پرورش جوجه غاز ها از هنگام خروج از تخم تا ۳ هفتگی

دوره ی Brooding در اصطلاح به زمان پرورش جوجه غاز ها از هنگام خروج از تخم تا 3 هفته اول زندگی اطلاق می گردد. در پرورش غازها، این دوره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. جوجه غاز ها را بعد از خروج از تخم به محیط پرورش انتقال می دهند.

پرورش جوجه غاز ها

شوک دمایی و پرورش جوجه غاز

برای جلوگیری از شوک دمایی، باید 24 ساعت قبل از ورود جوجه غازها منابع گرمایی را روشن نموده و آنجا را گرم نگه داشت. موفقیت بالا در پرورش غاز ها مستلزم نگهداری و پرورش صحیح در 3 هفته ی اول زندگی آن ها می باشد. جهت داشتن مدیریت بهتر باید مرتباً جوجه غازها را زیر نظر بگیرید، این عمل موجب افزایش سلامتی آن ها می گردد.

دمای محیط پرورش جوجه غاز ها

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ توجه به این موضوع مهم است که محیط جوجه غاز ها باید خشک، تمیز و عاری از موجودات و حشرات موذی باشد. هنگامی که در 3 هفته ی اولی دمای محیط اطراف محلی نگهداری از غاز ها سرد باشد، به مادر مصنوعی نیاز خواهد بود تا دمای مورد نیاز جوجه ها تامین شود. منابع سوختی مورد نیاز ممکن است برق، روغن، زغال سنگ، گاز طبیعی، پروپان یا سایر سوخت ها باشد.

در مناطقی که مدام در جریان برق وقفه ایجاد می گردد، از منابع دیگری از انرژی باید استفاده نمود. هنگام ورود جوجه غاز ها، درجه حرارت مستقیم برروی پرنده ها 35 الی 36 درجه سانتی گراد می باشد. دما در هفته ی دوم به 32 الی 33 درجه ی سانتی گراد و در هفته ی سوم به 23 الی 25 درجه ی سانتی گراد می رسد. پس از هفته ی سوم معمولاً دیگر نیازی به استفاده از منابع گرمایی نمی باشد و دمای محیط می تواند تا زیر 20 درجه ی سانتی گراد کاهش یابد.

بهترین راه برای تشخیص این که دمای سالن پرورش مناسب است، واکنش جوجه ها نسبت به گرما و سرما می باشد. در صورتی که جوجه غازها احساس گرما کنند، از اطراف منابع گرمایی دور می گردند و در صورت احساس سرما، به منابع گرمایی نزدیک شده و بر روی هم انباشته می گردند. در این حالت ممکن است جوجه غازها دچار خفگی گردند. در میان پرندگانی که برای تولید گوشت استفاده می شوند، غاز ها بالاترین سرعت رشد را دارند. رشد غازها سریع است و باید فضای کافی در طول هفته ی اول برای آن ها در نظر بگیرید.

پرورش جوجه غاز ها

حداکثر تراکم جوجه غاز ها در هر متر مربع در هفته ی اول 14 تا 20 قطعه، در هفته ی دوم 7 تا 14 قطعه و در هفته ی سوم 4 تا 5 قطعه می باشد.

وضعیت پرورش جوجه غاز ها از 2 هفتگی

هنگامی که جوجه ها به سن دو هفتگی می رسند، در صورتی که هوا رو به گرمی رفته و بارندگی نباشد، غاز ها را برای چریدن به بیرون از لانه می فرستند. این کار می تواند کمی از نیازمندی های غاز را جبران کند. نکته ی قابل توجه این است که جوجه غازها را تا سن 5 هفتگی و تا هنگامی که بدن آن ها کاملاً از پر پوشیده نشده و نیز زمانی که هوا سرد و بارانی باشد، نباید زیاد از لانه خارج نمود.

تقریباً از هر چیزی به عنوان بستر می توان در لانه ی جوجه غاز ها استفاده نمود ( از قبیل کاه، تراشهٔ چوب، پوسته برنج و غیره ). بستر جوجه غاز ها باید خشک و جاذب رطوبت باشد و به راحتی به یکدیگر نچسبد (به علت خیس و نمناک بودن فضولات و یا خیس شدن بستر با ریختن آب از آب خوری ها). هم چنین جهت جلوگیری از نمناک شدن بستر می توانید از پلاستیک و یا نوار چوبی در مکان هایی که آب خوری قرار دارد، استفاده نمایید. 

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا