هماهنگی لباس و اصولی که نباید از آن تخطی کرد

موضوعی با عنوان چگونگی هماهنگی لباس برای همه مردم امری مهم بوده و هر شخصی به فراخور نگرش خود نسبت به این موضوع، مشغولیت‎‌هایی فکری خواهد داشت. اما در بسیاری از موارد به دلیل عدم اطلاع از چگونگی انجام این کار، با اشتباهاتی رایج در هماهنگی لباس روبرو هستیم که با ظاهر ما همخوانی نداشته و منجر به شیک پوشی نخواهد شد حتی اگر از انواع لباس‌های مارک دار استفاده نمائیم. مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند با اصول ابتدایی ست کردن لباس آشنا شده و با اندکی تمرین بتوانید بهترین روش را برای خود انتخاب نمائید.

هماهنگی لباس

اصول ابتدایی برای ست کردن و هماهنگی لباس

همانطور که گفتیم رعایت یکسری اصول می تواند به ما کمک کند که در هنگام ست کردن و هماهنگی لباس با مشکل مواجه نشویم. این اصول از اصلی ترین و مهمترین موارد در دنیای مد و زیبایی محسوب می شوند. آسان طب توجه شما را به ادامه مقاله جلب می نماید:

 • رنگ های موجود در طبیعت در یک چرخه صحیح با عنوان دایره رنگی قرار دارند که شامل رنگ های اولیه و ثانویه می باشند. رنگ های آبی، زرد و قرمز با عنوان رنگ های اولیه شناخته شده و از ترکیب هر دو رنگ اولیه، رنگ هایی پدید می آیند که به آنها رنگ های ثانویه می گوئیم که شامل بنفش، سبز و نارنجی می باشند. این رنگ ها را مد نظر قرار داده و جهت ست کردن و هماهنگی لباس با استفاده از این رنگ ها، آبی را با بنفش یا سبز هماهنگ نمائید. از طرفی رنگ زرد نیز با قرمز و نارنجی هماهنگی بسیاری دارد.
 • اگر در لباس شما بیش از یک رنگ به کار رفته باشد باید برای ست کردن لباس خود به وسعت و انتشار رنگی که بیشترین تراکم را دارد توجه نموده و سایر قسمت ها را با این رنگ هماهنگ سازی نمائید.
 • استفاده از جنس ها و طرح های مختلف پارچه ها در ست کردن و هماهنگی لباس شما، جالب به نظر نمی رسد. بنابراین طرح پارچه لباس خود را در همه قسمت ها یکسان انتخاب نمائید. مثلا طرح راه راه با خالخالی نمی تواند در حالت معمولی همخوانی داشته باشد.
 • در صورت استفاده از رنگ های مکمل در ست کردن و هماهنگی لباس خود می توانید به آراستگی قابل توجهی دست پیدا کنید.

رنگ شناسی در هماهنگی لباس

هماهنگی لباس

گفتیم که رنگ شناسی در ست کردن و هماهنگی لباس امری لازم و ضروری می باشد. با توجه به تعریف دایره رنگی به سادگی می توان دریافت که در روبروی هر رنگی می توان رنگ مکمل آن را پیدا نمود. در برخی موارد به رنگ هایی که در مقابل یکدیگر در دایره رنگی قرار گرفته اند، رنگ های خنثی کننده نیز می گویند. شناخت رنگ های خنثی کننده یا مکمل می تواند فرمول هایی جالب برای ست کردن لباس در اختیار شما قرار دهد. به مثال هایی که در ادامه خواهد آمد توجه نمائید:

1. رنگ زرد در ست کردن و هماهنگی لباس بسیار سخت بوده و نیاز به نگرش و دانش بسیاری در زمینه مد خواهد داشت چرا که رنگی بسیار پر انرژی و متمرکز کننده می باشد. بنابراین بهتر است از سایه های ملایم تر رنگ زرد استفاده نمائید. رنگ زرد نئون یا شبرنگ به هیچ عنوان در یک پوشش روزانه یا معمولی توصیه نمی شود اما زرد لایت می تواند با نارنجی لایت و یا سفید، مشکی، سبز یا بنفش هماهنگ سازی شود. ست کردن لباس با رنگ زرد و بنفش بسیار حساس بوده و باید در نهایت اعتدال و ملایمت انجام گیرد به طوری که درخشش هیچ یک بر دیگری پیشی نگیرد.

2. رنگ قرمز نیز از رنگ هایی حساس جهت ست کردن و هماهنگی لباس بوده و نیاز به هوشمندی بسیاری خواهد داشت. این رنگ می تواند با رنگ هایی مانند بنفش، نارنجی، سفید و مشکی ترکیب شده و ظاهری جذاب را برای شما به ارمغان بیاورد.

3. رنگ آبی یک رنگ بسیار پر طرفدار در امر ست کردن لباس می باشد. اما باید دقت کنید که این رنگ می تواند در کنار نارنجی بسیار جالب از آب در آید. بهتر است که رنگ آبی را با رنگ هایی مانند زرد یا قرمز ست نکنید. رنگ هایی مانند سفید، مشکی، سبز، بنفش و… می توانند در کنار رنگ آبی زیبا باشند.

4. استفاده از رنگ سبز در ست کردن و هماهنگی لباس بسیار پرکاربرد و آسان است به شرطی که زیرکانه و هنرمندانه انتخاب شود. مثلا رنگ خاکی، زمردی، زیتونی یا امثال این رنگ ها تقریبا قابلیت ترکیب با هرگونه رنگ دیگری را خواهد داشت.

5. برای ست کردن و هماهنگی لباس با رنگ بنفش می توانید از رنگ هایی مانند قرمز، آبی کبود، زرد لایت، مشکی یا سفید استفاده نمائید. این رنگ بسیار با شکوه و اصیل بوده و ظاهر شما را شیک و آراسته می نماید. به یاد داشته باشید در صورت استفاده از رنگ زرد در کنار بنفش باید به یکسان بودن درخشش در این دو رنگ توجه نمایید.

6. جهت هماهنگ سازی رنگ نارنجی در ست کردن لباس می توانید از تناژهای تیره آن که شبیه به قهوه ای هستند استفاده نمائید. چرا که استفاده از رنگ های نارنجی تند می تواند ناهماهنگی زیادی را در ست لباس شما ایجاد نماید.

توجه به رنگ‌های گرم و سرد در هماهنگی لباس

هماهنگی لباس

همانطور که هارمونی رنگ ها در آرایش چهره امری ضروری می باشد به همان میزان باید به هماهنگی رنگ ها در یک ست لباس دقت نمائیم. به همین منظور لازم است از نکاتی که در ادامه خواهید خواند مطلع شوید.

 • رنگ هایی همچون رنگ مشکی، سفید و خاکستری در ست کردن لباس بسیار مفید می باشند.
 • رنگ هایی مانند آبی، سبز و بنفش سرد بوده و در مقابل این رنگ ها نارنجی، قرمز و زرد وجود دارند که گرم می باشند. جهت ست کردن لباس باید رنگ های گرم را در کنار یکدیگر و رنگ های سرد را نیز با هم ترکیب نمائید. استفاده از رنگ گرم و سرد در یک ست لباس چندان جالب نبوده و جذابیت را از آراستگی استایل شما خواهد گرفت.
 • در یک ست استاندارد لباس باید ته رنگ، سایه رنگ و تن رنگ در هماهنگی کاملی با یکدیگر باشند.

نکات مهم در هماهنگی لباس

 • تا حد امکان از رنگ های مکمل در ست کردن لباس خود پرهیز نمائید.
 • رنگ هایی مشابه را برای آراستگی استایل و لباس خود انتخاب نمائید.
 • برای لباس های خارج از منزل از رنگ های خنثی استفاده نمائید.
 • از درجات مختلف یک رنگ یکسان در ست کردن لباس خود استفاده نمائید.
 • از طرح های یکسان پارچه در تمامی قسمت ها استفاده نمائید.
 • لباس خود را با توجه به فرم اندام خود انتخاب نمائید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا