کوتاهی ناخن‌ سگ‌ و رعایت 10 مسئله برای ایجاد آرامش

دقیقا مانند انسان‌ ها، سگ‌ ها نیز نیاز دارند که ناخن‌ های آن ها به طور مرتب کوتاه گردد. اگر ناخن‌ های سگ‌ خود را کوتاه نکنید، آن ها بیش از اندازه بلند خواهند شد و می‌ توانند به سگ‌ شما، خودتان و وسایلتان آسیب وارد کنند. کوتاهی ناخن‌ سگ‌ باید به دقت انجام شود، بنابر این در این مطلب به ذکر نکاتی درباره ی کوتاه کردن ناخن سگ ها می پردازیم.

کوتاهی ناخن‌ سگ‌

ایجاد آرامش در هنگام کوتاهی ناخن‌ سگ‌ ها

اگر ناخن‌ های سگ‌ شما بلند بمانند، افزون بر اینکه این ناخن‌های بلند در هنگام خاراندن بدن، خود سگ را آزار می‌ دهند می‌توانند به مبلمان شما نیز آسیب وارد کنند و سطح آن ها را خراش بدهند. اما گرفتن ناخن، برخی از حیوانات خانگی را می‌ ترساند و باعث می شود آن ها به راحتی اجازه این کار را به شما ندهند. البته با انجام کارهایی ساده می‌ توانید سگ را آرام کرده و ناخن‌ های او را به آسانی کوتاه نمود.

یک نکته آموزشی برای کوتاهی ناخن‌ سگ‌

به محض این که توله سگی را به خانه می‌ آورید، یک تمرین ساده با او انجام بدهید. هر روز پنجه‌های او را برای چند ثانیه در دستان‌ خود نگه داشته و در صورت عدم اعتراض سگ و آرام ماندنش به او جایزه بدهید. اگر سگ اعتراض نمود و خواست خود را از میان دستان شما رها سازد، او را به زور نگه ندارید اما باز هم این کار را با او تکرار نمایید تا بفهمد شما نمی‌ خواهید به او آسیبی وارد کنید.

سگ‌ های بزرگ‌تر

اگر سگی بزرگ تر تهیه نموده اید که به گرفتن ناخن‌ هایش عادت ندارد، با او هم همان کاری را کنید که با توله سگ انجام می دادید. برخی از سگ‌ ها نسبت به لمس شدن و گرفتن پا ها و دستان‌ خود به وسیله دیگران بسیار حساس می باشند. درمورد آن ها با آرامش عمل نموده و به زور دست و پای آنها را نگیرید زیرا حیوان بیشتر می‌ ترسد و بیش از قبل از دست‌ شما فرار می‌ کند. به یاد داشته باشید که اگر سگ‌ شما در این فرایند آرامش به خرج داد و به شما اجازه داد که دست و پایش را بگیرید، حتما به او جایزه ای دهید!

آشنایی آناتومی ناخن‌ ها جهت کوتاهی ناخن‌ سگ‌

کوتاهی ناخن‌ سگ‌

پیش از این که شروع به کوتاه کردن ناخن‌های سگ‌ خود بکنید، آناتومی ناخن‌های او را بشناسید. هر ناخن از قسمت سخت رویی (پروتئینی) و مقداری گوشت که در زیر ناخن تشکیل شده و گوشت زیر ناخن همان قسمتی می باشد که خون را به ناخن می‌ رساند. بسیار توجه داشته باشید که در هنگام عمل کوتاهی ناخن‌ سگ‌ خود این قسمت را زخمی نکنید زیرا موجب خونریزی و درد کشیدن زیاد حیوان می‌ گردید.

بیشتر بدانید: ناخن های حیوانات خانگی ، کوتاه کردن به موقع و مراقبت از آنها

انتخاب زمان مناسب برای کوتاهی ناخن‌ سگ‌

هنگامی که صدای برخورد ناخن‌های سگ‌ خود را با کف خانه شنیدید و یا گیر کردن آن ها را به فرش مشاهده کردید، زمان مناسب برای کوتاه کردن آن ها می باشد. همچنین حواستان به انگشت بالایی (دیکلاو) سگ نیز باشد. در بعضی از سگ‌ ها این انگشت در زمانی که هنوز جوان هستند از دست سگ جدا می‌ گردد. اما اگر حیوان شما هنوز آن را دارد باید ناخن آن را نیز کوتاه نمایید.

کوتاهی ناخن‌ سگ‌ با کمک گرفتن از فردی دیگر

اگر کسی باشد که به شما در کوتاه کردن ناخن‌ های سگ‌تان کمک کند، این کار بسیار آسان تر می گردد. دوست‌ شما می تواند سگ را نگه دارد تا دست شما برای کوتاه کردن ناخن سگ خالی باشد. کوتاه کردن ناخن‌ ها در سگ‌ های کوچک بسیار راحت تر از سگ‌ های بزرگ می باشد.

گردآوری ابزار برای کوتاهی ناخن‌ سگ‌

کوتاهی ناخن‌ سگ‌

ابزاری که برای کوتاه کردن و آراستن ناخن سگ‌ خود نیاز دارید را در اطراف‌تان قرار بدهید( ناخن گیر، سوهان و هر وسیله ی دیگری که استفاده می‌کنید). این وسایل را در کنار خود قرار بدهید تا مجبور نشوید برای برداشتن آن ها سگ را رها نموده و سپس بخواهید مجددا او را بگیرید.

آغاز کار

اگر سگ‌ خود را در وضعیتی رو به پایین قرار بدهید، پروسه کوتاهی ناخن‌ سگ‌ شما آسان تر می‌ شود. در کنار دست سگ، در همان طرفی که می‌ خواهید کوتاه کردن ناخن‌ ها را از آنجا آغاز کنید، نشسته و دست سگ را بگیرید و آرنج‌ خود را به آرامی روی کمر او قرار بدهید تا از تکان خوردن او جلوگیری نمایید. برای این که از بلند شدن او جلوگیری نمایید، اندکی روی بدنش خم گردد.

کوتاهی ناخن‌ سگ‌ ، به صورت کم کم

کوتاهی ناخن‌ سگ‌

بهتر است که به یک باره تمام ناخن را کوتاه نکنید و به جای آن در ناخن چند برش‌ کوچک ایجاد نمایید و آن را جدا سازید. برش را از دو میلی متر بالای گوشت زیر ناخن حیوان بزنید.

جلوی خونریزی را بگیرید

اگر به طور تصادفی ناخن را بسیار عمیق بریده و موجب ایجاد خونریزی کوچکی در ناخن سگ شده اید، از پودر هایی که جلوی خونریزی را می‌ گیرند استفاده نمایید. بریدن گوشت زیر ناخن سگ‌ را بسیار اذیت می‌ کند پس دفعه دیگر دقت بیشتری به خرج دهید و مواظب باشید.

کوتاهی ناخن‌ سگ‌ با تشویق کردن حیوان

هنگامی که کارتان تمام شد و تمام ناخن‌ های سگ‌ شما تمیز و کوتاه شدند، با دادن جایزه و یا هر چیز دیگری او را تشویق نمایید. با این کار سگ‌ شما در دفعات بعدی کوتاه کردن ناخن هایش، آرام تر و مطیع تر می گردد.

 

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا