چگونگی روابط جنسی در دوران میانسالی و پیری

وقتی سن بالا می‌رود، روابط جنسی دیگر شبیه به دوران جوانی و میانسالی نیست، اما اینگونه روابط سالم با رسیدن به میانسالی نباید قطع شود زیرا وجود آن برای جنبه‌های دیگر زندگی مثل سلامت جسمانی و رضایت از خود موثر است. بعضا بیماری‌های جسمی یا حتی روحی تعادل روابط جنسی را در دوران میانسالی و پیری بر هم می‌زند. در این مقاله قصد داریم روابط جنسی در دوران پیری و میانسالی را بررسی کنیم.

روابط جنسی در دوران پیری

چه عواملی بر روابط جنسی در دوران پیری تاثیر منفی می‌گذارد؟

بعضی از بیماری ها می توانند بر توان جنسی افراد بالای 65 سال اثر بگذارند، گرفتگی عروق یکی از این بیماری ها می باشد. با بالا رفتن سن قابلیت ارتجاعی عروق کاهش پیدا می کند. شریان های تغذیه کننده بافت های نعوظی از این بیماری متاثر می شوند و با باریک شدن این شریان ها توان جنسی در مردان کاهش پیدا می کند. در زنان هم با اینکه این بیماری تاثیر کمتری بر زندگی جنسی دارد اما ممکن است آن ها را دچار تنگی های خلقی مثل افسردگی کند.

برخی داروهای کنترل فشار خون ممکن است بر زندگی جنسی زنان تاثیر منفی داشته باشد. یکی دیگر از مشکلاتی که با افزایش سن بروز می کند اضافه وزن است. چاقی عامل بروز دیابت و گرفتگی شریانی است، حدود 50 درصد از مردان بالای 65 سال مبتلا به این بیماری، دچار اختلالات نعوظ هم می شوند. چاقی در زنان سالمند هم می تواند بر رضایت جنسی آن ها تاثیر گذار باشد. مشکلات ادراری و پروستات هم باعث اختلال در نعوظ و مشکل در انزال و حتی انزال دردناک می شود.

میل جنسی تا حد زیادی به سطوح هورمونی تسترون وابسته است. با گذشتن از مرز میانسالی تسترون خون هر سال حدود یک درصد کاهش پیدا می کند، همین امر باعث بروز مشکلاتی در زندگی جنسی مردان سالمند می شود. پدیده یائسگی و توقف کار تخمدان ها هم تغییرات بیولوژیک جدی در بدن زنان بوجود می آورد و می تواند روی عملکرد جنسی آن ها تاثیر گذار باشد. برای این که سالمندان دچار مشکلات در زندگی جنسی نشوند لازم است با شریک زندگی شان حرف بزنند حتی اگر حرف زدن در این مورد سخت باشد، بیان شفاف و سرراست نیاز ها، تمایلات و نگرانی ها باعث می شود هر دو طرف از رابطه جنسی لذت بیشتری ببرند.

روابط جنسی در دوران سالمندی

شواهد حاکی از آن است که افزایش سن می تواند باعث کم شدن اعتماد به نفس در روابط جنسی شود، تقریبا تمام کسانی که پا به سن می گذارند با این پدیده روبه رو خواهند شد اما در اغلب افرادی که پیر می شوند این مورد باعث پایان زندگی جنسی شان نمی شود.

داشتن یک تصویر ضعیف از خود، می تواند باعث بروز اثرات مخربی بر زندگی جنسی شخص مسن داشته باشد، زیرا داشتن تصور منفی در رابطه با عملکرد جنسی می تواند سبب بروز  اضطراب هایی شود که نهایتا مشکلات جنسی را به وجود می آورند. درمان این مشکل بایستی با شناسایی منشـا آن صورت بگیرد.

آیا روابط جنسی در دوران پیری مردان مضر است؟

به گزارش آسان طب برخی از پژوهشگران معتقدند فعالیت جنسی زیاد برای مردان سالمند می تواند سبب بروز عوارضی از جمله حوادث قلبی عروقی شود. در تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است، اطلاعات مربوط به 2200 نفر از افراد سالمند بررسی شده است که در رده سنی 57 تا 85 سال بودند. نتایج این تحقیقات حاکی از آن بود که حمله یا نارسایی قلبی و سکته مغزی در مردانی که در دوران سالمندی یک بار یا بیشتر از یک بار در هفته فعالیت جنسی دارند بیشتر از افرادی است که در دوران سالمندی فعالیت جنسی ندارند. اما با این حال یکی از اساتید پژوهشگری که در این زمینه به پژوهش پرداخته بود بر این اعتقاد است که درباره نتایج این مقاله نمی توان با قطعیت صحبت کرد و این پژوهش برای تایید نهایی نیاز به تکرار دوباره دارد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا