دستگاه عصبی سگ و 5 نوع از بیماریهای مربوطه

دستگاه عصبی سگ ها پیام های حسی را دریافت نموده و آن ها را انتقال داده، تجزیه و تحلیل می کند. عدم تعادل، ضعف و فلج کل بدن یا قسمتی از آن عمده ترین مشکلات عصبی به شمار می روند. این بخش به بیماری های مربوط به دستگاه عصبی سگ اختصاص داده شده و در ادامه علائم و همین طور روش های درمانی بیماری های مربوطه بازگو شده اند.

دستگاه عصبی سگ

دستگاه عصبی سگ ها

دستگاه عصبی سگ از مغز، نخاع و رشته های اعصاب تشکیل شده است. این دستگاه پیام های حسی را دریافت نموده و آن ها را انتقال داده، تجزیه و تحلیل می کند. به دنبال آن پیام های حرکتی برای کنترل عضلات و سایر اندام های حیوان ارسال می گردد. عدم تعادل، ضعف و تغییر در تونوسیته عضلات و فلج کل بدن یا قسمتی از آن عمده ترین مشکلات عصبی به حساب می آیند. سایر موارد شامل تشنج و تغییرات نامعلومی در خلق و خو و همین طور رفتار سگ است.

ارتباط فلجی با دستگاه عصبی سگ

فلجی موضعی یا کامل به دلیل ابتلا بیماری های متعددی در سگ ها ایجاد می گردد. یکی ازمهمترین علل فلجی (Paralysis) به جز جراحات ضربه ای، بیماری دیسک بین مهره ای می باشد. این عارضه زمانی رخ می دهد که دیسک ها به نخاع فشار وارد می کنند. بدین ترتیب ارسال پیام های عصبی بین مغز و اندام های بدن متوقف شده که موجب بروز فلجی می گردد.

یکی دیگر از بیماری های مخربی که تغییراتی درستون مهره ها را به دنبال دارد و اکثر اوقات در نژاد های بزرگ موجب فلجی می گردد رشد تومور ها و تخریب اعصاب محیطی است. دامپزشک با معاینه اعصاب نواحی مختلف و انجام آزمایشات تشخیصی دیگر منشا فلجی را تشخیص می دهد.

تشنج و دستگاه عصبی سگ

تشنج (Seizures) عمدتا به دلیل بیماری صرع به وجود می آید. عوامل ویروسی و باکتریایی و عفونت های قارچی از دلایل دیگر تشنج به شمار می روند. تومورهای مغزی و ضربات وارده به سر نیز از عوامل موثر در به وجود آمدن این عارضه هستند. در هنگام بروز تشنج به نظرمی آید که سگ هوشیاری خود را از دست داده به پهلوی خود می افتد، ناله کرده و حتی دست و پا می زند. حیوان بیمار در این حالت بصورت مکرر ادرار و مدفوع خود را دفع می کند (برخلاف این موارد هر تغییری در خلق و خوی حیوان ممکن است جزئی از تشنج به حساب بیاید).

صرع از بیماریهای مرتبط با دستگاه عصبی سگ

دستگاه عصبی سگ

صرع (Epilepsy) در مواردی اتفاق می افتد که به طور ناگهانی انرژی متراکمی در مغز آزاد گردد و ظاهرا هیچ علتی نمی توان برای آن مطرح کرد. ارسال پیام های الکتریکی فوق، ناگهان متوقف می گردد و صرع فروکش می کند. مشاهده آن برای اولین بار بسیار ناراحت کننده می باشد، اما به ندرت زندگی حیوان را تهدید می کند. سگی که علائم تشنج و صرع از خودش نشان می دهد به منظور مشخص شدن علت باید توسط دامپزشک مورد معاینه قرار بگیرد. در صورت تشخیص صرع تجویز خوراکی فنوباربیتال تا حدودی می تواند مانع تکرار این نوع از حملات گردد.

هاری از بیماریهای مرتبط با دستگاه عصبی سگ

هاری (Rabies) یک بیماری ویروسی است که از طریق بزاق آلوده به ویروس منتقل می گردد. معمولا گزش حیوانات مبتلا به هاری (مانند سمور، روباه، خفاش و راکن که ناقلین معمول می باشند) موجب انتقال این بیماری می گردد.

اگر ویروس در بدن حیوان شروع به تکثیر کند شانس کمتری در بهبودی سگ و یا انسان وجود دارد. سگ به عنوان منشا اصلی هاری در انسان شناخته می شود، به همین دلیل باید واکسن هاری به موقع تجدید گردد.

اولین علامت هاری در حیوان مبتلا معمولا تغییرات بارزی رفتاری می باشد و خلق وخوی حیوان تغییر می کند. به عبارت دیگر سگی که سابقا فوق العاده مهربان و خونگرم و خجالتی بود ناگهان بی قرار شده و حالت تهاجمی پیدا می کند. اغلب سگ ها در برابر نور از خود حساسیت بروز می دهند، مردمک چشمانشان باز شده و نگاهشان خیره می شود. به علاوه تب و اسهال و استفراغ هم در حیوانات مبتلا از علائم این بیماری به حساب می آید.

سگ هایی که در مرحله فلجی هاری قرار می گیرند کنترل عضلات بدن را از دست خواهند داد. در این حالت فک پایین افتاده و زبان از دهان بیرون باقی می ماند. ممکن است ریزش بزاق و سرفه و حتی چنگ زدن به دهان در این حیوانات مشاهده گردد. تغییر صدا نیز از علائم دیگر این بیماری می باشد. حیوان در نهایت با از دست دادن تعادل وارد مرحله کما شده و سرانجام از دنیا می رود. درحال حاضر هیچ نوع درمانی برای این بیماری شناخته نشده است.

دیستمپر بیماری سگهای جوان

دستگاه عصبی سگ

سگ ها علیه بیماری دیستمپر (Distemper) واکسینه می گردند. با وجود این اغلب آن ها به علت غفلت صاحبانشان از این واکسن محروم مانده و به این بیماری مبتلا می شوند.

علائم عصبی آن مشابه حملات صرع می باشد. قفل شدن فک ها و انقباضات غیر قابل کنترل بدن و همین طور خروج ترشحات زرد رنگ و غلیظ از بینی و چشم ها، اسهال و استفراغ، سرفه های خشک ازنشانه های این بیماری محسوب می شوند. بهبودی بیماری فوق میسر است، اما گاهی احتمال مشاهده علائم عصبی وجود دارد.

 

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا