گل کالا لیلی را بشناسید و با شرایط محیطی آن آشنا شوید

گل کالا لیلی با نام انگلیسی Calla lily یا Arum lily و نام علمی Zantedeschia spp یا Richardia spp، در زبان فارسی معادل ندارد و با نام رایج گل شیپوری شناخته می‌شود. کالا لیلی، گل بومی آفریقای جنوبی و از خانواده Araceae است. در این مقاله قصد داریم تا درباره گل کالا لیلی صحبت کنیم.

گل کالا لیلی

آشنایی با گل کالا لیلی

این گل زیبا بسته به گونه اش دارای برگ هایی به طول 15 تا 45 است. برگ های کالا لیلی در ابتدای رویش به رنگ سبز بوده و با گذشت زمان در اغلب گونه ها لکه هایی با رنگ سفید روی پهنه برگ ظاهر می شوند. آنچه در این گیاه به عنوان گل شناخته می شود، در حقیقت برگواره نام دارد. در میان برگواره، گل آذین که مجموعه گل های نر و ماده را شامل می شود قرار دارد که اغلب زرد و گاهی نارنجی رنگ است.

انواع گونه‌های گل کالا لیلی

Z.aethiopica: رایج ترین گونه، گیاه کالا لیلی است که بیشتر به رنگ سفید بوده و به راحتی یک متر ارتفاع پیدا می کند. برگ هایی به طول 45 سانتی متر داشته و بیشترین مقدار گلدهی آن اواخر زمستان و بهار است.

Z.elliottiana: این گونه از کالا لیلی، 30 سانتیمتر عرض و 40 سانتی متر ارتفاع دارد. دارای گل هایی به رنگ خاکستری مایل به ارغوانی بوده، نسبت به سرما مقاومت بالایی داشته و تا 25- درجه را نیز می تواند تحمل کند.

علاوه بر گونه های طبیعی کالا لیلی، گونه های دورگه زیادی تولید شده که معروف اند به دورگه های رنگی. امروزه گل شیپوری نه بخاطر گونه های طبیعیش بلکه به دلیل همین دورگه ها، گیاهی زینتی شناخته می شود.

شرایط محیطی مورد نیاز

گل کالا لیلی

دما:

برای اینکه پیازها رشد ایده آل خودشان را داشته باشند، دما باید بین 55 تا 65 درجه فارنهایت باشد. کالا لیلی بر روی زمین می تواند تا 75 درجه فارنهایت را نیز تحمل کند.

نور:

به غیر از ساعت هایی که خورشید در اوج خودش قرار دارد به نور زیادی از خورشید نیاز دارد. این گیاه را در برابر پنجره هایی که به سمت شرق یا غرب هستند قرار ندهید. 

آبیاری و رطوبت:

بهتر است بگوییم گل کالا لیلی عاشق آب است. درون لجن و گِل و همچنین در لبه استخر به  بهترین حالت رشد می کند. اگر در خانه تان گل شیپوری یا کالا لیلی دارید، خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید. برای جلوگیری از پوسیدگی اجازه ندهید آب در ظرف جمع شود. اگر خاک گل شیپوری مرطوب نگه داشته شود، به ویژه در فصل زمستان رطوبت معمول فضای اتاق برای گیاه کافی است.

کود دهی:

این گیاه معمولا احتیاج به کود دهی ندارد ولی اگر خواستید اینکار را بکنید از کودهای بدون آمونیوم استفاده کنید. برای استفاده از کود از مخلوط یک قسمت از کود در برابر 10 گالن آب استفاده کنید. کود دهی را تنها برای مدت یک فصل و یکبار در هر دو هفته انجام دهید.

خاک:

گل کالا لیلی

خاک این گیاه باید مقداری اسیدی باشد و خوب زهکشی شود. خاک کالا لیلی باید بتواند رطوبت را در خود نگه داشته و زود خشک نشود. بنابراین می توان از دو قسمت خاک باغچه، دو قسمت پیت موس، یک قسمت شن یا پرلایت برای خاک گل شیپوری استفاده کرد.

استفاده از گلدان:

شما به راحتی می توانید گیاه کالا لیلی را با تمام پیاز آن از خاک برداشته و با حداقل 3 اینچ عمق در خاک بکارید، سپس بایستی سطح گلدان را با خاک پوشانده و آبیاری کنید. توجه داشته باشید که برای آبیاری دوباره بایستی صبر کنید تا جوانه جدیدی ظاهر شود.

تکثیر کردن:

اگر به گیاه کالا لیلی کود داده شود، جوانه های کوچکی به رنگ سیاه رشد می کنند. می توانید این جوانه های سیاه رنگ را در عمق 3 اینچی خاک بکارید که پیازهای جدیدی تولید شود. در روشی دیگر می توانید بخشی از یک ساقه را شکسته و دو روز زمان دهید تا خشک شود. سپس در وضعی که قسمت ناصاف گیاه رو به بالاست، بر اساس قسمت «استفاده از گلدان» در همین مقاله عمل کنید.

موارد استفاده

گل کالا لیلی برای کاشتن در گلدان و باغ مناسب است و حتی قابل استفاده به عنوان گیاه آپارتمانی نیز می باشد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا