ارائه اطلاعاتی در رابطه با جراحی آدنوئید

آدنوئیدهای کودکان گاهی ممکن است دچار تورم و یا آلودگی‌هایی شوند، آدنوئید (لوزه سوم) می‌تواند باعث ایجاد خواب و یا مشکلات تنفسی شود که در این صورت پزشکان توصیه به حذف آن خواهند کرد. افراد باید اطلاعات کافی را در زمینه نشانه‌های بزرگ شدن آدنوئید و همچنین دلایل جراحی آن داشته باشند تا بتوانند تصمیمات درستی را اتخاذ کنند، لازم به ذکر است که بررسی عوارض و خطرات احتمالی جراحی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آدنوئید

ارائه اطلاعاتی در رابطه با آدنوئید

آدنوئید غده‌ای است که در گلو و در قسمت پشت بینی و سقف دهان قرار دارد، این غده بخشی از سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. پیش از آنکه میکروب‌ها از طریق بینی و یا گلو بخواهند وارد بدن شوند توسط آدنوئید تسخیر خواهند شد و به همین ترتیب نابود می‌شوند، با این اتفاق ممکن است به مرور زمان لوزه سوم بزرگ شود و مشکلاتی را در تنفس و خوابیدن ایجاد کند، احساس درد نیز اجتناب ناپذیر است. در صورتی که بزرگ شدن آدنوئید و علائم مربوط به آن تشخیص داده شود پزشکان ابتدا سعی خواهند کرد تا با دارو و یا سایر روش‌ها مشکل را حل کنند اما اگر نشانه‌های پایداری خود را حفظ کنند قطعا انجام عمل جراحی برای حذف لوزه سوم توصیه خواهد شد، نام علمی این جراحی آدنوئیدکتومی است. بر اساس مشاهدات صورت گرفته مشخص شده است که آدنوئید در دوران کودکی بزرگ شده و پس از آن کوچک می‌شود، یعنی افرادی که به سن نوجوانی می‌رسند دیگر با آدنوئید مواجه نخواهند بود و در نتیجه حذف آن از طریق جراحی غالبا در کودکان می‌باشد. توجه داشته باشید که گاهی وقت‌ها بزرگسالان نیز بنا به دلایلی همچون احتمال ایجاد سرطان و یا تومور نیازمند عمل جراحی لوزه سوم هستند.

علائم مربوط به بزرگ شدن لوزه سوم

غالبا بزرگ شدن آدنوئید بر روی کودکان نمایان و تاثیرگذار است، ممکن است که کودکان قادر نباشند درد و یا علائم مربوط به این مشکل را تشخیص دهند بنابراین والدین و اطرافیان باید نسبت به این موارد توجه ویژه‌ای داشته باشند، از جمله:

 • تنفسی که اغلب از طریق دهان صورت گیرد
 • گرفتگی بینی که حتی بدون دلیل و بیماری ایجاد می‌شود
 • خشکی دهان و لب‌های ترک خورده
 • شکلگیری عفونت‌های مداوم در گوش
 • خر و پف
 • کمبود خواب و یا ساکن شدن تنفس در طول خواب

این علائم ممکن است همواره به معنای تورم آدنوئید نباشد اما مهم است که برای تشخیص به پزشک مراجعه کرد تا در صورت وجود داشتن مشکلات احتمالی بتوان درمان مناسب را انتخاب و آغاز کرد.

معرفی و بررسی دلایل حذف آدنوئید

آدنوئید

پزشکان قبل از آنکه افراد را به حذف لوزه سوم توصیه کنند ابتدا تمامی سوابق پزشکی آنها را مورد بررسی قرار خواهند داد، حذف لوزه سوم احتمال دارد مفید باشد اگر یک و یا بیشتر از یک نشانه در افراد مشاهده گردد، علائمی همچون:

 • خر و پف کردن در خواب که می‌تواند نشانه‌ای از بزرگ شدن آدنوئید باشد
 • عفونت‌های گوش که به آنتی بیوتیک جواب خوبی نمی‌دهند
 • ایجاد مایع در گوش و ایجاد درد به دلیل تورم آدنوئید
 • عفونت‌های مکرر لوزه سوم که با آنتی بیوتیک رفع نشوند
 • خواب آلودگی روزانه که یکی از علائم دخالت لوزه سوم می‌باشد
 • رفتار و یا عدم توانایی در تمرکز و یادگیری که ناشی از کمبود خواب می‌باشد

اتفاقات احتمالی هنگام جراحی لوزه سوم

به گزارش مجله پزشکی آسان طب پزشکان برای انجام این عمل جراحی کودکان را تحت یک بیهوشی عمومی قرار خواهند داد، با اینکار کودکان به خواب رفته و دیگر هیچگونه دردی را احساس نخواهند کرد. یکی از مسائلی که باید مورد توجه قرار گیرد مصرف نکردن مواد غذایی و هرگونه نوشیدنی حداقل چند ساعت قبل از عمل جراحی می‌باشد، دلیل آن هم پیشگیری از ایجاد حالت تهوع و استفراغ است. برای انجام این عمل پزشکان و جراحان از ابزاری برای دیدن داخل گلو و حفره بینی استفاده خواهند کرد، روش‌هایی وجود دارد که نیاز به هرگونه برش جراحی را حذف کرده است. با انجام کارهای مقدماتی پزشکان لوزه سوم را برش زده و اگر هیچگونه عوارضی در کودکان مشاهده نشود می‌توانند در همان روز مرخص شوند، این عمل جراحی در حدود 1 ساعت طول می‌کشد. به دلیل شرایط خاص کودکان و نوجوانان بهتر است یک شبانه روز تحت نظر قرار داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه علائمی همچون تنگی نفس مراقبت‌های لازم انجام شود.

بررسی حذف کامل آدنوئید و لوزه‌ها

در بسیاری از موارد دیده شده است که پزشکان لوزه را همراه با آدنوئیدها برداشته‌اند، لوزه‌ها غده‌هایی هستند که از بدن در برابر میکروب‌ها محافظت به عمل می‌آورند اما آنها در منطقه‌ای حساس قرار گرفته‌اند. برخی مواقع لوزه‌ها و آدنوئید متورم و آلوده می‌شوند، پزشکان تصمیم لازم در رابطه با حذف لوزه و آدنوئیدها را با توجه به علائم ایجاد شده در افراد اتخاذ خواهند کرد.

عوارض احتمالی مربوط به عمل جراحی آدنوئید

در ایالات متحده آمریکا هر سال چیزی در حدود 130000 عمل جراحی آدنوئید انجام می‌شود، در حالت کلی این عمل ایمن بوده و کودکانی که مشکلی نداشته باشند عوارضی را نیز تجربه نخواهند کرد اما با این حال برخی از عوارض جانبی که ممکن است ایجاد شود عبارتند از:

 • وجود مشکلاتی در بلعیدن غذا
 • تب
 • حالت تهوع و استفراغ
 • گلو درد
 • احساس درد در گوش
 • ایجاد بوی بد در دهان

در صورتی که کودکان بعد از عمل دچار خونریزی دهان شوند باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کرده و از خدمات پزشکی استفاده کنند.

دوران بازیابی سلامتی کامل کودکان

آدنوئید

کودکان ممکن است پس از انجام عمل تا چند روز در بینی و گوش خود احساس ناراحتی داشته باشند. پزشکان در این رابطه داروهای ضد درد را تجویز خواهند کرد، توجه کنید که داروی آسپیرین نباید مصرف شود زیرا احتمال دارد افراد را دچار سندرم رید نماید. در حالت کلی کودکان 1 الی 2 هفته پس از عمل جراحی بهبود خواهند یافت، انجام کارهای زیر می‌تواند در روند بهبودی کودکان تاثیر داشته باشد:

 • مصرف مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن
 • در صورت مشاهده نشانه‌های کم آبی شدید بدن به پزشک مراجعه نمایید
 • خوردن غذاهای نرم می‌تواند در درد گلو موثر باشد اما نوشیدن به مراتب مهمتر از خوردن غذاست، احتمالا کودکان پس از چند روز به طور معمول بتواند غذا مصرف نماید
 • کودکان بهتر است به جای رفتن به مدرسه در منزل به استراحت بپردازند
 • اجتناب از سفر با هواپیما تا 2 هفته پس از جراحی
 • داشتن تب خفیف در روز جراحی عادی بوده اما اگر تب به بالای 102 درجه فارنهایت برسد مراجعه به پزشک ضروری است

خر و پف کردن تا 2 هفته پس از عمل جراحی امری عادی به حساب می‌آید اما باید بدانید که معمولا با پایین آمدن تورم خر و پف کردن نیز کاهش خواهد یافت.

چشم اندازی در رابطه با جراحی آدنوئید

در صورتی که بزرگ شدن آدنوئید موجب بروز اختلالاتی در تنفس، بلعیدن غذا و حتی عفونت گردد ممکن است عمل جراحی بهترین گزینه باشد، این عمل غالبا برای کودکان بی خطر و موثر خواهد بود. توجه داشته باشید که قبل از عمل جراحی باید موارد زیادی را در نظر گرفت که مراجعه به پزشک بهترین راه است. این عمل جراحی امکان دارد عوارضی را نیز به همراه داشته باشد، حتی بعضی از آدنوئیدها می‌توانند بعد از عمل نیز رشد کنند که البته اتفاقی نادر به حساب می‌آید. اکثر کودکانی که تحت این عمل قرار می‌گیرند بعد از مدتی سلامت خود را به دست خواهند آورد اما والدین نیز باید مراقبت‌های ویژه را به عمل آورند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35