Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
بررسی دلایل گوناگون ایجادکننده دیستروفی عضلانی – مجله آسان طب

بررسی دلایل گوناگون ایجادکننده دیستروفی عضلانی

دیستروفی عضلانی یا ماهیچه‌ای شامل یک گروه از اختلالات بوده که به تدریج از دست دادن توده عضلانی و قدرت فرد را به همراه دارد. دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن شایع‌ترین و شدیدترین نوع این بیماری بوده و معمولا پسرها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و تغییرات عموما در بزرگسالی نمایان خواهند شد. این اختلال از هر 5000 نفر 1 نفر را تحت تاثیر خود قرار داده و در انواع مختلفی موجود است. دیستروفی عضلانی ناشی از جهش‌های ژنتیکی بوده که با تولید پروتئین‌های عضلانی مواجه شده و برای ساخت و حفظ عضلات سالم ضروری می‌باشند. علت ایجاد این اختلال ژنتیکی بوده و سابقه خانوادگی احتمال ابتلای فرد به آن را افزایش خواهد داد. در حال حاضر هیچ درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، اما برخی از درمان‌های فیزیکی و پزشکی می‌تواند علائم را بهبود بخشند.

دیستروفی عضلانی

اطلاعاتی در رابطه با دیستروفی عضلانی

دیستروفی ماهیچه‌ای مجموعه‌ای از شرایط عضلانی بوده و شایع‌ترین نوع آن دیستروفی عضلانی دوشن است. علت اصلی ایجاد دیستروفی عضلانی، کمبود پروتئینی به نام دیستروفین بوده و در حال حاضر محققین در حال مبارزه با بیماری‌های ژنی می‌باشند. همانطور که گفنه شد هیچ درمان خاصی برای دیستروفی عضلانی وجود ندارد. دیستروفی ماهیچه‌ای بیش از 30 دسته بیماری را شامل شده و منجر به ضعف و انقباض ماهیچه می‌شود. با پیشرفت شرایط، حرکت نیز برای فرد سخت‌تر شده و در برخی موارد منجر به اختلال در عملکرد تنفسی خواهد شد، همچنین می‌تواند قلب را تحت تاثیر قرار داده و تهدید کننده زندگی فرد باشد. شدت و ضعف اثرات این بیماری بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود اما در طول عمر به آرامی پیشرفت کرده و ممکن است موجب معلولیت و حتی مرگ شوند. در حال حاضر هیچ راهی برای جلوگیری از دیستروفی عضلانی وجود ندارد، اما برخی درمان‌ها می‌توانند کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشیده و پیشرفت علائم را به تاخیر بیاندازند.

معرفی علائم دیستروفی عضلانی در افراد

علائم دیستروفی عضلانی دوشن یکی از شایع‌ترین نوع بیماری است، برخی از علائم مرتبط با دیستروفی عضلانی عبارتند از:

 • راه رفتنی که به سختی اتفاق خواهد افتاد
 • درد و سفتی در عضلات
 • داشتن مشکلاتی در پریدن
 • راه رفتن بر روی انگشتان پا
 • مشکلاتی در رابطه با نشستن و ایستادن
 • ناتوانی در یادگیری
 • ناتوانی در راه رفتن
 • ناتوانی در تحرکات زیاد
 • ایجاد برخی مشکلات تنفسی شدید
 • انحنای ستون فقرات باعث خواهند شد که عضلات نتوانند با قدرت لازم از آن‌ها پشتیبانی به عمل آورند
 • امکان تضعیف عضلات قلب وجود دارد، این مسئله منجر به مشکلات قلبی خواهد شد

در حال حاضر هیچگونه درمانی برای دیستروفی عضلانی وجود ندارد، داروها و درمان‌های گوناگونی برای کاهش سرعت بیماری وجود دارند و می‌توانند در زمینه جلوگیری از رشد بیماری موثر باشند.

معرفی برخی داروهای موثر در رابطه با این مشکل

داروهای زیادی ممکن است توسط پزشکان برای دیستروفی عضلانی مورد تجویز قرار گیرند، از جمله:

√ کورتیکو استروئیدها: این نوع دارو می‌تواند در زمینه افزایش قدرت عضلاتی و پیشرفت آن‌ها موثر باشند، توجه داشته باشید که استفاده طولانی این داروها می‌تواند استخوان‌ها را تضعیف کرده و موجب افزایش وزن گردد.

√ داروهای قلبی: در صورتی که این وضعیت بر روی قلب اثرگذار باشد داروهایی همچون بتا بلوکرها و آنژیوتانسین‌ها می‌توانند در رابطه با دیستروفی عضلانی موثر واقع شوند.

√ تمرینات عمومی: طیف وسیعی از حرکات کششی می‌توانند به اندام‌ها و سلامتشان کمک نمایند، توجه داشته باشید که تمرینات هوازی استاندارد همانند پیاده‌روی و شنا هم می‌توانند سرعت پیشرفت این بیماری را کاهش دهند.

√ روش‌های کمک به بهبود تنفس: امکان تضعیف عضلات تنفسی وجود دارد، بنابراین ممکن است در طول شب برای کمک به روند تنفس از دستگاه‌های اکسیژن نیز استفاده شود، در هر صورت باید حواس مراقبین به فرد بیمار باشد.

√ وسایل نقلیه متحرک: صندلی‌های چرخدار و واکرها می‌توانند به فرد بیمار در زمینه راه رفتن و حرکت کردن تا حد زیادی کمک نمایند.

انواع گوناگون دیستروفی عضلانی (ماهیچه‌ای)

دیستروفی عضلانی

این نوع از دیستروفی می‌تواند دارای علائم گسترده‌ای باشد، از جمله موارد زیر:

√ دیستروفی عضلانی دوشن: این نوع از دیستروفی یکی از شایع‌ترین آن به حساب می‌آید و می‌تواند مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورد، این مسئله باید سریعا با مشاهده کوچکترین علائم مورد بررسی قرار گیرد.

√ دیستروفی عضلانی بکر: نشانه‌های این نوع دیستروفی همانند دیستروفی دوشن بوده اما تفاوت آن‌ها در پیشرفت کند آن‌ها می‌باشد، معمولا این دسته از افراد دارای مشکلات زیادی در اواسط 40 سالگی می‌شوند، بهتر است هر چه سریعتر در معرض آزمایش‌های مختلفی قرار گیرند.

√ مادرزادی: در این حالت مشکل مربوطه قبل از سن 2 سالگی قابل مشاهده است، امکان ایجاد آن هم در دختران و هم در پسران وجود خواهد داشت.

بهتر است بدانید که دلایل دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد که ما در این بخش تنها به بررسی چند مورد بسنده کرده‌ایم.

روش‌های تشخیص دیستروفی عضلانی

بر اساس اطلاعات موجود می‌توان گفت که روش‌های زیادی برای تشخیص دیستروفی عضلانی وجود دارد، از جمله:

√ تست آنزیم: عضلات آسیب دیده به تولید کراتین کیناز مشغول خواهند بود، وجود سطح بالای این آنزیم می‌تواند وجود دیستروفی عضلانی را به خوبی نشان دهد.

√ تست ژنتیک: به دلیل آنکه جهش‌های ژنتیکی در این نوع دیستروفی اتفاق می‌افتند باید گفت که می‌توان تغییرات آن را برای یافتن مشکل مورد بررسی قرار داد.

√ نظارت داشتن بر روی قلب: الکتروکاردیوگرافی و اکوکاردیوگرام می‌توانند تغییرات در عضلات قلب را به خوبی نشان دهند، این مسئله علی‌الخصوص برای تشخیص این نوع از دیستروفی مفید به فایده خواهد بود.

√ نظارت داشتن بر روی عملکرد ریه: توجه داشته باشید که بررسی عملکرد ریه می‌تواند شواهد بیشتری از این بیماری را نشان دهد.

√ الکترومیاگرافی: برای انجام این کار ابتدا یک سوزن جهت اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی در عضله قرار خواهد گرفت و نتایج نیز بیماری عضلانی را نشان خواهند داد.

√ بیوپسی: از بین بردن یک عضله و بررسی آن زیر میکروسکوپ می‌تواند نشانه‌هایی از وجود دیستروفی عضلانی را نشان دهد.

چشم‌اندازی در رابطه با دیستروفی عضلانی

دیستروفی عضلانی

می‌توان چشم‌انداز این مشکل را به نوع آن و همچنین شدت علائم ارتباط داد، دیستروفی عضلانی می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد و موجب بروز مشکلاتی در زمینه‌های تنفسی و قلبی گردد. در گذشته افراد مبتلا به این بیماری نسبت به میزان طول عمر خود شک داشتند اما هم اکنون با پیشرفت علم می‌توان نسبت به این موضوع تا حد زیادی امیدوار بود. در حال حاضر میانگین امید به زندگی 27 سال بوده و در صورت پیشرفت درمان مسلما این میزان نیز افزایش پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید که فرد مبتلا به دیستروفی عضلانی نیازمند کمک‌های مادام‌العمر می‌باشد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52