شخصیت نوع A و بررسی ویژگی‌های اینگونه افراد

فرد با شخصیت نوع A آشکارا حرکت می‌کند، ترافیک، صف بستن برای خرید و هر چیز دیگری که وقت را تلف کند، ناراحت می‌شود. برخی ویژگی‌های رفتاری این الگو شامل پاسخ‌های کوتاه در مکالمات، گفتار بیش از حد نیرومند، چهره در هم کشیده، سریع خوردن، نگاه عمیق با لبخند خشک و بازداری شده و … می‌باشد. این تمایل به بسیج کردن بیش از حد منابع جسمانی تحت عنوان فوریت زمان، مورد بحث قرار می گیرد.

شخصیت

بررسی شخصیت افراد

افراد با شخصیت نوع A احساس نیاز بیشتری به کنترل محیط دارند و این افراد به قدری به دانستن کنترل محیط نیاز دارند که ممکن است عدم کنترل خصومت و رفتارهای جسورانه را باعث شود. وقتی فرد در موقعیت عدم کنترل قرار می‌گیرد، معمولا یک حالت انگیزشی را از طریق تغییرات شناختی، رفتاری، هیجانی و فیزیولوژیکی نشان می‌دهد.

رقابت جویی

افراد با شخصیت نوع A تلاش برای پیشرفت را بخاطر خود پیشرفت مورد توجه قرار نمی‌دهند، بلکه تلاش آنها برای کنترل و اثبات توانایی‌هایشان صورت می‌گیرد.

 
مقایسه شخصیت نوع A با شخصیت نوع B
ویژگی‌هاتیپ Aتیپ B
مکالمهتندکند
تولید کلماتپاسخ یک کلمه‌ای ، سرعت در پایان جملهشمره و با مکث صحبت کردن
کیفیت کلامزمخت ، محکم ، کوتاهیکنواخت
زمان پاسخپاسخ آنیمکث بیش از پاسخگویی
آه کشیدنفراوانبندرت
حرکات چهرهکشیده ، خصمانه ، ابرو درهمآرام و دوست داشتنی
خندهخشکنرم و لطیف ، خوشایند
گره کردن مشت‌هازیادبندرت
قطع کردن حرف دیگراناغلببه ندرت
تلاش برای تمام کردن سوالات طرف مقابلاغلببندرت
تلاش برای تسلط برطرف مقابلاغلببندرت
رضایت از کارخیر ، تلاش برای طی کردن درجاتبلی
جاه طلبیبلی ، طبق نظر دیگران و خودنه بطور خاص
شایستگیتلاش برای برنده شدن حتی هنگام بازی با فرزندانبی اهمیت بودن

شخصیت نوع A و بیماری قلبی

شخصیت

بنظر ویلیامز (Williams) دشمنی و تندخویی عواملی هستند که به بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند. به عقیده او فردی از نوع شخصیت A که نگرش دشمنانه و منفی دارد، نسبت به فرد دیگری از همان شخصیت که نگرش دوستانه و مثبت دارد، بیشتر در معرض خطرات جسمی و روانی است. دشمنی باعث می‌شود که فرد همیشه در حال آماده باش باشد، دشمنی‌ها را پیش بینی و پیش گیری کند. درنتیجه دائما در حالاسترس روزگار بگذراند. پژوهش‌ها نیز در جهت حمایت از این مفهوم نشان داده‌اند که افراد شخصیت نوع A واکنش‌های قلبی – عروقی بیشتری به عدم کنترل، عدم حق انتخاب و استرس‌های محیطی نشان می‌دهند. بخاطر اهمیت کنترل این افراد معمولا هنگام عدم کنترل، خشم و خصومت بیشتری دارند و عموما مایل به تسلیم کردن کنترل به شخص دیگر نیستند.

روش کلی

دراین روش افراد نوع A تشویق می‌شوند که آهنگ رفتارهای خود را آرام تر کنند و رفتارهایی پیش بگیرند که با شخصیت آنها سازگاری ندارد. مثلا سعی کنند به حرف‌های دیگران، بدون قطع کردن آن گوش دهند، یا به میل خود در صف‌های طولانی فروشگاهها یا اتوبوسها بایستند و به خود تلقین کنند که عصبانی نخواهند شد. وقتی حرفی به ذهنشان رسید (موقع غذاخوردن) آن قدر تحمل داشته باشند که غذای خود را ببلعند و بعد حرف بزنند و با دهان پر سخن نگویند و … . از این روش در برنامه پیشگیری بیماری‌های قلبی حاد استفاده می‌کنند.

روش اختصاصی

روش اختصاصی تنها آن گروه از رفتارهای شخصیت A را هدف قرار می‌دهد که احتمالا علت بیماری قلبی هستند. بویژه برای افرادی که نگرش منفی و دشمنانه دارند، بکار می‌رود. فردی که بتواند رفتارهای مورد نظر را تغییر دهد، کسی خواهد بود که اراده دارد و بر خود مسلط است. چنین فردی می‌تواند اختیار بهداشت روانی خود را تا اندازه‌ای بر عهده بگیرد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا