معرفی گل شبنم سرخ و نحوه تکثیر و افزایش آن

شبنم سرخ، گیاه بومی ایالتی به نام Cape در آفریقای جنوبی است و با نام “گل یخ کوچک” نیز شناخته می‌شود. گل یخ نامی است که در زبان انگیسی اغلب به گیاهان خانواده فرشیان Aizoaceae گفته می‌شود؛ ولی در زبان فارسی مجموعه گونه‌های این خانواده را با نام گل ناز می‌شناسند. در فارسی گل یخ نامی خاص برای درختچه Chimonanthus می‌باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با گل شبنم سرخ بیشتر آشنا شوید.

شبنم سرخ

آشنایی با گل شبنم سرخ

شبنم سرخ یا گل احساسی از گونه گیاهان همیشه سبز می باشد ولی بعضی اوقات یکساله کشت و کار می شود. شکل کلی این گیاه دایره ای و گرد به حالت فشرده و بوته ای می باشد. در شماری از گونه ها، ارتفاع شبنم سرخ یا یخ کوچک بین 45  تا 60 سانتیمتر و در شماری دیگر بین 15 تا 30 سانتیمتر است. همچنین قطر گل ها نیز تا 5 سانتیمتر می رسد. گل های این گیاه دارای بوی تند ملایمی اند که با کمک زنبورهای عسل گرده افشانی می شوند.

شبنم سرخ گیاهی رونده است و ساقه های علفی دارد. همچنین گل دهنده، گوشتی و آبدار است و دارای برگ هایی آبدار، سه وجهی تا استوانه ای شکل است. برگ ها و ساقه ها به رنگ سبز مایل به خاکستری با طول 5 تا 7 سانتیمتر و مشابه با انگشتان دست یک نوزاد است و مرکز گل ها نیز زرد رنگ می باشند. بعضی اوقات رگه هایی قرمز رنگ در میان برگ های سبز رنگ ظاهر می شوند. این ساقه های جوان با رنگ مایل به قرمز جذابیتی متفاوت را برای شبنم سرخ به ویژه در اواخر زمستان بوجود می آورد.

گل های منفرد در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند و گلبرگ هایشان رنگی، طویل و باریک اند. در اغلب گونه ها گلبرگ به رنگ صورتی است اما در تعدادی از گونه ها رنگ های نارنجی، زرد، قرمز، ارغوانی و سفید نیز وابسته به فصل دیده می شوند. گل های ریز مرواریدی را می توان در اواسط بهار یا اوایل تابستان مشاهده کرد. بسته به گونه، زمان گلدهی شبنم سرخ از اوایل بهار تا اوایل پاییز می تواند ادامه پیدا کند.

شرایط محیطی:

شبنم سرخ

شبنم سرخ به علت مقاومت در برابر شوری، باد، خشکی و سرعت رشد بالا در جامعه باغبانی، از جمله گیاهان پرطرفدار و محبوب محسوب می شود. این گیاه برای باغ هایی که دارای شرایط ساحلی، صخره ای و خشک منظری می باشند مناسب است.

این گیاه می تواند در دوره زمانی کوتاه مدت سرما را تا 7- درجه سانتی گراد تحمل کند، نسبت به سایه هنگام عصر مقاوم بوده و بایستی در شرایط آفتاب کامل باشد که یعنی نیازمند نور زیادی است. خاک و یا بستر گیاه بایستی زهکشی خوبی را دارا بوده و غرقاب نشود، همچنین برای آبیاری مجدد بایستی صبر کنید تا خاک آن خشک شود. شبنم سرخ نسبت به آبیاری فراوان حساس بوده و می تواند در خاک نازک صخره ها و تخته سنگ ها نیز زنده بماند.

نحوه تکثیر:

برای پرورش شبنم سرخ، جعبه های کاشت یا گلدان ها مناسب است. روش معمول تکثیر این گیاه پرورش بذر در بستر اصلی بعد از اتمام سرما و با تولید نشاء و سپس انتقال به بستر اصلی می باشد. به عنوان روش دیگر نیز می توان به گرفتن قلمه علفی در فصل تابستان اشاره کرد.

کاربردها:

پرورش شبنم سرخ در اطراف باغچه تان می تواند از پیشروی آتش جلوگیری نماید. علاوه بر این ها، این گیاه ارزش دارویی داشته و موجب افزایش مقاومت به باکتری می شود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا