شیوه‌های نگهداری و خواص بی‌نظیر شقایق نعمانی

شقایق نعمانی با نام انگلیسی Pulsatilla یکی از گل‌های زیبا و پر از فایده است که با نام‌های شقایق ژاپنی و گل باد هم از آن یاد می‌کنند. این گل از گل‌های بومی چین به خصوص قسمت‌های مرکزی آن است ولی مدت‌ها مردم آن را بومی ژاپن می‌دانستند. گل شقایق نعمانی یک گیاه دائمی با برگ های بریده بریده است، رنگ گل‌های آن قرمز، بنفش و سفید می‌باشد. دو مشخصه بارز این گل، گل‌های آن و حالت برگ‌های بریده آن است. نکته جالبی که نمی‌توان از گفتنش صرف نظر کرد این است که این گیاه فاقد گلبرگ است. در این مقاله قصد داریم تا شیوه‌های نگهداری و پرورش گل شقایق نعمانی را بررسی کنیم.

شقایق نعمانی

آشنایی با گل شقایق نعمانی

سطح بیرونی این گل، کرک های نرم و ابریشمی و سفید رنگی دارد، گلدهی این گیاه از اواسط تابستان شروع می شود و تا پاییز ادامه خواهد داشت. ارتفاق این گل به حدود 90 تا 120 سانتی متر هم می رسد. برگ هایی با حدودا سه برگچه دارد، قطر گل های آن اغلب بین 40 تا 60 میلی متر است و 5 تا 6 کاسبرگ دارد. کاسبرگ ها پرچم های طولانی و متعدد زرد رنگ دارند، شکوفه های این گیاه اواسط تابستان تا پاییز نمایان می گردد.

فواید شقایق نعمانی

این گل یکی از مفیدترین گل هایی است که تاکنون شناخته شده است، از فواید آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. دمکرده این گل به میزان 2 گرم در 300 سی سی آب جوش (روزی سه لیوان) می تواند در درمان سیاه سرفه و بیماری های سینه مؤثر باشد.
  2. عصاره این گیاه در بهبود زخم های چرکی و ترک های پوست مؤثر است.
  3. ترکیب آج گردو و گل آن جهت سیاه کردن مو استفاده می شود.
  4. مربای آن تقویت کننده نیروی جنسی و حافظه است.
  5. دمکرده آن در تسکین میگرن و سردردهای مزمن مورد استفاده قرار می گیرد.
  6. می تواند اخلاط مضر را دفع کند.
  7. ضماد آن برای کاهش ورم بیضه استفاده می شود.
  8. دوره های ماهانه را به خصوص در خانم های جوان تنظیم می کند و در کاهش درد قائدگی های دردناک نیز مؤثر است.

توجه: مصرف نادرست و بی رویه این گل می تواند باعث ایجاد ناراحتی های تنفسی، تشنج، مخاط، ناراحتی های قلبی، قولنج های دردناک، قی، اسهال و سوختگی دهان و حلق، التهاب لوله گوارشی و ورم کلیه شود.

شقایق نعمانی

کاشت و نگهداری

اگر می خواهید این گل را جهت مصارف تجاری تولید کنید، باید در زمین یک کرت با ترکیب «خاک ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد» آماده کنید. سطح خاک را خوب صاف نمایید و پیش از این که بذرها را بپاشید سطح خاک را به شکل مناسب صاف کنید و آن را خوب آبیاری نمایید. سپس بذرها را بپاشید و روی آن را با حدود نیم سانتی متر کود دامی (کاملا پوسیده و سرند شده) بپوشانید و سپس دوباره آبیاری کنید.

اگر قصد شما از پرورش این گیاه، تجاری نیست و صرفا آن را برای زینت باغچه پرورش می دهید، باید خزانه شما کوچک باشد، یک سبد پلاستیکی میوه یا  گلدانی با دهانه بزرگ فراهم کنید، توجه نمایید که عمق گلدان باید کم باشد. گلدان را از خاکی که پیشتر ترکیبات آن گفته شد پر کنید، خاک را خوب آبیاری نمایید و تا زمانی که نشست کند صبر کنید. سپس بذرها را روی خاک پاشیده و با نیم سانت کود حیوانی روی آن را بپوشانید و آن را دوباره آبیاری نمایید.

نکته: اگر کود حیوانی در اختیارتان نبود می توانید از ورمی کمپوست به جای آن استفاده کنید و اگر هر دو در را نداشتید از همان خاک ترکیب شده استفاده کنید، اما استفاده از کود دامی برای گیاه بهتر است زیرا باعث قویتر شدن جوانه ها خواهد شد. نکته ای که درباره جنس کود دامی باید گفت این است که به هیچ عنوان نباید از کود دامی تازه استفاده کنید، کودها حتما باید سرند شده، کهنه، خشک و پوسیده باشند.  پس از آن که جوانه ها به اندازه کافی رشد کردند (5 تا 8 سانت) آن ها را از خزانه بیرون بیاورید و در جایی که دوست دارید بکارید.

شقایق نعمانی

شرایط محیطی و نیازها

گل شقایق نعمانی در خاک های معمولی با زهکشی خوب و در آفتاب کامل یا نیم سایه رشد خوبی دارد. البته نیم سایه و خاک های نسبتا حاصل خیز را بیشتر می پسندد. نیاز آبی این گل به شکلی است که هم آبیاری زیاد و هم خشکسالی او را آزار می دهد. دمای بین 15 تا 18 درجه سانتی گراد برای رشد این گیاه مناسب است و هوای سرد را نمی تواند تحمل نماید. در دمای بالای 25 درجه هم این گیاه پلاسیده خواهد شد و رشدش کم می شود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا