Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
خوردن سنگ توسط سگ و راهکار های درمانی – مجله آسان طب

خوردن سنگ توسط سگ و راهکار های درمانی

سگ ها ذاتاً مثل جاروبرقی می باشند و ممکن است هرآنچه در دسترشان قرار گیرد را ببلعند. بدون هیچ تاملی و بررسی خطرناک بودن آنچه بر روی زمین پیدا می کنند، سریعا آن را فرو می دهند. اما این کار علاوه بر اینکه بر دهان و دندان آن ها آسیب وارد می کند، موجب انسداد روده و حتی گاهی مرگ حیوان می شود. در این بخش به دلایل خوردن سنگ توسط سگ پرداخته و روش های درمان آن را بررسی می کنیم.

خوردن سنگ توسط سگ

خطر خوردن سنگ توسط سگ

جویدن سنگ و صخار گاهی اوقات به دندان های سگ آسیب وارد ساخته و باعث پارگی و زخمی شدن دهان حیوان می گردد. به اضافه این که بلعیدن سنگ موجب انساد روده شده و باعث استفراغ، اسهال و گاهی خفگی در حیوان می گردد. برخی از دامپزشکان اعتقاد دارند شانس زنده ماندن در سگی که سنگی را بلعیده و آن را دفع نکرده باشد ، چیزی حدود 50 درصد است. خوردن سنگ توسط سگ ها بسیار مهلک و آسیب پذیر می باشد.

اغلب افرادی که سگ های آن ها علاقه به خوردن سنگ دارند، با استفاده از روش هایی که آسان طب در ادامه به آن ها اشاره می کند این رفتار خطرناک را تغییر داده و یا به طور کامل سگ خود را از انجام آن باز داشته اند. با صبر و حوصله شما بهترین راه برای منع خوردن سنگ توسط سگ می باشد. تغذیه سگ، مخصوصا در دوران بارداری اهمیت ویژه ای دارد، بنابر این باید اطلاعات کامل تری در مورد این مسئله و جلوگیری از سنگ خواری داشته باشید. 

دلایل خوردن سنگ توسط سگ

  • طبیعی است که توله سگ ها و سگ ها از دهان خود جهت کشف و بررسی اطراف خود استفاده می کنند.
  • سگ ممکن است بیمار بوده و یا درد داشته باشد، ممکن است نیاز به تحرک و ورزش داشته باشد و یا بیش از اندازه تنها باشد. حتی ممکن است مثل انسان ها بنا به دلایلی ویار داشته و میل به بلعیدن مواد غیر خوراکی داشته باشد.
  • سگ ممکن است از روی ملالت و خستگی، تشویش و نگرانی و یا حتی نا امیدی اقدام به سنگ خواری کند.

تربیت حیوان برای جلوگیری از سنگ خواری

تعدادی اسباب بازی جویدنی و مخصوص سگ را تهیه کرده و هر کدام از آن ها را هر چند روز یکبار برای حیوان رو کرده و باقی را جمع کنید، به طوری که همیشه اسباب بازی ها در نظر سگ شما جدید و جذاب به نظر بیایند.

برای برخی از سگ ها، توجه، ورزش و تربیت برای تحت کنترل در آوردن عادات و رفتار آن ها لازم است. تکنیک های منحرف کننده و در عین حال سرگرم کننده مانند تهیه اسباب بازی ها و خوراکی های جویدنی که سگ ها به آن ها علاقه دارند، بکار ببرید.

آیتم های خطرناک را از دسترس سگ خارج نموده و به جای آن ها وسایل ایمن را جایگزین نمایید. وسایل سرگرم کننده در مورد سگ هایی که تنها بر روی یک چیز تمرکز می کنند، تاثیر گذار نمی باشد و تنها راه در این نوع سگ ها دور کردن عوامل خطرناک می باشد.

به سگ خود د ستور “رها کن”یا “ول کن” را آموزش دهید. پس از گفتن دستور “رها کن “، باید مطمئن شوید که سگ با آن وسیله تماس نمی گیرد. هنگامی که به دستور شما گوش کند و آن وسیله را رها نمود، به سرعت به او تشویقی داده و از او تعریف نمائید. این تمرین را در دفعات بسیار تکرار کنید.

در صورتی که سگ خود را در حین خوردن سنگ غافلگیر کردید، با استفاده از به صدا در آوردن قوطی نوشابه و موارد مشابه ای که در داخل آن سکه انداختید، او را به بترسانید. استفاده از آبپاشی که آب سرد داخل آن ریخته اید نیز بسیار کمک می کند. در این حالت، هنگامی که سگ از خوردن سنگ دست کشید، او را تشویق نمائید.

برخی از سنگ ها را با اسپری تلخ مخصوص سگ، آغشته کرده و آن ها را در حوالی مکانی که سگ بیشتر زمان خود را در آنجا سپری می کند، بگذارید. اغلب سگ ها از طعم این اسپری متنفرند و هنگامی که سگ مبادرت به تست کردن سنگ می کند، شما با گفتن “نه” می توانید او را متوجه طعم بد سنگ نمایید و بدین ترتیب سگ طعم سنگ را بسیار بدمزه و تلخ به خاطر می سپارد. پس از این که سگ، سنگ را انداخت به او استخوان یا جویدنی مورد علاقه اش را دادید سعی کنید به سگ بفهمانید سنگی که بیش از این برای او لذت بخش بود، دیگر وجود ندارد.

استفاده از فنس، دیوار کاذب یا حائل برای ممانعت از دسترسی سگ به قسمتی که پوشیده از سنگ می باشد، برای جلوگیری از سنگ خواری موثر خواهد بود.

فریاد کشیدن و تنبیه پاسخی است مستقیم و تجربه ای ناخواسته برای سگ هایی که به جلب توجه اطرافیان اهمیت می دهند. برخی از سگ ها نیز در این حالت، از بلعیدن سنگ در حضور صاحب خود امتناع کرده و هنگامی که صاحب آن ها حضور نداشته باشد اقدام به سنگ خواری می کنند.

در مورد مصرف استخوان و جویدنی مخصوص سگ ها برای منحرف کردن سگ از خوردنی های غیر مجاز، در خارج از منزل بسیار مواظب باشید، زیرا گاهی اوقات در حین خوردن، سگ استخوان و جویدنی را بر روی زمین قرار داده و سنگ ها در حین خوردن به آن می چسبد. در نتیجه طعم سنگ در نظر سگ بسیار دلپذیر و خوشایند به نظر آمده و ممکن است سنگ را به عنوان خوراکی انتخاب کنند. زمانی که سگ را برای پیاده روی به بیرون می برید، حتما از قلاده برای منع او از مواد غیر خوراکی و مضری نظیر سنگ استفاده نمایید.

اگر سگ بیشتر روز را تنها در خانه سپری می کند، ممکن است تنها و کسل گردد. سعی کنید زمان بیشتری را با او بگذرانید. با او بازی کنید، او را به پیاده روی ببرید. تلاش بر سرگرم کردن سگ، توجه و بازی با او، باعث خستگی سگ و باز داشتن او از سنگ خواری به عنوان سرگرمی باشد.

دلایل پزشکی و راهکار های درمانی جهت خوردن سنگ توسط سگ

خوردن سنگ توسط سگ
دلایل پزشکی نظیر اختلالات روده ای، کمبود مواد مغذی ، دیابت و سابر بیماری ها موجب بلعیدن سنگ توسط سگ می شوند. گاهی اوقات سگ زمانیکه نفخ کرده و یا از مشکلی درد می کشد، تلاش به بلعیدن سنگ های ریز می کند که باید حتما درمان شود.

هموپتی (معالجه امراض با تجویز دارویى که دراشخاص سالم علائم آن بیماری را به وجود آورد)، طب چینی، طب سوزنی در معالجه سگ هایی که دچار ویار می باشند و بدین دلایل مبادرت به سنگ خواری می نمایند، نیز روش درمانی مناسبی می باشند.

اگر موفق به تغییر عادت سنگ خواری در سگ نشده اید و خوردن سگ به دلیل وجود بیماری خاصی نباشد، دامپزشک داروی ضد افسردگی را جهت درمان سگ تجویز می کند. با این که تلاش برای تغییر چنین عاداتی در سگ مشکل می باشد، اما تسلیم نشوید. در صورت امکان می توانید از مربی سگ نیز برای تمرین استفاده نمائید.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52