰ سالگی یائسگی را تجربه می کنند، یائسگی زودرس ممکن است به علت عوامل ژنتیکی و یا بیماریهای اتوایمیون باشد. ولی اغلب هیچ علتی برای آن پیدا نمی شود.
زمانی که احتیاج به مداخله پزشکی است.

مهم است که قبل و بعد از یائسگی برای پیش گیری و مراقبتهای سلامتی به خوبی مراقبتهای پزشکی که در رابطه با سن است به عمل آید. اگرچه بعضی از مسائل در ارتباط با افزایش سن اجتناب ناپذیر است، دیگر مسائل را می توان با تغییر شیوه زندگی و درمان های پزشکی جلوگیری نمود.
اگر شما یک پریود را از دست داده اید و مطمئن نیستید که یائسه باشید با پزشک خود مشورت کنید که مشخص نماید شما حامله هستید یا نه. او ممکن است از شما یک تاریخچه پزشکی گرفته و معاینه لگنی انجام دهد و اگر لازم باشد یک آزمایش حاملگی سفارش دهد. اگر شما بعد از یائسگی دچار خونریزی از واژن هستید حتما با پزشک خود مشورت نمائید.

غربالگری و تشخیص یائسگی

علائم و نشانه های یائسگی آنقدر هستند که زنانی که در حال گذار به این دوره هستند به ما می گویند. اگر شما دلواپس پریودهای نامنظم و گر گرفتگی هستید با پزشک خود در این باره صحبت کنید. در بعضی از موارد ارزیابی های بیشتری توصیه می شود.
در شرایط احتمالی پزشک شما ممکن است میزان هورمون تحریک کننده تخمدان (FSH) و میزان استروژن (estradiol) را به وسیله آزمایش خون ارزیابی کند. وقتی که یائسگی اتفاق افتاد میزان FSH بالا و Estradiol کاهش می یابد. پزشک شما ممکن توصیه تست تیروئید را برای شما توصیه کند، چون کم کاری تیروئید می تواند علائم مشابه با یائسگی ایجاد کند. عوارض چندین عارضه مزمن پزشکی بعد از یائسگی رخ می دهند.با آگاهی از وضعیت های بالا شما می توانید قدمهایی را برای کاهش خطر خود بردارید.

– بیماریهای قلبی عروقی. در همان زمان که میزان استروژن شما پایین می آید، خطر بیماریهای قلبی و عروقی افزایش می یابد. بیماریهای قلبی یک از علل منجر به مرگ در زنان و مردان است تا زمانی که شما به قدر کافی خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش دهید. این قدمهای کاهش خطر شامل متوقف کردن سیگار کشیدن، کاهش فشار خون بالا، داشتن ورزشهای منظم هوازی و خوردن غذایی که چربی های اشباء شده آن کم باشد و دارای غلات کامل و سبزیجات و میوه جات فراوان باشد.

– پوکی استخوان. در خلال چند سال اول بعد از یائسگی، شما ممکن است با سرعت تراکم استخوانی خود را از دست بدهید، شانس پوکی استخوان خود را بالا ببرید. پوکی استخوان موجب میشود که استخوانهای شما ترد و شکننده و ضعیف شوند، و منجر به افزایش خطر شکستگی شود.زنانی که بعد از یائسگی هستند.

مخصوصأ مساعد به شکستگی های لگن، مچ و مهره های کمر هستند. به همین دلیل است که در این زمان به خصوص لازم است که در این زمان کلسیم به میزان کافی گرفته شود، ۱۵۰۰ میلی گرم روزانه و ویتامین د ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین المللی روزانه. همچنین مهم است که روزانه و به طور مرتب ورزش شود.بدنسازی و فعالیتهای ورزشی تحمل وزن مانند راه رفتن و آهسته دویدن به خصوص برای نگهداری قدرت استخوانی شما مساعد است.

– بی اختیاری ادرار. به همان میزانی که بافتهای واژن و مجاری ادراری شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست میدهد، شما ممکن است یک نیاز مکرر، قوی و ناگهانی به ادرار کردن پیدا کنید(Urge incontinence) یا بی اختیاری همراه با سرفه، خنده، و بلند کردن اشیاء(Stress incontinence)
– اضافه وزن. بسیاری از زنان در دوران گذار به یائسگی دچار اضافه وزن می شوند.شما ممکن است احتیاج به خوردن کمتر غذا داشته باشید،به اندازه ۲۰۰ تا ۴۰۰ کالری کمتر روزانه مصرف کنید و ورزش را بیشتر کنید تا وزن را به صورت ایده آل نگه دارید.

درمان یائسگی به تنهایی احتیاج به هیچ درمان پزشکی ندارد. در عوض درمان ها متمرکز می شوند بر درمان علائم و نشانه ها و پیشگیری یا کم کردن وضعیت های مزمن که ممکن است با افزایش سن اتفاق افتد. درمان ها شامل:

– هورمون درمانی. نتایج چند مطالعه طولانی مدت اخیر بیانگر فواید بیشتر هورمون درمانی نسبت به خطرات آن است. در یک مطالعه بزرگ توسطWHI)) که به وسیله انسیتو ملی سلامت پشتیبانی می شود، دچار یک ایست شد زمانی که تحقیقات دریافت که زنانی که به طور حتم ترکیبات استروژن و پروژسترون ترکیبی گرفته اند.

در خطر بیشتر از حملات قلبی، سکته و سرطان سینه قرار گرفته اند. نتایج بعدی از مطالعات WHI نشان داد که استروژن به تنهایی شانس سکته را بالا می برد ولی خطر سرطان سینه و بیماری قلبی را بالا نمی برد. اگرچه این نتایج منظر زنانی را که از استروژن استفاده می کردند را تغییر داد، ولی مهم است که خطرات را لحاظ کنیم.

در مطالعه WHI کمتر از ۱۰ مورد از حملات قلبی، سکته و سرطان سینه در هر سال از میان ۱۰۰۰۰ زنی که هورمون درمانی ترکیبی دریافت می کردند در مقایسه با ۱۰۰۰۰ زنی که داروی دروغین مصرف می کردند. استروژن درمانی به عنوان موثرترین انتخاب در درمان علائم ناشی از یائسگی مانند گر گرفتگی و ناراحتی واژن باقی مانده است. بسته به تاریخچه پزشکی شخصی و خانوادگی شما پزشک شما ممکن است توصیه به استفاده از مقداری کمی استروژن در حدی که علائم شما را از بین ببرد کند.

– مقدار کم داروهای ضد افسردگی و نلافاکسین (VenlafaxineEffexor) یک داروی ضد افسردگی (دوران یائسگی) از گروه داروهای SSRIs، ممکن است یائسگی را به میزان ۶۰% کاهش دهند. داروهای دیگر گروه SSRI که می توانند موثر باشند شامل فلوکستین (Fluoxetine(Prozac, Sarafem)، پاروکسیتینParoxetine , citalpram و sertraline است، این داروها ممکن است موجب عوارض جانبی مثل استفراغ، گیجی و عدم توانایی جنسی شوند.

– گاباپنتین Gabapentin(Neurontin). این دارو که در درمان تشنج به کار می رود و (دوران یائسگی) به صورت شایعی در برخورد با دردهای مزمن عصبی به کار می رود ، نشان داده شده است که به طور زیادی در کاهش گر گرفتگی موثر است. عوارض جانبی آن شامل گیجی، تهوع و ورم است.
– کلونیدینClonidine. به گزارش آسان طب کلونیدین به صورت قرص ویا چسب در درمان فشار خون به کار می رود، ممکن است به صورت قابل توجهی گرگرفتگی را کاهش دهد، ولی عوارضی مانند گیجی ، خواب آلودگی و خشکی دهان با آن زیاد است.

– Bisphosphonates. پزشکان ممکن است این داروهای غیر هورمونی را توصیه کنند که شامل Alendronate و Risedronate است که در درمان و پیشگیری از پوکی استخوان موثر است.این داروها به طور موثری از پوکی استخوان جلوگیری و خطر شکسنگی را کاهش می دهند و جایگزین استروژن به عنوان درمان اساسی برای پوکی استخوان در زنان است. عوارض جانبی شامل تهوع، دردهای شکمی و تحریک مری است.

– تلفیق کننده های گیرنده انتخابی استروژن. (Selective estrogen receptor modulators SERMs) گروهی از داروها که شامل raloxifene هستند. رالوکسیفن شبیه اثرات استروژنی بر پوکی استخوان در زنان بعد از دوران یائسگی دارد، بدون بعضی از این خطراتی که همراه با استروژن است مانند افزایش خطر سرطان رحم و احتمالأ سینه. گر گرفتگی یکی از عوارض شایع رالوکسیفن است، و شما نباید از این دارو استفاده کنید در صورتی که تاریخچه لخته خونی دارید.

– استروژن واژنی. برای کاهش خشکی واژن، استروژن را می توان توصیه کرد به صورت قرص های داخل واژن، کرم و یا حلقه. این درمان مقدار کمی استروژن را به بافت واژن به صورت موضعی آزاد می کند، وکمک به از بین رفتن خشکی واژن، ناراحتی با تماس جنسی، و بعضی از علائم ادراری می کند. قبل از تصمیم گیری برای هر شکل درمانی با پزشک خود در مورد انتخاب خود و خطرات و فواید مرتبط با هر کدام صحبت کنید.

مراقبت‌های فردی در دوران یائسگی

دوران یائسگی

خوشبختانه خیلی از علائم و نشانه های همراه با یائسگی موقتی هستند. این قدمها را بردارید تا کمک به کاهش و یا جلوگیری از این تاثیرات کند:
– آرام کردن گر گرفتگی. اگر شما دچار گر گرفتگی هستید، ورزش منظم کنید، سعی کنید چیزهایی را که گر گرفتگی شما را تشدید می کند پیدا کنید. برای خیلی از زنان کشیدن ماشه به منزله استفاده از مشروبات آتشین، غذاهای ادویه دار، الکل، آب و هوای گرم و حتی اتاق گرم.

– کاهش ناراحتی های واژن. برای خشکی واژن و ناراحتی آن در زمان تماس جنسی، از نرم کننده های حلال در آب واژن مانند K_Y gelly، مرطوب کننده ها مانند (Replens,Vagisil) یا استروژن واژنی استفاده کنید. فعال ماندن جنسی نیز کمک کننده است.

– بهینه سازی خواب. در صورتی که مشکل خواب دارید از نوشابه های قهوه دار و ورزش دقیقا قبل از خواب خودداری کنید، از تکنیکها و تمرینات تمدید اعصاب مانند تنفس عمیق، تصورات هدایت شده، شل کردن ماهیچه ای پیش رونده، می توانند مفید باشند. شما میتوانید از تعدادی از کتابها و نوارهل در تمرینات مختلف شل کردن ماهیچه ای استفاده کنید.

– توانایی بخشیدن به کف لگن. ورزش ماهیچه های کف لگن موسوم به تمرینات Kegel، میتواند بعض از انواع بی اختیاری های ادراری را بهبود بخشد.

– غذا خوردن خوب. یک غذای تنظیم شده که شامل یک تنوع از میوه جات، سبزیجات،غلات کامل و محدود کردن چربی های اشباع، روغن ها و قندها. رسیدن ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین د به صورت روزانه. از پزشک خود در صورت لزوم در مورد فرآورده هایی که این میزان را در اختیار شما قرار می دهد بپرسید.

– نکشیدن سیگار. سیگار کشیدن خطر بیماری های قلبی، سکته، سرطان و تعدادی از مشکلات سلامتی را افزایش می دهد. همچنین موجب افزایش گر گرفتگی و یائسگی زودرس می شود. هنوز دیر نیست که بتوان از فواید ترک سیگار استفاده برد.

– ورزش منظم. داشتن حداقل ۳۰ دقیقه ورزش ملایم در اغلب روزها شما را از بیماری های قلبی، دیابت، پوکی استخوان و دیگر بیماریهای در رابطه با مسن شدن محافظت می کند. ورزشهای شدیدتر در زمانهای طولانی تر فواید بیشتری را دارا است و عملا در کاهش وزن مهم است. ورزش همچنین موجب کاهش استرس شده . سعی کنید ترکیبی از فعالیتهای هوازی تحمل وزن مانند راه رفتن و آهسته دویدن و رقص – و تمرینات ورزشی سنگین داشته باشید. در جا فعال بودن روزانه مانند بالا رفتن از پله ها به جای استفاده از اسانسور و پارک کردن اتومبیل دورتر از محل و قدم زدن کمک کننده است.

– چک شدن منظم و برنامه ریزی شده. با پزشک خود در مورد اینکه چه وقت ماموگرام (عکس برداری از سینه ها) آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش چربی خون (کلسترول و تری گلیسرید) و دیگر تستهای غربالگری صحبت کنید.

طب تکمیلی و جایگزین برای دوران یائسگی

راه های زیادی وجود دارند که کمک زیادی به برخورد با علائم یائسگی (دوران یائسگی) می کنند. در زیر چند روش درمانی تکمیلی و جایگزین که بوده اند و یا در حال مطالعه هستند آورده شده است:

– استروژن های گیاهیPhytoestrogens. این استروژن ها به طور طبیعی در غذاها وجود دارد. دو نوع عمده استروژن طبیعی وجود داردIsoflavones و Lignans ایزوفلاون ها در سویا، نخود و دیگر بنشن ها وجود دارد. لیگنان در بذر کتان و غلات کامل و بعضی از میوه جات و سبزیجات وجود دارد. تحقیقات اولیه بر فیتو استروژن زمانی مورد توجه قرار گرفت که متوجه شدند که زنان چینی و ژاپونی که غذاهای سرشار از ایزوفلاون مصرف می کنند کمتر دچار علائم و نشانه های یائسگی می شوند و شیوع بیماری های قلبی و پوکی استخوان در آنها کمتر از زنان غرب است.

اگرچه استروژن ضعیف در این غذاها میتواند علائم و نشانه های دوران یائسگی باقی مانده را کاهش دهد که قابل رویت باشد. هرچند که بعضی از زنان دریافته اند که اضافه کردن ایزوفلاون ها یا دیگر فیتواستروژنها به غذاهای روزانه شان کمک به گر گرفتگی می کند. مطالعات دریافتند که آنها غیر مفید هستند، بعلاوه بعضی از مطالعات تاکید بر این دارند که فیتواستروژنها ممکن است رشد سرطان سینه را افزایش دهند.

دیگر مطالعات بیانگر این هستند که فیتو استروژنها ممکن است از تشکیل سرطان سینه جلوگیری کنند. در جمع هیچ اطلاعات الزامی وجود ندارد که شما را ملزم به عدم استفاده بکند از ترکیبات سویا در صورتی که سرطان سینه داشته باشید ولی تحقیقات در این زمینه در حال پیشرفت است.اگر شما سرطان سینه دارید با پزشک خود قبل از اینکه از قرصهای ایزوفلاوین استفاده کنید صحبت کنید.

– ویتامین ای Vitamin E. این ویتامین گاه گاهی موجب از بین رفتن گرگرفتگی های ملایم در  دوران یائسگی بعضی از زنان می شود، هرچند که مطالعات علمی فوائد آن را در از بین بردن گر گرفتگی ثابت نکرده است و گرفتن بیشتر از ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین در روز میتواند مضر باشد.

– داروی گیاهیBlack cohosh. این داروی گیاهی به طور وسیعی در اروپا برای درمان گر گرفتگی استفاده می شود و به صورت روز افزونی در ابالات متحده مردمی شده است، (دوران یائسگی) و چند مطالعه علمی سودمند بودن و سلامت آن را تایید کرده است. استفاده کوتاه مدت برای درمان علائم دوران یائسگی به خاطر داشتن خطر کم عوارض جانبی در صورتی که بیشتر از ۶ ماه استفاده شود، توصیه می شود. (انجمن یائسگی شمال امریکا) ولی اثرات دقیق استفاده طولانی مدت هنوز روشن نیست. مطالعاتی دیگر نشان داده است که این داروی گیاهی در مقایسه با دارونما نتوانسته بهتر گر گرفتگی را بهبود بخشند.

شما حتی ممکن است شنیده باشید و یا حتی سعی در استفاده از دوران یائسگی دیگر فرآورده های تکمیلی غذایی مانند Dong quai، شیرین بیان چست بری روغن علف خر و سیب زمینی هندی وحشی (به عنوان کرمهای پروژسترون طبیعی). اگر چه بعضی ها ممکن است براین داروها قسم بخورند ولی دلایل علمی مبنی بر سلامت و موثر بودن آنها زیاد در دسترس نیست.

نکاتی که باید در دوران یائسگی رعایت کنید

اول از همه بگوییم این دوران غصه ندارد. یک سیر تکاملی است که هم سن و سال های شما دچار ان هستند. همین طور که وقتی برای اولین بار پریود شدید و ناراحت بودید اما بعد عادی شد ، دوران یائسگی هم به همین شکل است.

  • در دوران یائسگی به خودتان برسید. موهایتان را رنگ کنید لباس شیک بپوشید عطر بزنید به تفریح بروید.
  • در دوران یائسگی ورزش کنید و به گردش بروید.
  • در دوران یائسگی تغذیه خوبی داشته باشید. لبنیات، حبوبات و میوه و سبزی را در این ایام هرگز فراموش نکنید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا