داروی نیستاتین موثر در درمان عفونت‌های قارچی

یکی از مشکلات رایج گوارشی ابتلای انسان به قارچ‌های گوارشی است که در اثر پایین آمدن سیستم ایمنی بدن، خوردن غذاهای آلوده و روابط جنسی به سراغ انسان‌ها می‌آید. گرچه عفونت‌های کاندیدا هم در زنان و هم در مردان به چشم می‌خورد اما متاسفانه شیوع این عارضه در زنان کمی بیشتر اعلام شده است. کاندیدا یکی از شایع‌ترین نوع قارچ‌ها می‌باشد و عموما قارچ‌ها بدون ایجاد خطری در بدن انسان‌ها زندگی می‌کنند اما در برخی مواقع این موجودات ریز با ضعف سیستم ایمنی به بدن انسان حمله می‌کنند و باعث بروز مشکلاتی مثل بوی بد دهان، ولع مصرف شیرینی‌ها و حتی کاهش میل جنسی می‌شوند. برای درمان عوارضی که این قارچ‌ها در بدن ایجاد می‌کنند از داروهایی نظیر نیستاتین که یک نوع داروی ضد قارچ محسوب می‌شود، استفاده می‌کنند. از داروی نیستاتین در درمان انواع کاندیدا مثل کاندیدیازیس (برفک‌های مهبل و دهانی) و گونه‌های دیگر قارچ بسیار استفاده می‌شود. به دلیل افزایش شیوع این بیماری در زنان ما نیز تصمیم گرفتیم از روش درمان این عارضه با داروی نیستاتین بیشتر صحبت کنیم.

داروی نیستاتین

مشخصات کلی داروی نیستاتین

داروی نیستاتین (Nystatin) که امروزه در شرکت های مختلف داروسازی و با نام های اختصاری Nystan ،Nystament نیز به چشم می خورد را از نظر علم داروسازی در رده ی داروهای ضد قارچ قرار می دهند. داروی نیستاتین؛ یک داروی ضد قارچ که اسم خود را از عبارت New york state institute of Health (موسسه بهداشت شهر نیویورک) گرفته است را در درمان انواع عفونت ها، برفک های دهانی و پوستی، مهبل، عفونت های روده و بثورات پوستی به کار می برند البته پس از تحقیقات فراوان توانستند بفهمند که این دارو در درمان ریزش مو و کچلی هم بی کاربرد نیست. بر اساس گفته ی پزشکان مصرف بیش از حد این دارو و وابستگی به آن کم می باشد اما برای دریافت این دارو از داروخانه ها حتما نیاز به نسخه پزشک می باشد. به گزارش مجله پزشکی آسان طب هرگز از این دارو به شکل تزریقی نباید استفاده کرد. داروی نیستاتین به شکل های قرص، محلول، پماد و کرم در بازار و داروخانه ها به چشم می خورد. با توجه به توصیه پزشکان و متخصصان بهترین زمان برای استفاده از داروی نیستاتین به صورت میانگین در عفونت دهان، گلو و عفونت های روده ای (۴ بار در روز و استفاده از محلول) و در عفونت های پوست (۲ تا ۴ بار در روز) و در آخر و در درمان عفونت های مهبل (روزی ۱بار به مدت دو هفته) اعلام شده است. شایان ذکر است که مقدار دوز مصرفی این دارو با توجه به شرایط بیماری و بدنی شما توسط پزشک معالجتان تعیین می شود.

چگونگی تاثیر داروی نیستاتین

داروی نیستاتین

این دارو با وصل شدن به استرول های موجود در غشای سلول ها و با خارج کردن مواد مهم سلول قارچی باعث از بین رفتن این موجودات ریز می شوند. داروی نیستاتین جزء داروهایی به حساب می آید که اثرات آن در دراز مدت به چشم می خورد و به محض مصرف نمایان نمی شود بدین صورت که اغلب اثرات کامل و درمانی داروی نیستاتین بعد از گذشت ۱ تا ۲ هفته از اولین مصرف به چشم می خورد و همچنین بعد از مصرف به مدت ۶ ساعت در بدن موثر می باشد. توصیه می شود که در صورت احساس بهبودی هم دوره ی درمان این دارو را کاملا به پایان برسانید زیرا ممکن است منشا عفونت همچنان فعال بوده و در صورت قطع کردن ناگهانی این دارو، به شکل مجدد شروع به فعالیت کند.

آشنایی با عوارض جانبی داروی نیستاتین

این دارو جزء داروهایی است که مصرف آن در دوز پایین معمولا عوارض خاصی ندارد اما در صورت مصرف داروی نیستاتین در دوزهای بالا ممکن است دچار استفراغ و حالت تهوع شوید. اگر به اسهال شدید و جوش های پوستی دچار شدید مصرف دارو را قطع کنید و با پزشک معالج خود تماس بگیرید زیرا ممکن است به این دارو حساسیت داشته باشید و نیاز باشد داروی دیگری مصرف کنید.

نکات مهم در خصوص مصرف داروی نیستاتین

داروی نیستاتین

√ برای این دارو تداخلات دارویی خطرناکی ثبت نشده است.

√ مصرف دارو در دوران حاملگی: بی خطر است و در رشد نوزاد بی تاثیر می باشد.

 مصرف دارو در زنان شیرده: بی خطر اعلام شده است.

√ مصرف دارو برای کودکان و اطفال: حتما باید با کاهش دوز دارو همراه باشد.

√ مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال: بدون مشکل است.

√ نکته: دارو را از دسترس کودکان خود دور قرار دهید و در جای گرم و مرطوب نگهداری نکنید.

√ نکته: نوع محلول این دارو را حتما در دهان چندین بار قرقره کنید و سپس قورت دهید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا