بیماری پسیتاکوزیس در طوطی سانان و علائم آن

در جهان بیماری های بسیاری وجود دارند که برخی از آن ها بین انسان و دام مشترک می باشند، آشنایی و شناخت بیشتر این بیماری ها به معنای کشتن حیوانات آلوده نخواهد بود بلکه روش های کنترل بیماری و همین طور برخورد صحیح با حیوانات آلوده می باشد. بیماری پسیتاکوزیس نیز جزو بیماری های مشترک به حساب می آید، پسیتاکوزیس نوعی بیماری است که عامل بیماری تک یاخته ای می باشد و خانواده طوطی سانان (طوطی سبز، کاسکو، مرع عشق و غیره) را درگیر خود می کند. البته اگر این بیماری کبوتر را مبتلا کند به آن اورنیتوز گویند. در این مطلب در مورد بیماری پسیتاکوزیس در طوطی سانان و انسان، علائم این بیماری و راه های انتقال آن صحبت خواهیم نمود.

بیماری پسیتاکوزیس در طوطی سانان

بیماری پسیتاکوزیس در طوطی سانان و انسان

در سال 1893 بیماری پسیتاکوزیس شیوع گسترده ای یافت و در آن سال عامل بیماری را به غلط باکتری از جنس سالمونلا تعیین شد. در سال 1930 بیماری پسیتاکوزیس شیوع دوباره با گستردگی در اروپا و امریکا پیدا نمود در آن سال مشخص شد که عامل بیماری تک یاخته می باشد. این بیماری در طوطی سانان مشاهده می شود، کبوتر نیز از دیگر حیوانات مستعد ابتلا به بیماری است، بیماری از طریق این دو پرنده می تواند به سایر پرندگان انتقال یابد و انسان نیز در صورت تماس با عامل پسیتاکوزیس ممکن است به این بیماری مبتلا گردد.

بیماری پسیتاکوزیس از طریق تماس با مدفوع آلوده پرندگان مبتلا، هوا و حشرات قابل انتقال به انسان می باشد، خوشبختانه این بیماری از طریق تخم، قابل انتقال به انسان نخواهد بود.

بیماری پسیتاکوزیس در حال حاضر بیشتر بومی مناطقی مانند جنوب شرقی آسیا بخشهای از جنگلهای افریقا و امریکا است، این مناطق در واقع زیستگاه طبیعی طوطیان می باشد.

علائم بیماری پسیتاکوزیس در طوطی سانان

بیماری پسیتاکوزیس در طوطی سانان

پرنده غذا نمی خورد، پر هایش در اثر اسهال سبز رنگ است، ترشحات مخاطی در بینی و چشم پرنده مشاهده می شود، با افزایش ترشحات، چشم بسته شده و در آخر ، پرنده بینایی خود را از دست می دهد. بیماری پسیتاکوزیس دستگاه تنفسی طوطیان را کاملا در گیر می کند. هنگامی که انسان به عامل بیماری پسیتاکوزیس آلوده می گردد علائمی نشان نمی دهد. از زمان ابتلا تا بروز علائم بیماری پسیتاکوزیس در انسان حداقل دو هفته زمان لازم است.

علائم اولیه شامل لرز، ضعف و سردرد می باشد، فرد بیمار تک سرفه دارد. در صورت حاد شدن بیماری پسیتاکوزیس در انسان علائم استفراغ، اسهال یا یبوست، افسردگی، بزرگ شدن کبد مشاهده می شود. تشخیص بیماری فقط توسط دامپزشک در مورد پرندگان و پزشک در مورد انسان انجام می گردد.

نکاتی برای حفاظت از افرادی که با پرندها کار می کنند :

  • اگر پرنده خود را از کشورهایی که ببماری پسیتاکوزیس در آن وجود دارد تهیه می کنید حتما باید قبل از ورود پرنده به خانه، توسط دکتر دامپزشک معاینه گردد.
  • به هیچ عنوان پرنده خود را از پرنده فروشی های کثیف و غیره بهداشتی تهیه نکنند.
  • افرادی که در مزارعه پرورش و یا کشتار گاه طیور کار می کنند بهتر است حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند.
  • در صورت بروز علائم بیماری در پرنده به هیچ عنوان، خود درمانی برای طوطی سانان انجام نداده و همراه پرنده خود به نزدیکترین کلینیک دامپزشکی محل اقامت خود مراجعه کنند.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب، آنچه در مورد بیماری پسیتاکوزیس طوطی ُسانان قابل گفتن است این است که بیماری خوشبختانه جزو بیماری های بومی منطقه خاورمیانه نمی باشد و موارد ابتلا به این بیماری در کشور ما تا کنون به صورت رسمی گزارش نشده است.

راه انتقال بیماری پسیتاکوزیس در طوطی سانان

مدفوع طوطی های بیمار وسیله انتشار عامل بیماری می باشد که پس از خشک شدن همواره گردو خاک به محیط پراکنده می شود. کبوتر یکی از منابع مهم انتقال بیماری به انسان است. انتقال بیماری به انسان از طریق گاز گرفتگی برخی از پرندگان مانند طوطی و از راه گوارش عملی می باشد. بهتر است بداند طوطی بازانی که از دهان خود به پرندگان غذا می دهند حتما آلوده شده اند.

پیشگیری از انتقال بیماری پسیتاکوزیس

  • وضع قوانین مخصوص برای قرنطینه و همین طور ورود پرندگان به کشور به خصوص طوطی

  • اجتناب از تماس با پرندگان مخصوصا در منازل، در لانه کبوتر و یا قفس مرغان

  • از تغذیه بوسیله لب و دهان حتما باید اجتناب نمود.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا