11 نشانه مهم برای کمبود هورمون تستوسترون در بدن

تستوسترون یک نوع هورمون جنسی بوده که غالبا بیشترین تاثیر را در مردان داشته و در زنان به مقدار اندکی وجود دارد. در صورتی که یک مرد دارای سطوح پایینی از هورمون تستوسترون باشد مسلما با مشکلاتی در زمینه نعوظ و مسائل جنسی مواجه خواهد شد، در این مقاله قصد داریم به بررسی هورمون تستوسترون و تاثیرات مقادیر کم آن در مردان بپردازیم.

تستوسترون

اطلاعاتی در رابطه با هورمون تستوسترون

هورمون‌ها تاثیرات زیادی در زمینه‌های عملکردی بدن خواهند داشت و هورمون تستوسترون نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد، بر اساس اطلاعات موجود می‌توان گفت که این هورمون در زمینه‌های زیر نقش خواهد داشت:

 • توسعه استخوان‌ها و عضلات
 • تقویت صدا، رشد مو و عوامل مرتبط با ظاهر افراد
 • تولید اسپرم

توجه داشته باشید که میزان این هورمون در مردهای مسن کمتر بوده و این امر تا حدی عادی به نظر می‌رسد. مطابق با اعلام نظر متخصصین آمریکایی افرادی که سطوح هورمون تستوسترونشان کمتر از 300 نانوگرم در هر دسی لیتر باشد دچار کمبود آن هستند، اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم به ازای هر 100 نفر تعداد 2 نفر از تستوسترون کمی برخوردار هستند.

معرفی تعدادی از نشانه‌های کمبود تستوسترون

در این قسمت از مقاله قصد داریم به سراغ معرفی 11 نشانه گوناگون از کمبود هورمون تستوسترون بپردازیم، زنان نیز ممکن است تعدادی از این موارد را تجربه نمایند.

√ مورد اول، ایجاد مشکلاتی در نعوظ: یکی از وظایف هورمون تستوسترون در تحریک بافت تناسلی خلاصه می‌شود، در صورتی که میزان آن کم باشد واضح است که مردان در این رابطه با مشکل مواجه خواهند بود، عوامل دیگری هم هستند که می‌توانند موجب بروز چنین اختلالی گردند، از جمله:

 • استعمال دخانیات
 • مسائل مرتبط با تیروئید
 • وجود کلسترول بالا
 • استرس و یا اضطراب
 • مصرف الکل
 • دیابت
 • فشار خون بالا

√ مورد دوم، ریزش مو: مردان همواره نسبت به ریزش مو حساس هستند و این مسئله ممکن است بر روی زنان نیز اثرگذار باشد، اینطور که پیداست دانشمندان معتقدند ریزش مو می‌تواند به عنوان یکی از نتایج کمبود هورمون تستوسترون شناخته شود.

√ مورد سوم، کاهش توده استخوانی: هورمون تستوسترون به تولید بافت استخوانی و حفظ حجم استخوان کمک خواهد کرد، وجود مقادیر پایین این هورمون می‌تواند منجر به کاهش حجم استخوان گردد، این مسئله امکان دارد استخوان‌ها را در معرض شکستگی قرار دهد.

√ مورد چهارم، کاهش اندازه بیضه: محققان بر این باورند که وجود مقادیر پایینی از این هورمون در مردان می‌تواند کاهش اندازه بیضه را به دنبال داشته باشد.

√ مورد پنجم، کاهش میزان اسپرم: اسپرم نوعی مایع بوده که در حالت نعوظ و روابط جنسی در مردان ایجاد می‌گردد، تستوسترون باعث تحریک و تولید این مایع شده و کسانی که از مقادیر پایین این هورمون برخوردارند مسلما در رابطه جنسی دارای مشکل خواهند بود، اسپرم یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در بارداری ایفا خواهد کرد.

√ مورد ششم، خوابیدن دشوار: آن دسته از مردانی که از تستوسترون کمی برخوردار هستند امکان دارد نتوانند به راحتی بخوابند، این می‌تواند یکی از دشوارترین اختلالات به حساب آید و قطعا شرایط را سخت خواهد کرد.

√ مورد هفتم، کاهش میل جنسی: مردانی که دچار این کمبود هستند غالبا با کاهش میل جنسی نیز مواجه خواهند بود، توجه داشته باشید که برخی از مردان با توجه به افزایش سن ممکن است به صورت طبیعی دچار کمبود تستوسترون شوند اما کاهش هورمون موردنظر می‌تواند این مسئله را شتاب بخشد.

تستوسترون

√ مورد هشتم، کاهش توده‌های عضلانی: تستوسترون نقش بسیار مهمی در زمینه رشد توده‌های عضلانی دارد و مسلما کاهش آن می‌تواند نتیجه معکوسی را به دنبال داشته باشد، بر اساس نتایج به دست آمده در بررسی‌های سال 2016 می‌توان با قاطعیت گفت که کاهش عملکرد و قدرت عضلات می‌تواند به عنوان یکی از علائم کمبود این هورمون شناخته شود.

√ مورد نهم، کاهش سطح انرژی: تستوسترون پایین می‌تواند منجر به کاهش سطوح انرژی در افراد گردد، این اتفاق حتی امکان دارد پس از یک استراحت کامل هم رخ دهد، البته کاهش علاقه به ورزش را نیز می‌توان به آن اضافه کرد.

√ مورد دهم، افزایش چربی بدن: کاهش سطوح تستوسترون می‌تواند منجر به افزایش چربی در بدن شود، در برخی موارد مردان مبتلا به کمبود هورمون دچار ژنیکوماستی یا همان افزایش سایز سینه‌ها خواهند شد.

√ مورد یازدهم، تغییرات در خلق و خو: برخی شواهد به خوبی نشان می‌دهند که مردان مبتلا به کمبود هورمون تستوسترون ناتوانی در تمرکز، تحریک‌پذیری و یا افسردگی را تجربه خواهند کرد.

چه زمانی برای مراجعه به پزشک مناسب است؟

توجه داشته باشید که همواره مقادیر پایین این هورمون به وسیله علائم نشان داده نمی‌شوند و امکان دارد پس از انجام یک سری آزمایش مشخص گردند، به هر حال هر شخصی که یک و یا بیشتر از یک علامت را مشاهده کرد باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نماید. پزشکان برای تشخیص این مشکل ابتدا به سراغ معاینات فیزیکی رفته و علائم ایجاد شده را مورد بررسی قرار خواهند داد، البته احتمال تجویز معاینات بیشتر توسط پزشک هم وجود دارد، به عنوان مثال آزمایش تراکم استخوان در توده‌های استخوانی کاهش یافته می‌تواند وجود مقادیر پایین این هورمون را مشخص نماید.

رفتارهای لازم در برابر این مشکل

یکی از شایع‌ترین درمان‌های این مشکل جایگزینی هورمون تستوسترون یا همان TRT می‌باشد، این روش درمان زمانی توسط پزشکان تجویز می‌گردد که کمبود هورمون در شخص اثبات گردد، چندین روش برای انجام این کار وجود دارد، از جمله:

 • از طریق پوست
 • ژل
 • قرص‌هایی که در دهان حل می‌شوند
 • تزریق

بر اساس مشاهدات صورت گرفته می‌توان گفت که اکثر افراد پس از دریافت درمان‌های مناسب طی 4 الی 6 هفته تسکین پیدا خواهند کرد.

روش‌های طبیعی افزایش هورمون تستوسترون

کاهش وزن و انجام فعالیت‌های ورزشی می‌توانند موجب افزایش این سطوح گردند، با استفاده از برخی رژیم‌های غذایی می‌توان به سراغ رفع مشکلات رفت، از جمله:

 • گوشت گاو
 • غلات غنی شده
 • تخم مرغ
 • ماهی
 • شیر غنی شده با ویتامین D
 • لوبیا

توجه داشته باشید که از مکمل‌های طبیعی برای افزایش سطوح هورمونی پرهیز نمایید، با اینکه آن‌ها شاید نتوانند به بدن آسیب برسانند اما مطمئنا تاثیر مثبت و دلخواه را نیز ایجاد نخواهند کرد، بهتر است برای افزایش این هورمون به پزشک مراجعه کرده و از انجام هرگونه کار خودسرانه جدا پرهیز کنید.

خلاصه‌ای از مقاله کمبود هورمون تستوسترون

تستوسترون

بر اساس اعلام رسمی متخصصین آمریکایی از هر 100 نفر تعداد 2 نفر به این مشکل دچار هستند، خطرات آن با افزایش سن رابطه مستقیمی خواهد داشت، البته بد نیست بدانید که غالبا مردان به طور طبیعی با این کاهش مواجه خواهند شد. اکثر موارد تستوسترون پایین قابل درمان هستند و آگاهی داشتن از علائم می‌تواند به یک فرد در زمینه تشخیص و درمان اولیه کمک نماید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا