شرایط گل آفتاب پرست برای رشد، نور و دمای مناسب

یکی از خوشبوترین گل‌های موجود در طبیعت که امروز قصد معرفی آنرا داریم گل آفتاب پرست می‌باشد. این گل بیشتر به دلیل بوی خوش شبیه به وانیل خود دارای شهرت بوده و دارای گل‌های بسیار زیبایی نیز می‌باشد. به دلیل زیبایی و عطر بسیار مطبوعی که از خود منتشر می‌کند می‌توان آنرا در اطراف کلبه‌های روستایی کاشت تا زیبایی آن دو چندان شود. گل آفتاب پرست یکی از گل‌های زینتی است که از خاصیت همیشه سبز بودن به همراه ساقه نرم بهره‌مند می‌باشد. این گل در رنگ‌های ارغوانی روشن تا ارغوانی تیره پرورش داده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم در صورتیکه مایلید تا در رابطه با پرورش گل آفتاب پرست اطلاعات بیشتری کسب کنید تا انتها همراه با ما باشید.

گل آفتاب پرست

آشنایی با گل آفتاب پرست

این گل بیشتر به صورت بوته ای رشد کرده و ارتفاع آن به 50 سانتی متر می رسد و می تواند تا پهنای بیش از یک متر نیز رشد یافته و خیلی زود به مرحله ی گلدهی برسد. سن بلوغ این گل 2 سال در نظر گرفته شده است و طول عمر بلندی در صورتی که به صورت اصولی و مناسب از آن مراقبت شود خواهد داشت. از جمله متداول ترین نژادهای گل آفتاب پرست نژاد Lord Roberts می باشد که از زیبایی و عطر بیشتری نسبت به سایر نژادهای این گیاه برخوردار است.

اگر می خواهید باغچه ای از گل های آفتاب پرست داشته باشید پیشنهاد می کنیم برای اینکه جلوه بهتری به باغچه خود دهید این گیاه زیبا را به صورت پهلو به پهلو در کنار هم کشت نمایید تا با پر کردن تمام باغچه شاهد زیبایی و پر بارتر بودن باغچه خود باشید. شرایط پرورش گل آفتاب پرست را با هم بررسی خواهیم کرد.

اقلیم کاشت گل آفتاب پرست

با توجه به شرایطی که این گیاه از آن بهره مند است می بایست در آب و هوای گرم آنرا پرورش داد. توجه داشته باشید که این گیاه تحمل بسیار پایینی در سرما داشته و با کمترین سرمایی از بین می رود.

نور و دمای مورد نیاز

بسیاری از افرادی که مایلند تا گل آفتاب پرست را به عنوان یک گیاه آپارتمانی و زینتی پرورش دهند در رابطه با نور مورد نیاز این گیاه سوال می پرسند. در این باره بایستی به این دست از عزیزان گفت که برای پرورش این گیاه می بایست محیطی را برای آن فراهم کنید که آفتاب فراوان به آن محیط تابیده شود و از نظر دمایی نیز گرم باشد. محیطی که برای پرورش گیاه آفتاب پرست در نظر می گیرید می بایست از بادهای شدید و سرد در امان باشد و در تمام روز آفتاب به آن تابیده شود.

خاک مناسب برای رشد

گل آفتاب پرست

برای پرورش و رشد بهتر گل آفتاب پرست می بایست خاک آن ترد بوده و زهکشی مناسبی داشته باشد. خاکی که برای این کار استفاده می کنید می بایست توسط کود حیوانی که به خوبی پوسیده شده باشد تغذیه شود تا گل آفتاب پرست بتواند با تغذیه نمودن از مواد و املاح موجود در خاک به سرعت رشد کرده و به مرحله ی گلدهی برسد.

تکثیر گل آفتاب پرست

برای تکثیر گل آفتاب پرست می توان از روش قلمه زنی که جزء ساده ترین روش های تکثیر و پرورش این گیاه می باشد استفاده نمود. برای اینکار طول بهار و تابستان که قلمه های نرم و تازه از سر شاخه ها بیرون زده اند زمان مناسبی است و در طول پاییز و زمستان نیز می توان از قلمه های نیمه خشبی این گیاه به همین منظور استفاده کرد.

طریقه آبیاری گل آفتاب پرست

شش ماهه اول هر سال که هوا گرمتر می شود می بایست از آبیاری عمیق و با فاصله زمانی کوتاه مدت برای آبیاری گل آفتاب پرست استفاده نمود به همین منظور می توان هفته ای یکبار آنرا آبیاری نمود و در شش ماهه دوم هر سال به دلیل خنک تر شدن هوا می توان این فاصله را به 2 الی 3 هفته نیز ارتقا داد.

آفت‌های گل آفتاب پرست

با توجه به مقاومت بالایی که این گیاه در برابر آفات و حشرات دارد امکان آسیب دیدن این گیاه در برابر این چنین مشکلاتی وجود ندارد و با خیالی آسوده در اینباره می توانید به پرورش این گل اقدام نمایید.

منبع: https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا