گل پامچال را با این روش‌ها نگهداری و تکثیر کنید

متاسفانه در ذهن برخی از مردم این باور وجود دارد که گل‌های فصلی ارزش خریداری شدن ندارند، چرا که به زودی طراوت و شادابی خودشان را از دست می‌دهند، شکوفه‌هایشان زود می‌ریزد و خشک می‌شوند. گل پامچال یکی از این گیاهان فصلی است که می‌توان با دانستن نکاتی عمر آن را بیشتر کرد. برای انجام این امر باید نیازهای این گیاه را شناخت. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی شرایط هرچه بهتر نگهداری گل پامچال بپردازیم.

گل پامچال

آشنایی با گل پامچال

گونه های مختلفی از گل پامچال در مناطق سردسیری که رطوبت کافی دارند موجودند. گونه های پامچال الوان (پامچال هفت رنگ یا هفت قبا) و پامچال لرستانی (پامچال آرد آلود) تنها در ایران هستند. این گیاه چند ساله است و از نظر شکل و رنگ در گونه های مختلف دارای تنوع زیادی است. بعضی از گونه های این گل در نواحی کوهستانی و لابه لای صخره ها هستند، بعضی هم در مرداب و مناطق مرطوب جنگلی. گل پامچال به سرما مقاوم است و به عنوان گیاه گلدانی و حاشیه ای کاربرد دارد.

نور مورد نیاز

نور مستقیم می تواند سبب بروز آسیب در گیاه شود، به همین دلیل بهتر است که این گیاه را در معرض نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید مثلا پشت پنجره. هر چه قدر این گیاه از گرما دورتر باشد عمر و رشد بیشتری خواهد داشت.

میزان آبدهی

خشکی خاک و کم آبی باعث مرگ این گل می شود. سعی کنید روزی یک لیوان کامل به این گل آب دهید تا به هیچ وجه خشکی خاک را احساس نکند. این گیاه نیاز به غبار پاشی مداوم و همچنین نیاز به رطوبت نسبی بالا دارد. هر چه رطوبت نسبی این گیاه بالاتر باشد می تواند عمر و رشد بیشتری داشته باشد.

خاک

خاک سبک با قدرت جذب و رطوبت بالا که زهکشی خوبی داشته باشد برای گل پامچال مناسب است. مخلوط خاک برگ، کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس ویژگی های لازم برای رشد مناسب پامچال را دارد. رشد این گیاه در خاک های اسیدی نیز عالی است.

تکثیر و افزایش

گل پامچال

برای افزایش گل پامچال از دو روش تکثیر از طریق کاشت بذر و تکثیر از طیق بوته استفاده می شود.

برای تکثیر از طریق کاشت بذر، می توانید بذر پامچال را، اوایل مهرماه در عمق 15 سانتی متری خاک و جعبه های مخصوص کاشت بذر بکارید، گیاه در این مدت باید تحت شرایط گلخانه ای نگهداری شود.

در اواسط فروردین بوته هایی که رشد کرده اند را به گلدان انتقال دهید و در فضای خارج از گلخانه انتقال دهید.

برای تکثیر از روش بوته، شما می توانید بوته را پس از این که یکبار آبدهی کردید از گلدان بیرون بیاورید و ریشه هایش را از یکدیگر جدا کنید، سپس ریشه ها را در گلدان های دیگر بکارید. علت اینکه قبل از تکثیر باید این گیاه را آبیاری کرد این است که ریشه ها رطوبت داشته باشند، به راحتی باز شوند و به ریشه گیاه آسیب نرسد.

روش تعویض گلدان

ابتدا خاک مورد نیاز را آماده کنید (با شرایطی که پیشتر در بخش خاک گفته شد). سپس گلدانی که گل در داخل آن است را برگردانید و به پشت آن ضربه بزنید تا گل از گلدان خارج شود بعد آن را به گلدان جدید منتقل کنید. پس از این که گل را در گلدان جدید گذاشتید به آن آب دهید.

 گلدهی

روش های مختلفی برای تحریک گلدهی گونه های مختلف پامچال وجود دارد. مثلا گونه P.malacoides در شرایطی که روزها کوتاه و دمای هوا خنک باشد به گل می رود ولی در روزهای بلند گل نمی دهد.

آسیب‌ها و بیماری‌ها:

این گل ممکن است در اثر بالا بودن PH، کمبود منیزیم و آبیاری زیاد به زردی و سوختگی حاشیه برگ ها مبتلا شود.

آسیب دیدگی ریشه و مشکلات برگی مانند بزرگی بیش از حد برگ نیز می توانند در اثر بالا بودن دما، نیتروژن، سمیت آمونیوم یا EC ایجاد شود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا