افسنطین، از پرخواص‌ترین گیاهان گلدار را بهتر بشناسید

گیاه افسنطین یکی از گیاهان یا بهتر است بگوییم گل‌هایی است که خواص زیادی در آن نهفته است و این گیاه، علفی خودرو و سازگار است. برگ‌های نورس این گیاه، سبز و مایل به سفید هستند. افسنطین یکی از گیاهانی است که خواص دارویی فراوانی دارد و طبیعت آن گرم و خشک است. قسمت مورد استفاده آن بیشتر برگ و سرشاخه‌های گلدارش است. پرورش دادن یک گیاه دارویی می‌تواند هم از نظر درامد و هم سلامتی موثر باشد. در این مقاله قصد داریم تا شیوه‌های پرورش افسنطین و خواص بی‌نظیر آن را بررسی کنیم. 

افسنطین

آشنایی با افسنتین یا افسنطین

افسنطین بین 8 تا 10 سال عمر می کند اما تنها پنج سال باردهی اقتصادی دارد، این گیاه بومی نواحی معتدل آسیا و اروپا است. بذر آن از این مناطق به زلاند نو و آمریکا منتقل شده است. اکنون این گیاه به عنوان یک گیاه دارویی در محیط های وسیع پرورش داده می شود.

ریشه این گیاه مستقیم و طول آن به حدود 15 تا 20 سانتی متر هم می رسد. در اکثر گیاهان چند ساله مثل افسنطین پای ساقه چوبی است. سطح افسنطین از کرک هایی به رنگ نقره ای پوشیده شده و دارای انشعاب های زیادی است.

بذرهای افسنطین قدرت رویشی مناسبی تا 2 سال دارند. برگ های قسمت پایینی ساقه این گیاه دمبرگ درازی دارند و هر کدامشان دارای سه بریدگی است. برگ های وسط ساقه کوچکترند و طبیعتا دمبرگ هایشان نیز کوتاهتر است. برگ های میانی، دو بریدگی نسبتا عمیق دارند، بر خلاف این برگ ها، برگ های بالاتر نه دمبرگ دارند و نه بریدگی. رنگ برگ های بالایی نقره ای است.

گل های آن با حالت متراکم می رویند و قطرشان بین 3 تا 5 میلیمتر است، طلایی رنگ و شبیه به زنگوله هستند. شروع گلدهی این گیاه از اوائل تیر ماه است و این گلدهی تا پایان مرداد ماه ادامه خواهد داشت. این گل، میوه ای قهوه ای، روشن و براق دارد که قطرش به 0.3 میلی متر می رسد و بیضی شکل است. وزن هزار بذر افسنطین از 0.07 تا 0.09 گرم خواهد شد.

شرایط محیطی و نیازها

افسنطین در خاک های شنی و مناطق خشک رشد خوبی دارد و معمولا در این مناطق به شکل اجتماعات متراکم می روید. این گیاه در طول رویش به نور زیاد و هوای گرم نیازمند است. به خشکی مقاوم است و می توان آن را به شکل دیم پرورش داد.

اگر چه افسنطین به مواد و عناصر غذایی زیادی برای رشد نیاز ندارد ولی برای پرورش انبوه و تجاری باید آن را در خاک هایی با بافت سنگین و غنی از ترکیبات هوموس و کلسیم کاشت. کودهای حیوانی مرغوب می توانند رشد این گیاه را افزایش دهند. PH حدودا 5.6 تا 7.5 رشد خوبی را برای این گیاه رقم می زند.

تکثیر: افزایش و کاشت افسنطین، به 2 روش کاشت بذر و از طریق رویشی انجام می شود:

تکثیر افسنطین با بذر به شکل غیر مستقیم انجام می گردد. در روش تکثیر بذر، بذرها را در خزانه هایی که در هوای آزاد قرار دارند می کارند و بعد از آبیاری منظم و وجین کردن علف های هرز، در فصل پاییز نشاها را به باغ منتقل می نمایند. میزان تراکم متناسب این گیاه 40 تا 65 هزار بوته در هکتار است. آبیاری زمین پس از انتقال نشاها الزامی است.           

تکثیر رویشی افسنطین از طریق تقسیم بوته ها انجام می گیرد. به این شکل که بوته های 3 تا 4 ساله و سالم که از قارچ و باکتری عاری هستند در زمان مناسب از خاک خارج و هر کدام را به 10 تا 15 قسمت مناسب تقسیم می کنند و در باغ مورد نظر پرورش می دهند.

 خواص افسنطین

افسنطین

رفع کم خونی و کم خوابی، آرامش بخش اعصاب

2 قاشق م.خ آن را در یک فنجان آبجوش به مدت نیم ساعت دم کنید و بعد هر شب پیش از آن که بخوابید میل کنید. 

درمان کننده اختلالات قائدگی

عادت ماهیانه نامنظم گاها ممکن است خانم ها را اذیت کند، برای رفع این مورد می توانید دو قاشق مرباخوری افسنطین به همراه دو قاشق شاتره را در 1 لیوان آبجوش به مدت نیم ساعت دم کنید. سپس بعد از رد کردن از صافی هر روز صبح پیش از صبحانه و عصر همراه عصرانه میل نمایید.

درمان کننده درد دوره عادت ماهانه

اگر دوره عادت های ماهیانه شما دردناک است، هر ماه 2 گرم افسنطین را با 1 لیوان آب جوش به مدت 15 دقیقه دم کنید و از 3 روز پیش از شروع دوره ماهیانه تا پایان دوره از آن میل کنید.

درمان کننده انگل کودکان

2 قاشق مرباخوری از افسنطین را با یک فنجان آب جوش به مدت 30 دقیقه دم کنید و پس از رد کردن از صافی هر شب پیش از خواب میل نمایید.

تسکین درد مفاصل

10 گرم از این گیاه را با 10 گرم گل گاوزبان، 5 گرم مخلصه و یک لیوان آبجوش دم کنید و به صورت یک روز در میان دو بار از آن مصرف نمایید.

دفع حشرات موذی

اگر اطراف محلی که زندگی می کنید حشرات موذی وجود دارند و باعث آزار شما می شوند، 20 گرم از گل این گیاه را در 60 سی سی روغن کنجد بریزید و در جایی گرم قرار دهید (درب شیشه باید محکم بسته شده باشد) روغن به دست آمده را به تن خود بمالید و براحتی استراحت کنید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا